Skalpel chirurgiczny to podstawowe narzędzie tnące wykorzystywane w chirurgii różnych dziedzin (m.in. w chirurgii naczyniowej, chirurgii ortopedycznej, chirurgii ogólnej i wielu innych). Pozwala na przecięcie powłok ciała z ogromną precyzją, co wpływa nie tylko na efektywność przeprowadzanych zabiegów, ale i szybsze gojenie się ran. Skalpele przed użyciem muszą być sterylne.
Skalpel chirurgiczny – co to jest?
Skalpel chirurgiczny to nic innego jak tnący, bardzo ostry i niezwykle cienki nóż wykorzystywany do precyzyjnego cięcia tkanek, w tym narządów wewnętrznych. Dobrej jakości skalpele są wykonane ze stali chirurgicznej, czyli tworzywa nierdzewnego, odpornego na utlenianie i wysoce wytrzymałego. Mają ostrze jednostronne, które może przyjmować różny kształt w zależności od tego, w jakiej dziedzinie medycyny pracuje dany lekarz. Tym samym dopasowuje się je do najczęściej opracowywanych tkanek i wykonywanych cięć.
Skalpele mają ostrza wymienne i jednorazowe, osadzane w metalowej rękojeści. Tak naprawdę w praktyce ostrze to może być wymienione nawet podczas jednej operacji, ponieważ może stępić się po kilku cięciach, jeśli cięte tkanki są oporne lub bardzo grube. Należy przy tym pamiętać, aby zachować szczególną ostrożność podczas wymiany ostrzy. Szacuje się, że nawet do 8% zakłuć czy ran ciętych wśród personelu medycznego spowodowanych jest ostrzami skalpeli, co z kolei jest wysoce niebezpieczne i zwiększa ryzyko zakażeń.
Skalpel chirurgiczny – sterylizacja
Sterylizacja skalpela chirurgicznego (głównie jego rączki, jako że ostrza są wymienne) odbywa się najczęściej w tzw. autoklawie. Polega ona na zastosowaniu pary wodnej pod wysokim ciśnieniem i temperaturą, celem eliminacji wszelkich form mikroorganizmów, takich jak bakterie, wirusy, grzyby i przetrwalniki. Proces ten jest wysoce skuteczny i gwarantuje, że narzędzia staną się całkowicie czyste i bezpieczne do użycia u kolejnego pacjenta. Autoklaw generuje parę wodną pod wysokim ciśnieniem (około 1,1-2,1 bara) oraz bardzo wysoką temperaturę (rzędu 121-134°C).
Ile kosztuje skalpel?
Dobrej jakości zestaw skalpeli jednorazowych, w którym mieści się aż 10 sztuk tych akcesoriów, kosztuje około 350-450 zł. Cena zależy jednak od wielu czynników, także od renomy marki, która je wykonała.
Skalpel chirurgiczny – jak z niego korzystać?
Korzystanie ze skalpela chirurgicznego to prosta czynność, której uczy się każdy lekarz jeszcze na etapie kształcenia się, zwłaszcza w ramach specjalizacji, jeśli wybrał chirurgię. Przed użyciem przedmiotu skóra powinna być odpowiednio oczyszczona, ogolona oraz osuszona. Nakłada się na nią środek dezynfekujący, aby ewentualne pozostałości patogenów znajdujące się na powierzchni ciętej skóry nie przedostały się w głąb ciała. Nierzadko lekarz przed wykonaniem cięcia rysuje na ciele pacjenta linie, po których będzie się kierował, jednak nie jest to konieczne. Czynność stanowi raczej ułatwienie w przypadku niedoświadczonych jeszcze chirurgów oraz w chirurgii plastycznej, gdzie każde cięcie powinno być szczególnie precyzyjne.
Następnie końcówkę skalpela chirurgicznego przykłada się do ciała i wykonuje cięcie, pamiętając, że powłoki skórne są wyjątkowo grube, a żeby przedostać się do narządów wewnętrznych czy kości należy też przeciąć warstwę tkanki podskórnej, tkanki tłuszczowej i tkanki mięśniowej. Głębokość cięcia zależy więc od celu, który chcemy osiągnąć. Skalpelem można pracować płytko na powierzchni skóry np. podczas usuwania zmian dermatologicznych czy narośli skórnych.
Polecane produkty:
Kolagen naturalny
Kolagen do picia to naturalny produkt z opatentowaną formułą Peptiplus® hydrolizowanego kolagenu. Dzięki temu jest bardzo wysokiej wchłanialności ... Zobacz więcej... | |
Kwas hialuronowy
Kwas hialuronowy bioalgi to naturalny produkt z fermentacji roślinnej, dzięki czemu biodostępność jest na bardzo wysokim poziomie. Kwas hialuronowy działa głównie na takie struktury jak włosy, skóra, oczy, stawy, dziąsła ... Zobacz więcej... |
Bibliografia
- Szmidt J., Krawczyk M., Kużdżał J., Lampe P., Wallner G., Wysocki W., Kruszyna T., Podstawy chirurgii. Podręcznik
- dla lekarzy specjalizujących się w dziedzinie chirurgii ogólnej. Tom I i II, Wydawnictwo MP, Kraków 2006.