Podcięcie wędzidełka u dorosłego

Spis treści

Podcięcie wędzidełka u dorosłego to rzadziej wykonywana procedura z zakresu chirurgii szczękowo-twarzowej niż ma to miejsce w przypadku dzieci. Mimo tego zabieg wciąż znajduje zastosowanie, poprawiając komfort życia pacjentów dorosłych i będąc elementem m.in. kompleksowego leczenia ortodontycznego. Co warto o nim wiedzieć?

Podcięcie wędzidełka u dorosłego

Wędzidełko – czym jest?

W obrębie jamy ustnej wyróżnia się aż 3 rodzaje wędzidełek:

  • wędzidełko wargi górnej i dolnej – znajduje się pomiędzy dziąsłem a wewnętrzną powierzchnią wargi, łącząc obie te struktury;
  • wędzidełko podjęzykowe – znajduje się pod językiem, łącząc go ze śluzówką dna jamy ustnej;
  • wędzidełka policzkowe – niewielkie fałdki tkanki miękkiej, występujące po obu stronach jamy ustnej, łączące wewnętrzną stronę policzków z tkankami dziąsłowymi szczęki górnej.

Najczęściej pojawia się konieczność przecięcia wędzidełka wargi górnej lub wędzidełka języka, gdyż skrócenie tych struktur negatywnie wpływa na zdolność żucia, mowy oraz na położenie zębów, zwiększając ryzyko wad zgryzu. Choć wędzidełka jamy ustnej są niepozorne i mało kto na co dzień zwraca na nie uwagę (chyba że dojdzie do ich skrócenia), pełnią istotne funkcje. Przykładowo prawidłowo rozwinięte i ukształtowane wędzidełka języka są potrzebne do utrzymania odpowiedniej jego ruchomości. Ruchomość ta jest natomiast kluczowa w wypowiadaniu niektórych głosek (zapobiega seplenieniu) oraz w czynności żucia i przełykania kęsów pokarmowych.

Zobacz również: Podcięcie wędzidełka języka.

Podcięcie wędzidełka u dorosłego – na czym polega?

Podczas podcinania wędzidełka u osoby dorosłej, bez względu na to, czy jest to wędzidełko języka czy wargi górnej, lekarz stosuje znieczulenie miejscowe. Podczas zabiegu należy pozostać na czczo – ostatni posiłek spożywa się dzień wcześniej, najpóźniej do godziny 18:00. W dniu zabiegu przed wykonaniem procedur rekomenduje się dokładne wyszczotkowanie zębów i wynitkowanie przestrzeni międzyzębowych, aby możliwie maksymalnie usunąć bakterie bytujące w jamie ustnej, które mogłyby niekorzystnie wpłynąć na procesy gojenia.

Gdy znieczulenie zacznie działać, lekarz przecina wędzidełko w odpowiednim miejscu. Jeszcze do niedawna czynność tę wykonywano za pomocą cienkiego i niezwykle ostrego skalpela chirurgicznego, współcześnie jednak zastosowanie znajduje wiązka lasera. Wszystko przez to, że laser minimalizuje krwawienie, natychmiast zamykając przecięte naczynia krwionośne. Wiąże się z mniejszym obrzękiem i stanem zapalnym pozabiegowym, a rana goi się wyraźnie szybciej. Dzięki wykorzystaniu lasera jest to krótki, bezbolesny i bezkrwawy zabieg, niewymagający zakładania żadnych szwów.

Zobacz również: Zalecenia po podcięciu wędzidełka.

Wskazania do podcięcia wędzidełka u dorosłego

Podstawowymi wskazaniami do podcięcia wędzidełka u osoby dorosłej są:

  • subiektywne uczucie napięcie języka podczas podnoszenia go ku górze lub silnego wysuwania z jamy ustnej;
  • wrażenie przyrośnięcia języka do dna jamy ustnej;
  • błędne wymawianie głosek wymagających uniesienia języka, takich jak sz, ż lub r, o ile nie jest to spowodowane innymi, logopedycznymi czynnikami;
  • recesja dziąseł i wady zgryzu w związku z problemami w obrębie wędzidełka wargi górnej.

Każdorazowo to lekarz decyduje o konieczności wykonania zabiegu. Wcześniej pacjent przechodzi więc dokładne badanie stomatologiczne, a nierzadko też logopedyczne, kwalifikujące go do zaplanowanych procedur.

Sprawdź również: Zalecenia po podcięciu wędzidełka.

Podcięcie wędzidełka u dorosłego – przeciwwskazania

Podstawowymi przeciwwskazaniami do zabiegu przecięcia wędzidełka u osoby dorosłej są m.in.:

  • ciąża – zabieg nie ma charakteru pilnego, zatem najlepiej poczekać z nim do porodu, a niekiedy nawet do zakończenia połogu lub karmienia piersią;
  • ciężkie zaburzenia krzepnięcia krwi – wówczas nawet drobna rana skutkuje intensywnym, trudnym do zahamowania krwawieniem. Należy jednak wiedzieć, że każdy przypadek powinien być omówiony z lekarzem, ponieważ istnieją metody współczesnej medycyny, pozwalające na zabiegi chirurgiczne nawet przy niskim poziomie krzepliwości krwi;
  • uczulenie na stosowane środki znieczulające – wówczas należy uzgodnić z lekarzem anestezjologiem, które preparaty mogą zostać użyte w danym przypadku;
  • przyjmowanie leków rozrzedzających krew – na czas zabiegu należy je odstawić;
  • gorączka, aktywne infekcje, zaostrzenie chorób przewlekłych – należy odczekać do ich ustąpienia, a więc do wyrównania stanu zdrowia.

Skrócone wędzidełko języka lub wargi górnej nie jest wyłącznie defektem estetycznym. Dlatego, jeśli nie ma ku temu przeciwwskazań zdrowotnych, a pojawiają się konkretne wskazania medyczne do przecięcia tych struktur, należy zdecydować się na zabieg bez względu na wiek.



Polecane produkty:

Bibliografia

  1. Pluta-Wojciechowska D., Sambor B., O różnych typach skróconych wędzidełek języka, ich ocenie i interpretacji wyników badań w logopedii, 2016.
  2. Rahnama M., Chirurgia stomatologiczna i szczękowo-twarzowa. Tom 1-3, Wydawnictwo Lekarskie PZWL, Warszawa 2024.
Szukaj
Kategorie
Centrum Fizjoterapeuty
Sklep Fizjoterapeuty
Oferty pracy

Aktualności

Najpopularniejsze w zdrowie

Zostań z nami

Polecane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *