Separacja zębów

Spis treści

Separacja zębów polega na oddzieleniu od siebie zbyt ściśle przylegających sąsiednich zębów. Często jest procedurą wykonywaną przed założeniem właściwego aparatu na zęby. W tym celu najczęściej wykorzystuje się tzw. gumki separacyjne, noszone przez 7-10 dni. Zabieg nie należy do przyjemnych, jednak jest w pełni bezpieczny dla pacjenta.

Separacja zębów

Separacja zębów – na czym polega?

Separacja zębów polega na umieszczeniu najczęściej między zębami trzonowymi specjalnych elastycznych elementów, które tworzą miejsce dla pierścieni zakładanych później na pierwsze zęby trzonowe. Znacznie rzadziej konieczność separacji dotyczy innych zębów. Po około 7 dniach odbywa się kolejna kontrolna wizyta u ortodonty, podczas której usuwa się gumki separacyjne i na zęby trzonowe nakłada specjalne pierścienie. Na nich utrzymywać się będzie aparat stały na zęby.
Procedura separacji zębów trwa zaledwie kilka minut i jest całkowicie bezbolesna oraz nieinwazyjna. Ból może jednak pojawić się nieco później (przeważnie po powrocie pacjenta do domu), gdy zęby rzeczywiście zaczną się przesuwać.

Dolegliwości można łagodzić półpłynną dietą, chłodnymi okładami i ziołowymi płukankami, jednak przeważnie nie są one tak silne, aby wymagały dodatkowych działań. Czy i w jakim stopniu pacjent będzie odczuwał dyskomfort po założeniu separatorów, zależy od jego indywidualnych predyspozycji.

Gumki separacyjne – czym są?

Gumki separacyjne to produkty wykonane z wytrzymałego i elastycznego tworzywa sztucznego, przeważnie o grubości 1,5 mm. Są to małe, sprężyste kółeczka o średnicy 5 mm. Zakłada się je na około 7 dni na wczesnych etapach leczenia ortodontycznego, z pomocą specjalnych kleszczy. Gumki separacyjne mają przygotować zęby do założenia aparatu ortodontycznego stałego, zatem zakłada się je na początku leczenia zębów, jeszcze przed właściwym zamocowaniem aparatu, jednak już po wykonaniu wycisków zębów. Przed założeniem aparatu na zęby tego typu separatory są przez ortodontę usuwane. Nie ma potrzeby noszenia ich wraz z aparatem, ponieważ po jego założeniu to właśnie on przejmuje funkcję separowania zębów.

Co zrobić, jeśli gumki separacyjne wypadły?

U niektórych pacjentów obserwuje się sytuację, w której po kilku dniach gumka separacyjna wypadła z przestrzeni międzyzębowej. Wzbudza to niepokój i skłania do szybkiej wizyty u ortodonty. Warto jednak wiedzieć, że w większości przypadków jest to zjawisko normalne – dzięki działaniu gumek separacyjnych między sąsiednimi zębami tworzy się odpowiednia, pożądana przestrzeń, przez co gumka po prostu wypada. W takich sytuacjach zwykle nie ma konieczności ponownego jej zakładania. Pacjent zgłasza się na wizytę w zaplanowanym terminie i zakładany jest właściwy aparat na zęby.

Ile kosztuje separacja zębów?

Procedura separacji zębów jest darmowa i odbywa się na pierwszej wizycie u ortodonty. Pacjent musi zapłacić wyłącznie za tę wizytę. Warto przy tym zaznaczyć, że gumki separacyjne to jedne z najtańszych akcesoriów ortodontycznych – plik 10 sztuk kosztuje zaledwie 2 zł. Zapasem gumek dysponuje każdy gabinet ortodontyczny, pacjent nie musi samodzielnie ich kupować lub pokrywać kosztów zużycia.

Separacja zębów – wskazania

Podstawowym wskazaniem do separacji zębów jest ciasne ułożenie zębów w łuku. Przeważnie obserwuje się to przy różnego rodzaju stłoczeniach zębów i rotacjach zębów. Problemy te mogą pojawiać się w przebiegu różnych wad zgryzu. Dlatego każdy pacjent ortodontyczny powinien być indywidualnie oceniony przez specjalistę.

Separacja zębów – czy zawsze jest potrzebna?

Nie każdy pacjent ortodontyczny wymaga separacji zębów. U niektórych można uzyskać prawidłowe warunki zgryzowe także bez zakładania pierścieni czy separacji ortodontycznej. Ich zęby mają po prostu wystarczająco dużo miejsca, aby dobrze ustawić się w łuku. Separacji przed aparatem ortodontycznym nie przeprowadza się także wówczas, gdy do korekty zgryzu używa się przezroczystych nakładek Invisalign lub innych, wykonanych w podobnej technologii.



Polecane produkty:

Bibliografia

  1. Czochrowska E., Górska R., Czy leczenie ortodontyczne aparatami stałymi stanowi zagrożenie dla tkanek przyzębia? Przegląd literatury, Nowa Stomatologia, 4/2012.
  2. Karłowska I., Zarys współczesnej ortodoncji, Wydawnictwo Lekarskie PZWL, Warszawa 2016.
Kategorie
Centrum Fizjoterapeuty
Sklep Fizjoterapeuty
Oferty pracy

Aktualności

Najpopularniejsze w zdrowie

Zostań z nami

Polecane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *