Unit stomatologiczny

Spis treści

Unit stomatologiczny zalicza się do podstawowego wyposażenia każdego gabinetu stomatologicznego. Na unit składają się: regulowany fotel stomatologiczny, skaler ultradźwiękowy, system ssący, końcówki do podawania wody i powietrza oraz pulpit sterujący. Obsługa unitu dopuszczalna jest wyłącznie dla uprawnionych i odpowiednio przeszkolonych do tego celu osób.

Unit stomatologiczny

Unit stomatologiczny – charakterystyka

W unicie stomatologicznym wyróżnia się 4 podstawowe narzędzia:

  • turbinę – nazywaną również końcówką roboczą lub kątnicą turbinową. To urządzenia napędzane powietrzem, pracujące w zakresie nawet 450 tysięcy obrotów na minutę. Umożliwiają one otwieranie ubytków, nadawanie zarysów ubytkom, a także opracowywanie zębów pod wkłady koronowe;
  • dmuchawko-strzykawka – dostarcza wodę, powietrze i ich mieszaninę do pola działania w jamie ustnej pacjenta;
  • skaler – przeważnie ultradźwiękowy, którego celem jest efektywne i precyzyjne usunięcie kamienia nazębnego;
  • mikrosilnik – kluczowy element decydujący o działaniu kątnicy czy prostnicy. Mówiąc w uproszeniu, są to wiertarki dentystyczne, czyli narzędzia stosowane do opracowania twardych tkanek zęba i materiałów stomatologicznych.

Unit stomatologiczny to kompleksowe urządzenie, będące głównym punktem każdego gabinetu stomatologicznego. To właśnie na nim odbywają się wszystkie zabiegi czy kontrole jamy ustnej. Poza wymienionymi wyżej narzędziami głównym elementem unitu jest regulowany, wygodny fotel stomatologiczny, pulpit sterujący oraz system ssący.

Cechy dobrego unitu stomatologicznego

Unit stomatologiczny spełnia 2 zadania – gwarantuje maksymalny komfort pracy lekarzowi oraz sprawia, że wykonywane czynności stomatologiczne są wygodne dla pacjenta. Wybierając unit stomatologiczny należy zwracać uwagę na kilka aspektów:

  • łatwe zejście i wejście – składane oparcie nóg, obrotowe podłokietniki itd.;
  • możliwość regulacji wysokości, rotacji fotela oraz części do oparcia pleców;
  • możliwość pracy zarówno w pozycji stojącej, jak i siedzącej;
  • dostępność przestrzeni, dzięki czemu możliwa jest praca na 2 i na 4 ręce;
  • wytrzymałość i lekka konstrukcja;
  • budowa modułowa – dzięki konstrukcji opartej na modułach bardzo łatwo dodawać do unitów nowe innowacyjne elementy albo wymieniać części;
  • rozległe pole światła – lampa jest również elementem unitu;
  • łatwość ustawienia konsoli z narzędziami;
  • bezprzewodowy sterownik nożny.

I wiele innych. Dobre unity stomatologiczne umożliwiają wstępną konsultację w wygodnej pozycji siedzącej przy zachowaniu kontaktu wzrokowego. Dzięki temu pacjent jest zrelaksowany i łatwo jest zdobyć jego zaufanie. Elementy, które mogłyby łatwo rozproszyć pacjenta (np. konsola z narzędziami), powinny znajdować się poza zasięgiem jego wzroku.

Unit stomatologiczny – ile kosztuje?

Ceny unitów stomatologicznych są niezwykle rozległe, a wszystko zależy od innowacji, zastosowanych technologii, wyposażenia, a nawet materiałów, z którego wykonano urządzenie. Ceny podstawowych modeli rozpoczynają się już od 17 000 zł, jednakże te najbardziej zaawansowane to koszt rzędu nawet 150 000 zł. Osoba dopiero rozpoczynająca działalność stomatologiczną może zaopatrzyć się w prostszy unit stomatologiczny i zamienić go na bardziej zaawansowany po kilku latach pracy.



Polecane produkty:

Bibliografia

  1. Unity stomatologiczne, PLANMECA.
  2. Wilk W., Unit stomatologiczny – podstawowe urządzenie w gabinecie – cz. III, TPS, 11/2007.
Kategorie
Centrum Fizjoterapeuty
Sklep Fizjoterapeuty
Oferty pracy

Aktualności

Najpopularniejsze w zdrowie

Zostań z nami

Polecane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *