Pierwsza wizyta u ortodonty

Spis treści

Pierwsza wizyta u ortodonty często wzbudza niepokój i dyskomfort. Z jednej strony należy ukazać wadę zgryzu, która dla wielu osób jest wstydliwa, z drugiej zaś dobierany będzie aparat na zęby, który zmieni estetkę uśmiechu na kolejne 2-3 lata. Mimo tego taka wizyta nie powinna być niekomfortowa. Stanowi pierwszy krok do uzyskania zdrowych i prostych zębów.

Pierwsza wizyta u ortodonty

Jak wygląda pierwsza wizyta u ortodonty?

Pierwsza wizyta u ortodonty skupia się głównie na wywiadzie z pacjentem. Na takiej konsultacji ortodontycznej uzyskuje się informacje: z jakiego powodu pacjent zgłasza się do specjalisty, co najbardziej przeszkadza mu w ustawieniu zębów oraz jakie są jego oczekiwania odnośnie efektów leczenia. Lekarz dokładnie ogląda ułożenie zębów, a następnie przedstawia pacjentowi swoje spostrzeżenia i ustala, czy oczekiwania pacjenta są realne. Rozmowa jest bardzo ważna – to czas, w którym pacjent może dowolnie zadawać pytania i rozwiewać swoje wątpliwości. Warto także zapytać o koszt optymalnego aparatu na zęby, czas trwania leczenia i planowaną częstotliwość wizyt kontrolnych.

W dalszej kolejności ortodonta pobiera wyciski do modeli diagnostycznych oraz wykonuje się zdjęcie pantomograficzne oraz cefalometryczne profilu głowy. Na tej podstawie specjalista przygotowuje dla pacjenta indywidualny plan leczenia. Jest to niezbędne, aby aparat na zęby został wykonany indywidualnie i od podstaw, adekwatnie do potrzeb jamy ustnej pacjenta. Na koniec wizyty zostaje umówiony termin na następną wizytę, na której zostanie już założony aparat na zęby.

Czy na pierwszej wizycie u ortodonty wprowadza się leczenie?

Podczas pierwszej wizyty ortodontycznej działania skupiają się przeważnie na diagnostyce i zaplanowaniu dalszych etapów leczenia. Zdarza się jednak, że już wtedy zostają założone tzw. gumki separacyjne. Zakłada się je celem zwiększenia przestrzeni między zębami, które w przebiegu wad zgryzu umiejscowione są zbyt blisko siebie. Ich obecność wywiera dużą siłę na zęby, powodując rozszerzenie przestrzeni między nimi. Wywołuje to stopniowe oddalanie od siebie sąsiadujących zębów, dając miejsce na założenie aparatu ortodontycznego na wizycie kolejnej. Gumki separacyjne na pierwszej wizycie u ortodonty zakładane są przy stłoczeniach zębów.

Pierwszej wizyta u ortodonty – jak się przygotować?

Przed przyjściem do gabinetu ortodontycznego warto przygotować sobie najistotniejsze pytania. Przeważnie są one następujące:

  • ile kosztuje aparat na zęby i jaki rodzaj będzie dobry przy danej wadzie zgryzu?;
  • jak długo może trwać ortodontyczne leczenie zębów przy danej wadzie zgryzu?;
  • czy konieczne będzie założenie akcesoriów dodatkowych, np. wyciągów?;
  • ile kosztuje wizyta kontrolna u ortodonty?;
  • jak często powinny odbywać się wizyty kontrolne u ortodonty?;
  • jak dbać o zęby z aparatem ortodontycznym?.

Każdy pacjent może mieć jednak własne wątpliwości i pytania, które warto zadać. Poza tym przed rozpoczęciem leczenia ortodontycznego zaleca się wyleczenie chorób zębów, np. próchnicy, a także udanie się na higienizację zębów. To ważne, ponieważ dbanie o higienę jamy ustnej z aparatem jest nieco trudniejsze – warto więc postarać się, aby na zębach nie znajdował się kamień nazębny. Warto pamiętać, że aparat nie jest przeciwwskazaniem do zabiegów higienizacji zębów – właśnie wtedy szczególnie należy o nich pamiętać i wykonywać je co 6 miesięcy. Pierwsza wizyta u ortodonty nie wymaga większych przygotowań.

Ile kosztuje pierwsza wizyta u ortodonty?

Pierwsza wizyta u ortodonty kosztuje średnio 200-300 zł w zależności od wielkości miasta czy renomy gabinetu. Do tej ceny dodać należy koszt pobrania wycisku i stworzenia modelu diagnostycznego, który wynosi 50-100 zł, choć w niektórych gabinetach zawiera się już w cenie za wizytę. Dodatkowym kosztem obowiązkowym, którego nigdy nie ma w cenie wizyty, jest jednak zdjęcie RTG. Cena za badanie RTG wynosi średnio 80-100 zł i jest ono wykonywane na miejscu podczas wizyty.Polecane produkty:

Bibliografia

  1. Cobourne M., DiBiase A., Ortodoncja, Wydawnictwo Urban & Partner, Wrocław 2021.
  2. Karłowska I., Zarys współczesnej ortodoncji, Wydawnictwo Lekarskie PZWL, Warszawa 2016.
Kategorie
Centrum Fizjoterapeuty
Sklep Fizjoterapeuty
Oferty pracy

Aktualności

Najpopularniejsze w zdrowie

Zostań z nami

Polecane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *