Autoklaw

Spis treści

Autoklaw to hermetycznie zamknięty pojemnik, w którym przeprowadzane są procesy chemiczne, mające na celu sterylizację sprzętu, najczęściej medycznego. Autoklawy znajdują zastosowanie w szpitalach, przychodniach, placówkach medycznych różnego rodzaju, a nawet w ośrodkach prac badawczo-naukowych. Cena takiego urządzenia wynosi średnio około 5000 zł.

Autoklaw

Co to jest autoklaw?

Autoklaw to urządzenie przeznaczone do sterylizacji i dezynfekcji materiałów skażonych szkodliwymi czynnikami biologicznymi. Może być wykorzystywane np. w stomatologii, gdzie wiele narzędzi należy dokładnie dezynfekować już po każdym użyciu, a część z nich – po całym dniu pracy lub okresowo. Autoklaw zaprojektowano do prowadzenia częstych sterylizacji. Jest wyposażony w mikroprocesor służący do inteligentnego sterowania i interfejs użytkownika pozwalający na wygodną obsługę. Z takimi cechami jak: aktywne wyświetlanie parametrów i stanu, automatyczna analiza usterek, automatyczne wyłączanie dla ochrony w przypadku zbyt wysokich temperatury i ciśnienia, autoklaw staje się niezawodnym produktem służącym do sterylizacji.

Obsługa autoklawu

Autoklawy mogą być obsługiwane przez osoby pełnoletnie, zapoznane z dokumentacją techniczno-eksploatacyjną, znające zasady działania i obsługi autoklawu oraz przeszkolone z zakresu BHP na stanowisku pracy przez bezpośredniego przełożonego. Taki pracownik nie ma obowiązku posiadania odpowiednich uprawnień SEP, jeżeli autoklaw jest urządzeniem elektrycznym zasilanym tylko z sieci elektroenergetycznej o napięciu nie wyższym niż 1 kV. Wszelkie czynności należy wykonywać w odzieży ochronnej. Zawsze należy przestrzegać zaleceń wskazanych przez producenta w instrukcji obsługi.
Sama obsługa autoklawu nie jest trudna czy skomplikowana. Wystarczy oczyścić narzędzia i instrumenty bezpośrednio po ich użyciu, myjąc je w myjce ultradźwiękowej. Tak przygotowane umieszcza się na specjalnych tackach w odpowiednich odstępach, aby para wodna mogła działać na nie z każdej strony. Tacki wkłada się do autoklawu i zamyka drzwiczki urządzenia.

Autoklaw – funkcje

Autoklawy umożliwiają sterylizację sprzętu, narzędzi i materiałów medycznych, które tego wymagają. Przeważnie wykorzystuje się do tego parę wodną:

  • temperatura 134 stopni C, ciśnienie 2,05 bar – 4 minuty dla narzędzi prostych i nieopakowanych oraz 12 minut dla narzędzi porowatych i opakowanych;
  • temperatura 121 stopni C, ciśnienie 1,06 bar – 15 minut dla narzędzi prostych i nieopakowanych oraz 30 minut dla narzędzi porowatych i opakowanych;
  • temperatura 115 stopni C, ciśnienie 0,7 bar – 30 minut dla narzędzi prostych i nieopakowanych oraz 45 minut dla narzędzi porowatych i opakowanych.

Niższe temperatury wykorzystuje się wyłącznie w odniesieniu do materiałów i narzędzi wyjątkowo wrażliwych na wysoką temperaturę.

Autoklaw – zastosowanie

Przeważnie autoklawy stosowane są w branżach medycznych – w gabinetach stomatologicznych i gabinetach lekarskich, placówkach fizjoterapeutycznych, laboratoriach. Skutecznie wyjaławiają sprzęt również w salonach kosmetycznych i studiach tatuażu. Mogą być ponadto elementem wyposażenia niektórych lokali gastronomicznych.



Polecane produkty:

Bibliografia

  1. Instrukcja BHP autoklawu: [https://ug.edu.pl/sites/default/files/_nodes/strona/87293/files/instrukcja_obslugi_autoklawu.pdf].
  2. Autoklawy pionowe i poziome. Tuttnauer. Your Sterilization & Infection Control Partners.
Kategorie
Centrum Fizjoterapeuty
Sklep Fizjoterapeuty
Oferty pracy

Aktualności

Najpopularniejsze w zdrowie

Zostań z nami

Polecane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *