Opuchnięte dziąsła to niemal zawsze sygnał toczącego się stanu zapalnego lub innej patologii dotyczącej tkanek miękkich jamy ustnej. Jeśli problem nie przemija samoistnie po zastosowaniu domowych metod, należy udać się do stomatologa. Prawdopodobnie konieczne będzie wdrożenie profesjonalnych działań.
Opuchnięte dziąsła – przyczyny
Opuchlizna dziąseł najczęściej wynika z następujących przyczyn:
- stan zapalny dziąsła, np. wskutek chorób przyzębia lub rozwijającej się próchnicy;
- kamień nazębny zlokalizowany poddziąsłowo;
- podrażnienia dziąseł, np. wskutek szczotkowania zębów szczoteczką ze sztywnym, twardym włosiem lub zbyt mocnego dociskania szczoteczki do dziąseł;
- zmiany hormonalne – przeważnie u kobiet ciężarnych, ale i w przebiegu menopauzy czy leczenia hormonalnego;
- spożycie bardzo gorącego lub bardzo ostrego pokarmu.
Nieco rzadziej opuchnięcie dziąseł jest konsekwencją reakcji alergicznej w przebiegu alergii pokarmowej (po spożyciu posiłku zawierającego alergeny) lub alergii kontaktowej (przy uczuleniu na tworzywa, z których wykonane jest uzupełnienie protetyczne lub aparat ortodontyczny). Także w ciągu pierwszych dni po założeniu stałego aparatu na zęby dziąsła mogą spuchnąć i być bolesne, co jednak ustąpi samoistnie, gdy tkanki przyzwyczają się do nowych warunków.
Jak wyglądają opuchnięte dziąsła?
Przeważnie opuchlizna dotyczy wyłącznie określonego miejsca w jamie ustnej, np. na szerokości 2-3 zębów, w których toczy się proces chorobowy. Jeśli opuchlizna obejmuje całą linię dziąseł łuku zębowego, prawdopodobnie wskazuje na reakcję alergiczną lub zaawansowaną infekcję całej jamy ustnej. Opuchnięte dziąsła są wrażliwe na dotyk, zatem mogą boleć podczas szczotkowania zębów, nitkowania zębów i przestrzeni międzyzębowych lub gryzienia twardszych pokarmów. Nierzadko towarzyszy temu krwawienie pojawiające się zwłaszcza przy szczotkowaniu zębów, a także nieprzyjemny zapach z ust.
Opuchnięte dziąsła – diagnostyka
W przypadku przewlekle utrzymującej się opuchlizny dziąseł konieczna jest wizyta u stomatologa. Wykona on przegląd stomatologiczny jamy ustnej i oceni kondycję zębów, a następnie (jeśli pojawi się taka konieczność) wdroży odpowiednie postępowanie. Przeważnie działania stomatologiczne są wystarczające, aby przywrócić zdrowie dziąseł. Jeśli jednak tak się nie dzieje, pacjent powinien zostać skierowany do lekarza podstawowej opieki zdrowotnej. Ten zaś zleci szczegółowe badania krwi, które pozwolą na ocenę stanu zdrowia ogólnego i odnalezienie innych przyczyn problemu.
Opuchnięte dziąsła – leczenie
Opuchnięte dziąsła leczy się zazwyczaj w gabinecie stomatologicznym. Jeśli przyczyną jest próchnica, lekarz oczyszcza ogniska patologiczne, a następnie uzupełnia je odpowiednimi materiałami i zabezpiecza. Przy zapaleniach miazgi zębów konieczne może być leczenie endodontyczne. Natomiast przy kamieniu poddziąsłowym przeprowadza się skaling poddziąsłowy. Higienizacja zębów powinna zostać wykonana zawsze, bez względu na przyczynę problemu. Z pewnością poprawi kondycję dziąseł i zębów lub nawet pozwoli całkiem wyeliminować opuchliznę dziąseł. W skład higienizacji wchodzi:
Specjalistyczne leczenie, jeśli jest potrzebne, prowadzi lekarz rodzinny lub konkretny specjalista (np. endokrynolog przy zaburzeniach hormonalnych lub diabetolog przy powikłaniach cukrzycy).
Opuchnięte dziąsła – domowe sposoby
Przy opuchniętych dziąsłach należy szczególnie zadbać o higienę jamy ustnej. Konieczne jest dwukrotne w ciągu dnia szczotkowanie zębów (odpowiednio dobraną szczoteczką do zębów) poprzedzone nitkowaniem przestrzeni międzyzębowych. Można również regularnie stosować łagodzące płukanki, np. z rumianku, szałwii czy babki lancetowatej. Przy zapaleniu dziąseł skuteczność wykaże olejek z liści drzewa herbacianego. Dodatkowo warto suplementować kwasy tłuszczowe Omega 3, witaminę C, witaminę D oraz kompleks witamin z grupy B. To związki niezbędne, aby utrzymać zdrowie jamy ustnej. Jednocześnie rekomenduje się rezygnację z palenia papierosów, co jest poważnym czynnikiem ryzyka chorób dziąseł.
Polecane produkty:
BIO Acerola - naturalna witamina C
Naturalna witamina C pozyskana została z ekologicznych upraw z owocu o nazwie Acerola. Jest standaryzowana co oznacza, że wyselekcjonowano tylko najwyższej jakości owoce, a z nich pozyskano ekstrakt. Dzięki temu ... Zobacz więcej... |
Bibliografia
- Górska R., Mueller H., Periodontologia, Wydawnictwo Urban & Partner, Wrocław 2017.
- Jańczuk Z., Arabska-Przedpełska B., Lipski M., Kaczmarek U., Stomatologia zachowawcza z endodoncją, Wydawnictwo Lekarskie PZWL, Warszawa 2014.