Znieczulenie przewodowe polega na odwracalnej blokadzie przewodnictwa impulsów nerwowych w wybranych strukturach nerwowych (zakończenia nerwów, włókna lub korzenie rdzeniowe). W tym celu stosuje się odpowiednie środki chemiczne nazywane preparatami znieczulenia przewodowego.
Na czym polega znieczulenie przewodowe?
Znieczulenie przewodowe polega na miejscowym wstrzyknięciu preparatów o działaniu znieczulającym. Pacjent pozostaje w pełni świadomy, jedynie nie czuje bólu podczas czynności stomatologicznych. Wstrzyknięcie następuje w okolicę nerwu odpowiedzialnego za czucie w zabiegowym miejscu. Nie jest szczególnie przyjemne, samo wkłucie może spowodować chwilowy dyskomfort związany z przerwaniem ciągłości tkanek. Jednak po krótkiej chwili czucie (a także odczuwanie zimna, gorąca, dotyku) zostaje całkowicie wyłączone. Ze względu na liczne zalety znieczulenie przewodowe wykorzystuje się często przy leczeniu kanałowym lub podczas ekstrakcji zęba.
Ryzyko i przeciwwskazania do znieczulenia przewodowego
Znieczulenie przewodowe w stomatologii jest stosunkowo bezpieczną metodą. Ryzyko tej techniki na ogół wiąże się jedynie z reakcją uczulenia lub miejscowym uszkodzeniem nerwów (przy braku prawidłowego wkłucia). Aby uniknąć wszelkich powikłań przed wykonaniem tego typu znieczulenia należy wykluczyć ewentualne przeciwwskazania:
- brak zgody pacjenta;
- zaburzenia krzepnięcia;
- zakażenia lub krwiaki w miejscu planowanego wkłucia.
Względnymi przeciwwskazaniami są deficyty neurologiczne oraz zespoły bólowe.
Kiedy stosuje się znieczulenie przewodowe?
Znieczulenia przewodowego dokonuje się zazwyczaj przy leczeniu i planowanych zabiegach w obrębie dolnych zębów i żuchwy. Znacznie rzadziej ten typ znieczulenia wybiera się do zębów górnych i szczęki. Jak wspomniano, najczęściej stosuje się je podczas wyrywania zębów lub leczenia kanałowego, wskazaniem są jednak wszystkie inne czynności wykonywane w jamie ustnej i wymagające znieczulenia.
Należy mieć na uwadze, że nie zawsze znieczulenie przewodowe działa tak, jak powinno. W niektórych sytuacjach może się okazać, że efekty nie są zadowalające, a pacjent mimo czynności odczuwa ból. Zazwyczaj są to sytuacje silnych procesów zapalnych w zębie i okolicznych tkankach miękkich. Współcześnie jednak jest to wyjątkowa rzadkość, ponieważ leczenie stomatologiczne bez bólu jest dziś priorytetem.
Polecane produkty:
Kolagen naturalny
Kolagen do picia to naturalny produkt z opatentowaną formułą Peptiplus® hydrolizowanego kolagenu. Dzięki temu jest bardzo wysokiej wchłanialności ... Zobacz więcej... |
Bibliografia
- Malamed S., Kryst L., Znieczulenie miejscowe w stomatologii, Wydawnictwo Urban&Partner, Wrocław 2012.
- Hadzik J., Truty Z., Wujec I., Calaject – kontrolowane komputerowo znieczulenia miejscowe w stomatologii, Magazyn Stomatologiczny, 3/2015.
- Kołakowska A., Pigan A., Znieczulenie miejscowe u pacjentów w wieku rozwojowym, Nowa Stomatologia, 4/2019.