Fotel dentystyczny

Spis treści

Fotel dentystyczny stanowi podstawowe wyposażenie każdego gabinetu stomatologicznego. Przeważnie jest składową tzw. unitu stomatologicznego, w skład którego wchodzą również skaler ultradźwiękowy, system ssący, końcówki do podawania wody i powietrza oraz pulpit sterujący. Odpowiednio wybrany fotel stomatologiczny nie tylko zapewnia komfort pacjentom, ale również wpływa na ergonomię pracy lekarza.

Fotel dentystyczny

Fotel dentystyczny – znaczenie

Odpowiedni fotel stomatologiczny to podstawa wyposażenia każdego unitu stomatologicznego. Unit stomatologiczny jest natomiast kompleksowym urządzeniem, na którym odbywają się wszystkie zabiegi czy kontrole jamy ustnej. Poza narzędziami takimi jak turbina, dmuchawko-strzykawka, skaler czy mikrosilnik, istotnym elementem unitu jest regulowany, wygodny fotel stomatologiczny, pulpit sterujący oraz system ssący. Z całą pewnością fotel rzuca się w oczy najbardziej. Ma kluczowe znaczenie dla przyszłej pracy lekarza.

Przede wszystkim fotel stomatologiczny powinien być wygodny dla pacjenta, regulowany w różnych płaszczyznach oraz wyposażony w zagłówek i podnóżek. Współczesne fotele stomatologiczne zapewniają wysoki poziom komfortu dla pacjenta i ergonomiczne warunki pracy dla stomatologa. To właśnie dzięki fotelowi i jego regulacjom stomatolog nie musi zbyt mocno nachylać się nad pacjentem, nadwyrężając mięśnie i obciążając kręgosłup. Dodatkowo wysokiej jakości fotel zapewnia łatwy dostęp do narzędzi stomatologicznych i pozwala na ustawienie pozycji ciała pacjenta do różnego rodzaju zabiegów – przy niektórych powinien on leżeć w pozycji horyzontalnej, do innych najlepiej, aby siedział.

Fotel dentystyczny – jaki wybrać?

Wybierając fotel dentystyczny, zwróć uwagę, aby był wykonany z wytrzymałych tworzyw. Musi być wodoodporny, trwały, ale jednocześnie przyjemny dla skóry i dopuszczony do stosowania na terenie Unii Europejskiej. Fotel jest bowiem wyrobem medycznym. W dalszej kolejności zwróć uwagę na regulowane zagłówki i podnóżki. Większość dobrych foteli stomatologicznych łamie się w kilku miejscach, co pozwala na dobór najbardziej ergonomicznej i komfortowej dla pacjenta pozycji.

Produkty tego typu przeważnie mają możliwość obciążania do 200 kg. Jeśli potrzebujesz więcej, podczas zakupów zwróć na to szczególną uwagę. Bardzo dobrze sprawdza się także intuicyjny w obsłudze sterownik nożny, gwarantujący wiele możliwości ustawień i regulacji unitu bez potrzeby używania rąk.

Ile kosztuje fotel dentystyczny?

Cena fotela dentystycznego może różnić się w zależności od wielu czynników. Pojedynczy fotel stomatologiczny to cena przeważnie 5-10 tysięcy złotych. W większości przypadków kupuje się jednak cały unit stomatologiczny, którego cena może wahać się w granicach 40-150 tysięcy złotych, a nawet więcej. Stomatolog otwierający swój własny gabinet może zdecydować się na dofinansowanie. Pieniądze wypłacane są jednorazowo, można przeznaczyć je na zakup dowolnego sprzętu, który będzie wykorzystywany w pracy.Polecane produkty:

Bibliografia

  1. Wilk W., Unit stomatologiczny – podstawowe urządzenie w gabinecie – cz. III, TPS, 11/2007.
Kategorie
Centrum Fizjoterapeuty
Sklep Fizjoterapeuty
Oferty pracy

Aktualności

Najpopularniejsze w zdrowie

Zostań z nami

Polecane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *