Gumki separacyjne

Spis treści

Gumki separacyjne błędnie nazywane są ligaturami ortodontycznymi, choć oba produkty nierzadko stosuje się jednocześnie. Wykorzystuje się je niemal zawsze podczas leczenia stałym aparatem na zęby w przypadku stłoczeń zębów. Podstawową funkcją takich gumek jest zwiększanie przestrzeni między zębami, które rosną zbyt ciasno.

Gumki separacyjne

Gumki separacyjne – czym są?

Gumki separacyjne to produkty wykonane z wytrzymałego tworzywa sztucznego, przeważnie o grubości 1,5 mm. Są to małe, sprężyste kółeczka o średnicy 5 mm. Zakładane są na około 1 tydzień, przeważnie na wczesnych etapach ortodontycznego leczenia zębów, z pomocą specjalnych kleszczy, co jest jednak całkowicie bezbolesne. Przeważnie występują w kilku kolorach. Gumki separacyjne mają przygotować zęby do założenia aparatu ortodontycznego stałego, zatem zakłada się je na początku leczenia, jeszcze przed właściwym zamocowaniem aparatu, jednak już po wykonaniu wycisków zębów. Przed założeniem aparatu na zęby tego typu separatory są przez ortodontę usuwane. Nie ma potrzeby noszenia ich wraz z aparatem, ponieważ po jego założeniu to właśnie on przejmuje funkcję separowania zębów.

Gumki separacyjne – działanie

Gumki separacyjne zakłada się celem zwiększenia przestrzeni między zębami, które w przebiegu wad zgryzu umiejscowione są zbyt blisko siebie. Ich obecność wywiera dużą siłę na zęby, powodując rozszerzenie przestrzeni między nimi. Wywołuje to stopniowe oddalanie od siebie sąsiadujących zębów, dając miejsce na założenie aparatu ortodontycznego.

Gumki separacyjne – czy bolą?

Sam proces zakładania gumek separacyjnych jest dla pacjenta bezbolesny i trwa kilka minut. Ból i dyskomfort pojawiają się jednak już po kilku chwilach i mogą utrzymywać się przez cały okres noszenia tych akcesoriów. Działająca siła jest bardzo duża i powoduje szybkie przesuwanie się zębów, co bywa bolesne.

Leczenie ortodontyczne krok po kroku

Jak zatem może wykonać leczenie ortodontyczne krok po kroku? Przykładowy plan leczenia może prezentować się następująco:

  • konsultacja z ortodontą, obejrzenie ułożenia zębów, wykonanie zdjęć RTG i pobranie wycisków łuków zębowych;
  • zaplanowanie wszystkich kroków leczenia ortodontycznego i skonsultowanie ich z pacjentem, uzyskując jego zgodę;
  • założenie gumek separacyjnych, jeśli konieczne jest oddzielenie zębów od siebie (w tym czasie miejsce ma przygotowanie indywidualnego aparatu na zęby na podstawie RTG i wycisków);
  • zdjęcie gumek separacyjnych i założenie aparatu stałego;
  • wizyty kontrolne co 4-8 tygodni, w zależności od zaleceń ortodonty, na których dopasowuje się łuki do zmieniających się warunków zgryzowych;
  • kontrolne badanie RTG przed zakończeniem leczenia;
  • zdjęcie aparatu stałego, gdy doszło już do satysfakcjonującej dla lekarza i dla pacjenta korekcji zgryzu;
  • założenie retainera, który utrwala efekty leczenia.

Czas trwania całego leczenia ortodontycznego wynosi średnio 1,5-3 lat, w zależności od zaawansowania wady zgryzu.

Gumki separacyjne – cena

Cena za założenie gumek separacyjnych jest już wliczona w koszt wizyty ortodontycznej. Są one niedrogie – średnia cena za 10 gumek separacyjnych wynosi zaledwie 2 zł, nie jest zatem zbyt dużym obciążeniem dla gabinetu ortodontycznego.



Polecane produkty:

Bibliografia

  1. Czochrowska E., Górska R., Czy leczenie ortodontyczne aparatami stałymi stanowi zagrożenie dla tkanek przyzębia? Przegląd literatury, Nowa Stomatologia, 4/2012.
  2. Karłowska I., Zarys współczesnej ortodoncji, Wydawnictwo Lekarskie PZWL, Warszawa 2016.
Kategorie
Centrum Fizjoterapeuty
Sklep Fizjoterapeuty
Oferty pracy

Aktualności

Najpopularniejsze w zdrowie

Zostań z nami

Polecane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *