Bichektomia

Spis treści

Bichektomia (ang. bichectomy) to zabieg, dzięki któremu można pozbyć się charakterystycznych pucułowatych policzków, typowych dla tzw. baby face. Polega na trwałym usunięciu poduszek Bichata, czyli struktur tłuszczowych zlokalizowanych wewnątrz policzków. Efektem jest widoczne wyszczuplenie twarzy w okolicy pomiędzy kością jarzmową a żuchwą.

Bichektomia

Bichektomia – na czym polega?

Głównym celem bichektomii jest zmniejszenie objętości twarzy w obszarze pomiędzy kością jarzmową a żuchwą. Efekt ten uzyskuje się poprzez chirurgiczne usunięcie poduszek Bichata, które znajdują się na wewnętrznych powierzchniach policzków. To jedno z nowszych rozwiązań chirurgii plastycznej. Cały zabieg trwa około 45-60 minut i odbywa się w znieczuleniu miejscowym. Chirurg szczękowy wykonuje niewielkie nacięcie na wewnętrznej stronie policzka, po czym usuwa nadmiar tkanki tłuszczowej. Zakłada szwy, które zdejmuje się po 7 dniach. Pacjent jeszcze tego samego dnia może opuścić klinikę i wrócić do domu.

Dzięki bichektomii można uzyskać trwały efekt wyszczuplonej twarzy. Dopełnieniem zabiegu często jest wolumetria żuchwy wraz z jej kątem przy użyciu kwasu hialuronowego. Czynności są bezbolesne i nie wymagają powtórzeń w późniejszym czasie. Rekonwalescencja trwa około 2-3 tygodnie.

Zalecenia po zabiegu bichektomii

Powrót do dobrego samopoczucia trwa około 7 dni. W tym czasie należy szczególnie dbać o higienę jamy ustnej, zgodnie z zaleceniami lekarza. Rekomenduje się unikanie twardych, gorących, ostrych pokarmów, natomiast najlepiej postawić na dietę lekkostrawną i półpłynną. Obrzęk i delikatny ból są odczuciami całkowicie normalnymi, pozabiegowymi. Przeminą samoistnie po tygodniu, można je jednak zmniejszać chłodnymi okładami na zewnętrzną powierzchnię policzka.

Jak przygotować się do zabiegu?

Jeśli pacjent zostanie zakwalifikowany do zabiegu, wykonywane są badania obrazowe, na podstawie których uzyskuje się trójwymiarowy model twarzy. Na nim dokonuje się pomiarów, wybiera technikę zabiegową i miejsca planowanych nacięć. Pacjent musi również wykonać pakiet badań: grupa krwi, układ krzepnięcia, morfologia z rozmazem, sód i potas, glukoza, kreatynina, CRP.

Bichektomia – wskazania

Głównym wskazaniem do wykonania bichektomii jest tzw. pucułowata twarz, nazywana także baby face. Wyróżnia się ona okrągłym kształtem i wystającymi policzkami, na które składa się głównie tkanka tłuszczowa. Dzięki bichektomii można zmienić proporcje twarzy i optycznie ją wysmuklić, uwydatniając kości jarzmowe. W większości przypadków bichektomię wykonuje się u kobiet, jednak płeć nie jest wyznacznikiem.

Bichektomia – przeciwwskazania

Podstawowymi przeciwwskazaniami do wykonania bichektomii są:

  • zaburzenia krzepnięcia krwi;
  • ciąża i okres laktacji;
  • padaczka;
  • aktualnie odbywana antybiotykoterapia;
  • zaburzenia sensoryczne;
  • poważne choroby wątroby;
  • nieustabilizowane choroby układowe lub ogólnoustrojowe;
  • czynne infekcje i zaostrzenie chorób przewlekłych;
  • choroby nowotworowe;
  • niewydolność mięśnia sercowego;
  • niektóre choroby autoimmunologiczne, zwłaszcza w okresie zaostrzenia (należy skonsultować się z reumatologiem).

Przed wykonaniem zabiegu odbywa się wizyta kwalifikacyjna, na której lekarz zbiera szczegółowy wywiad zdrowotny. Na jego podstawie decyduje o tym, czy bichektomia może zostać wykonana. Specjalista może odmówić wykonania zabiegu, jeśli oczekiwania pacjenta będą niemożliwe do spełnienia lub jeśli lekarz z góry wie, że w danym przypadku (zależnie od anatomii pacjenta) zabieg nie będzie efektywny.

Ile kosztuje bichektomia?

Cena zabiegu bichektomii zawiera się w przedziale 4000-6000 zł. Uzależniona jest od wielu czynników, m.in. od renomy gabinetu i chirurga, a także od lokalizacji ośrodka, w której jest wykonywany.



Polecane produkty:

Bibliografia

  1. Mamcarz B., Prandecka D., Medycyna estetyczna, Wydawnictwo Medical Education, Warszawa 2010.
  2. Witmanowski H., Jundziłł A., Chirurgia plastyczna, Wydawnictwo Lekarskie PZWL, Warszawa 2019.
  3. Sangalette B., Vieira L., Nascimento J., Capelari V., Bichectomia: uma visão crítica, Journal of the Brazilian, 2018.
Kategorie
Centrum Fizjoterapeuty
Sklep Fizjoterapeuty
Oferty pracy

Aktualności

Najpopularniejsze w zdrowie

Zostań z nami

Polecane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *