Korekta nosa (inaczej: rynoplastyka) to prosty zabieg chirurgiczny polegający na zaplanowanej zmianie kształtu nosa, jego proporcji, wielkości i ogólnego wyglądu. Można go wykonywać w celach leczniczych (np. przy krzywej przegrodzie nosa), jak i w celach kosmetycznych (chcąc zmienić wygląd nosa).
Na czym polega korekta nosa?
Każda operacja korekty nosa jest poprzedzona przeprowadzeniem szczegółowego badania z wykorzystaniem fiberoskopu. Celem jest wykluczenie współistnienia innych patologii, takich jak: przerost migdałka gardłowego, polipy nosa, przerost małżowin nosowych, guz i inne. Tomografię komputerową wykonuje się w przypadkach podejrzenia guza oraz anomalii rozwojowych. Przed zabiegiem ustala się również docelowy wygląd nosa wspólnie z pacjentem.
Korekta odbywa się w znieczuleniu ogólnym. W pierwszej kolejności lekarz nacina skórę nosa, odwarstwia ją od rusztowania chrzęstno-kostnego, modeluje chrząstki nosa oraz usuwa nadmiar chrząstek. Jeśli wszystko znajduje się już na swojej pozycji docelowej, zaszywa skórę i zakłada opatrunek. Dość często u dzieci należy rozważyć wykonanie adenotomii lub konchoplastyki (podśluzówkowej redukcji tkanek miękkich lub usunięcia fragmentu części kostnej małżowin dolnych). Konchoplastyka z jednoczesną adenotomią daje istotnie lepszą poprawę drożności dróg oddechowych.
Korekta nosa – wskazania
Bezwzględnymi wskazaniami do pilnej operacji nosa są:
- choroba nowotworowa;
- wady wrodzone (np. rozszczep);
- ropień;
- krwiak;
- torbiel skórzasta;
- silne pourazowe skrzywienie przegrody nosa.
Nie należy pozostawiać pourazowych deformacji nosa bez interwencji chirurgicznej z tego względu, że mogą one prowadzić do przykurczów i kolejnych zniekształceń, co znacznie utrudnia wykonanie operacji w przyszłości. Zwłaszcza u dzieci każde wyraźne skrzywienie przegrody nosa, powodujące poważne zaburzenia oddychania przez nos i objawiające się m.in. oddychaniem przez otwarte usta lub bezdechem śródsennym, powinno być pilnie skorygowane chirurgicznie, aby uniknąć konsekwencji niedrożności nosa. Podczas operacji korekty nosa zmienić można:
- rozmiar nosa i jego proporcję w stosunku do reszty twarzy;
- szerokość nosa na poziomie jego grzbietu oraz końca;
- szerokość oraz położenie skrzydeł nosa;
- profil grzbietu nosa, zwłaszcza obecność jego garbu lub zapadnięcia;
- kształt końca nosa, który może być duży, nadmiernie zaokrąglony, opadający, zakrzywiony lub zadarty;
- kąt między nosem i wargą górną;
- asymetrię w obrębie nosa zewnętrznego i przegrody nosa.
Rynoplastyka jest najczęściej wykonywana w przypadku zaburzenia kształtu i funkcji nosa z powodu czynników dziedzicznych, wad wrodzonych lub urazu.
Korekta nosa – przeciwwskazania
Nie zawsze korekta nosa może zostać wykonana. Podstawowymi przeciwwskazaniami są:
- aktywne infekcje, zwłaszcza w obrębie nosa, zatok, gardła, szyi, głowy;
- choroby ogólnoustrojowe niekontrolowane lub zaawansowane, które są przeciwwskazaniem do zastosowania znieczulenia ogólnego;
- zaburzenia krzepnięcia krwi;
- ciąża i okres karmienia piersią;
- bardzo młody wiek, gdy rozwój nosa jeszcze się nie zakończył;
- alergie na środki znieczulające;
- aktywne choroby skóry w obrębie twarzy.
To lekarz podejmuje decyzję o zakwalifikowaniu pacjenta do zabiegu na podstawie wywiadu zdrowotnego oraz przeprowadzonych badań krwi.
Zobacz również: Septoplastyka.
Ile trwa korekta nosa?
Korekta nosa trwa z reguły około 1 godziny, choć u niektórych pacjentów może przedłużyć się nawet do 3 godzin. Należy pamiętać, że ostateczny wynik operacji może zostać oceniony najwcześniej 3-6 miesięcy po wykonaniu zabiegu (między innymi ze względu na utrzymywanie się obrzęku tkanek przez pierwsze tygodnie).
Ile kosztuje korekta nosa?
Korekta nosa jest refundowana przez NFZ jedynie w określonych, medycznych przypadkach. Są nimi: wady wrodzone nosa, deformacje powstałe wskutek urazu, deformacje będące konsekwencją wcześniejszych zabiegów, deformacje związane z chorobą. Zabiegi estetyczne nie są refundowane. Prywatny koszt korekty nosa wynosi około 5-15 tys. zł. w zależności od kilku czynników.
Polecane produkty:
![]() |
Kolagen naturalny bioalgi
Kolagen do picia to naturalny produkt z opatentowaną formułą Peptiplus® hydrolizowanego kolagenu. Dzięki temu jest bardzo wysokiej wchłanialności. Wzmacnia zęby, kości, ... Zobacz więcej... |
Bibliografia
- Jeziorny M., Frączek M., Septoplastyki i septorynoplastyki u dzieci, Otorhinolaryngologhy, 11/2022.
- Jundziłł A., Witmanowski H., Chirurgia plastyczna, Wydawnictwo Lekarskie PZWL, Warszawa 2019.