Wędzidełko języka

Spis treści

Wędzidełko języka to fałd wytworzony przez błonę śluzową powierzchni dolnej języka. Można zatem powiedzieć, że łączy dolną powierzchnię języka z jamą ustną. Leży pośrodkowo, a bocznie od niego i rozbieżnie ku tyłowi z obu stron biegnie fałd strzępiasty. Zdarza się, że wędzidełko języka zawiera włókna mięśnia bródkowo-językowego.

Wędzidełko języka

Wędzidełko języka – budowa

Ze względu na budowę wyróżnia się następujące typy wędzidełka języka:

  • zbudowane wyłącznie z uniesionej warstwy błony śluzowej dna jamy ustnej, przybierając postać elastycznego fałdu;
  • zbudowane z uniesionej błony śluzowej i pozostałej powięzi dna jamy ustnej, przybierając postać nieelastycznego fałdu;
  • zbudowane z uniesionej błony śluzowej, pozostałej powięzi dna jamy ustnej i mięśnia bródkowo-językowego, przybierając postać grubego i nieelastycznego fałdu.

Budowa wędzidełka może być więc różna w zależności od czynników genetycznych. Ze względu na swoją budowę, krótkiego wędzidełka nie da się rozciągnąć. Powięź, która jest przyczyną braku elastyczności wędzidełka praktycznie nie ma zdolności zwiększania swojej długości.

Za co odpowiada wędzidełko języka?

W okresie embrionalnym wędzidełko języka ukierunkowuje wzrost doprzedni języka, zaś w późniejszym wieku stabilizuje go i zapobiega nadmiernemu ruchowi, zwłaszcza dotylnemu. W miarę wzrostu komórki wędzidełka ulegają apoptozie i wędzidełko cofa się, uwalniając koniec języka. Zaburzenie tego procesu skutkuje całkowitym lub częściowym przytwierdzeniem języka do dna jamy ustnej i nosi nazwę ankyloglosji. W dorosłym życiu wędzidełko języka zapewnia językowi mobilność.

Pozostałe rodzaje wędzidełek

W jamie ustnej człowieka spotkać można nie tylko wędzidełko języka, ale również inne rodzaje. Są to wędzidełka:

  • wargowe górne;
  • wargowe dolne;
  • policzkowe.

Dysfunkcje wędzidełka podjęzykowego oraz wargowego górnego mogą wpływać niekorzystnie na karmienie piersią. Z kolei nieprawidłowości w budowie wędzidełka wargowego górnego i dolnego mogą prowadzić do rozwoju diastemy.

Wędzidełko wargowe górne biegnie w linii środkowej, od wewnętrznej strony górnej wargi aż do dziąsła górnej szczęki, w okolicy pomiędzy jedynkami. Jeśli jest prawidłowo rozwinięte, umożliwia swobodne podniesienie wargi górnej. Podobną budowę i przebieg posiada wędzidełko wargi dolnej, z tą różnicą, że przebiega w linii dolnych jedynek.

Zbyt krótkie wędzidełko języka

Dysfunkcje z biomechaniką języka wywołane przez wędzidełko podjęzykowe mogą wiązać się z miejscem przyczepu (tzw. krótkie wędzidełko przednie lub krótkie wędzidełko tylne) bądź elastycznością samego wędzidełka. Zbyt krótkie wędzidełko stwarza problemy już od momentu narodzin, utrudniając noworodkowi ssanie piersi. W późniejszym wieku przyczynia się do powstawania wad zgryzu, wad wymowy czy chorób przyzębia. Wśród wad wymowy wyróżnia się zwłaszcza rotacyzm i seplenienie międzyzębowe. Dziecko nieprawidłowo żuje i połyka kęsy pokarmowe, co na dłuższą metę może prowadzić do schorzeń żołądkowo-jelitowych.

Właśnie dlatego większość rodziców decyduje się na zabieg podcięcia wędzidełka języka, co następuje po wnikliwej konsultacji laryngologicznej i logopedycznej. Na wizycie ocenia się ruchomość i budowę języka oraz wędzidełka. Jeśli struktury te stwarzają zagrożenie powyższych dolegliwości, lekarz kieruje małego pacjenta na zabieg zwany frenotomią. Wykonuje się go w znieczuleniu miejscowym, trwa nie dłużej niż kilka minut. W krótkim czasie po zabiegu dziecko powinno uczęszczać do logopedy, który poinstruuje, jak prawidłowo ćwiczyć język i wymowę.

Zobacz również: Zalecenia po podcięciu wędzidełka.Polecane produkty:

Bibliografia

  1. Bochenek A., Reicher M., Anatomia człowieka, tom II, Wydawnictwo Lekarskie PZWL, Warszawa 2012.
  2. Stańczyk K., Ciok E., Perkowski K., Zadurska M., Ankylognosja – przegląd piśmiennictwa, Forum Ortodontyczne, 11/2015.
Kategorie
Centrum Fizjoterapeuty
Sklep Fizjoterapeuty
Oferty pracy

Aktualności

Najpopularniejsze w zdrowie

Zostań z nami

Polecane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *