Higienistka stomatologiczna

Spis treści

Higienistka stomatologiczna współpracuje z lekarzami dentystami, wykonując przede wszystkim drobniejsze zabiegi profilaktyczne, takie jak skaling zębów czy piaskowanie zębów. Ponadto asystuje lekarzom, wspierając ich w leczeniu chorób zębów i jamy ustnej. Ścieżka edukacyjna jest dość krótka i prosta, dlatego wiele osób chętnie decyduje się na podjęcie tego zawodu.

higienistka stomatologiczna

Jak zostać higienistką stomatologiczną?

Aby zostać higienistką stomatologiczną, należy ukończyć 2-letnią szkołę policealną na tym kierunku. Nauka kończy się zdaniem egzaminu potwierdzającego kompetencje zawodowe. Cechami charakteru pożądanymi na tym stanowisku są: empatia, odpowiedzialność, precyzja, dobry kontakt z ludźmi, chęć stałego rozwijania się (jako że stomatologia również postępuje, oferując coraz nowsze metody diagnostyki, profilaktyki i leczenia).

Higienistka stomatologiczna – co robi?

Higienistka stomatologiczna zajmuje się przede wszystkim:

  • przygotowywaniem gabinetu stomatologicznego i stanowiska pracy lekarza dentysty;
  • bieżącą konserwacją sprzętu;
  • organizowaniem prac związanych ze świadczeniem usług z zakresu stomatologii;
  • wykonywaniem czynności administracyjnych i prowadzeniem dokumentacji związanej z funkcjonowaniem gabinetu dentystycznego;
  • wykonywaniem wstępnych badań stomatologicznych i zabiegów profilaktyczno-leczniczych pod nadzorem i na zlecenie lekarza dentysty;
  • prowadzeniem stomatologicznej edukacji zdrowotnej i promocji zdrowia w różnych środowiskach.

To właśnie w większości przypadków higienistka stomatologiczna wykonuje zabiegi takie jak piaskowanie zębów, skaling czy fluoryzację zębów. Może również współpracować ze szkołami, dbając o przegląd jamy ustnej dzieci oraz udzielanie instruktażu z zakresu właściwej higieny jamy ustnej. W każdym profesjonalnym gabinecie dentystycznym powinna być zatrudniona przynajmniej jedna higienistka stomatologiczna.

Ile zarabia higienistka stomatologiczna?

Zarobki higienistki stomatologicznej, podobnie jak ma to miejsce w każdym innym zawodzie, zależą od jej doświadczenia, lat pracy, umiejętności, jak również od renomy placówki, w której jest zatrudniona oraz jej lokalizacji. W dużych miastach zarobki zawsze są wyższe niż w miasteczkach czy wsiach. Wyższych zarobków można oczekiwać również w klinikach i placówkach prywatnych, w porównaniu do tych państwowych czy współpracujących z NFZ. W 2023 roku co druga higienistka stomatologiczna zarabiała od 4250 zł do 5950 zł brutto.

Higienistka stomatologiczna – czy warto kształcić się w tym kierunku?

Higienistka stomatologiczna to w dzisiejszych czasach nieodłączny członek zespołu stomatologicznego, a tym samym bardzo przyszłościowy zawód, oferujący rozwój i ciekawą, dobrze płatną pracę. Tym bardziej mając na uwadze fakt, że ludzie przykładają coraz większą wagę do zdrowia zębów, zatem zapotrzebowanie na czynności profilaktyczne i lecznicze stale wzrasta. Higienistka stomatologiczna może z łatwością znaleźć zatrudnienie zarówno w prywatnych, jak i w publicznych gabinetach, poradniach i klinikach dentystycznych. Także w gabinetach profilaktyki zdrowotnej i pomocy przedlekarskiej istniejących w placówkach szkolnych i przedszkolnych.

Higienistka przeważnie jest w stanie poświęcić pacjentowi więcej czasu niż lekarz, a jej uśmiech i życzliwość stanowią kluczowy czynnik przyciągający do kliniki stałych pacjentów. Dlatego będzie to bardzo dobry wybór zawodu dla każdego, kto lubi i ceni sobie pracę z ludźmi, a także ma usposobienie wzbudzające zaufanie. Praca higienistki stomatologicznej cieszy się rosnący prestiżem.

Higienistka stomatologiczna – zawód regulowany ustawą

Zawód higienistki stomatologicznej regulowany jest ustawą, która dokładnie określa, jakie wykształcenie musi mieć higienistka i jakich czynności może się podjąć w ramach swojego zawodu. Ciekawostką jest, że obecnie trwają pracę nad kolejną ustawą, która dodatkowo ureguluje zawód higienistki w taki sposób, aby mogły one uzyskać wpis do Centralnego Rejestru Osób Uprawnionych do Wykonywania Zawodu Medycznego. Wówczas obejmie je ustawowy obowiązek doskonalenia zawodowego.



Polecane produkty:

Bibliografia

  1. Kosakowski P., Klein-Dębek E., Higienistka stomatologiczna – testy egzaminacyjne, Wydawnictwo Lekarskie PZWL, Warszawa 2022.
  2. Tanasiewicz M., Profilaktyka i ergonomia stomatologiczna – wybrane zagadnienia, Wydawnictwo Elamed, Katowice 2023.
Kategorie
Centrum Fizjoterapeuty
Sklep Fizjoterapeuty
Oferty pracy

Aktualności

Najpopularniejsze w zdrowie

Zostań z nami

Polecane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *