Przegląd stomatologiczny

Spis treści

Przegląd stomatologiczny wykonywany jest rutynowo w każdym gabinecie stomatologicznym. Ma na celu wczesne wykrycie ewentualnych niepokojących zmian zębów i okolicznych tkanek miękkich, co umożliwia wdrożenie szybkiego leczenia. Taki przegląd wykonuje się zarówno u dzieci, jak i u osób dorosłych. Powinni uczęszczać na niego regularnie wszyscy.

Przegląd stomatologiczny

Przegląd stomatologiczny – jak wygląda?

Na samym początku lekarz stomatolog przeprowadza wywiad zdrowotny, podczas którego pyta o przyjmowane leki i istniejące choroby. Interesuje go również codzienna higiena jamy ustnej (jak często są szczotkowane zęby w ciągu dnia, jaką szczoteczką do zębów, kiedy ostatnio odbyła się higienizacja zębów). Następnie pacjent siada na fotelu dentystycznym (jest on kluczową składową tzw. unitu dentystycznego) i szeroko otwiera usta. Lekarz nakierowuje na jego jamę ustną strumień mocnego światła i za pomocą narzędzi z haczykami oraz niewielkiego lusterka może dokonać przeglądu poszczególnych zębów. Cały przegląd stomatologiczny jest bezbolesny i trwa około 15-30 minut.

W jego trakcie lekarz ocenia przede wszystkim zdrowie zębów – czy nie ma w nich ubytków, jaki jest poziom płytki nazębnej i kamienia nazębnego, czy nie rozwija się próchnica. Za pomocą strumienia zimnego powietrza może także określić stopień nadwrażliwości zębów. Następnie przechodzi do oceny stanu dziąseł (czy nie krwawią, nie są rozpulchnione i obrzęknięte, nie wykazują tendencji do paradontozy) oraz języka i policzków (czy nie ma na nich aft, niepokojących zmian, nalotu, czy owrzodzeń jamy ustnej).

Wizyta kończy się zaleceniami, np. zmianą szczoteczki, umówieniem kolejnego terminu celem leczenia wykrytych zmian patologicznych itd. W większości przypadków przegląd stomatologiczny poprzedza wykonanie higienizacji zębów, wówczas tuż po jego zakończeniu wykonuje się piaskowanie zębów, skaling zębów i fluoryzację zębów, a wizyta przedłuża się do 50-60 minut. Higienizacja zębów również jest bezbolesna, nie wymaga znieczulenia.

Przegląd stomatologiczny – jak często?

Przyjęło się, że każda osoba dorosła powinna uczęszczać na przegląd stomatologiczny raz na 6 miesięcy, dzieci zaś raz na 3 miesiące ze względu na zwiększone ryzyko próchnicy. Nieco inaczej wygląda sytuacja w przypadku pacjentów z aparatami ortodontycznymi – u nich przegląd odbywa się co 4-6 tygodni. Z reguły ma na celu kontrolę efektów ortodontycznych, choć lekarz przy okazji zazwyczaj sprawdza stan uzębienia i jamy ustnej.

Przegląd stomatologiczny – cena

Każdej dorosłej osobie objętej ubezpieczeniem zdrowotnym (NFZ) przysługuje coroczne badanie stomatologiczne wraz z instruktażem higieny jamy ustnej. Chcąc zatem wykonywać taki przegląd częściej, można raz w roku wybrać się na niego w ramach NFZ, a 6 miesięcy później prywatnie. W praktyce większość dorosłych uczęszcza na przegląd raz w roku w ramach higienizacji zębów. Prywatnie wykonany przegląd stomatologiczny kosztuje średnio 50-100 zł, choć w wielu placówkach stomatologicznych jest on darmowy dla nowych pacjentów.

Przegląd stomatologiczny u kobiet w ciąży

Kobiety w ciąży powinny szczególnie zadbać o zdrowie jamy ustnej, ponieważ wszelkie choroby zębów negatywnie wpływają na ogólne samopoczucie, przebieg ciąży, a nawet na rozwój płodu i zdrowie noworodka. W Polsce obowiązuje rozporządzenie ministra zdrowia, określające, że w przypadku kobiet w ciąży konieczna jest obowiązkowa konsultacja stomatologiczna, którą należy wykonać do 10. tygodnia ciąży. Wszelkie procedury (zarówno diagnostyka, jak i leczenie zębów) są u ciężarnych darmowe. Przegląd stomatologiczny powinien więc mieć taką samą wagę, jak inne badania kontrolne u ciężarnych.



Polecane produkty:

Bibliografia

  1. Tanasiewicz M., Kompendium lekarza dentysty, Wydawnictwo Elamed, Katowice 2019.
  2. Knychalska-Karwan Z., Stomatologia zachowawcza wieku rozwojowego, Wydawnictwo Uniwersytetu Jagiellońskiego, Kraków 2008.
Kategorie
Centrum Fizjoterapeuty
Sklep Fizjoterapeuty
Oferty pracy

Aktualności

Najpopularniejsze w zdrowie

Zostań z nami

Polecane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *