Rodzaje znieczuleń w stomatologii

Spis treści

Rodzaje znieczuleń w stomatologii są różne. To dentysta wspólnie z pacjentem wybierają, który sposób na wykonanie znieczulenia będzie najlepszy. Bierze się pod uwagę między innymi wiek pacjenta, ogólny stan zdrowia oraz czynności stomatologiczne, które mają zostać wykonane.

 

Rodzaje znieczuleń w stomatologii

Podstawowy podział znieczuleń w stomatologii obejmuje znieczulenia:

  • powierzchowne i nasiękowe;
  • dowięzadłowe i śródwięzadłowe;
  • przewodowe;
  • pod postacią gazu rozweselającego;
  • ogólne;
  • komputerowe.

Każdy rodzaj posiada inne wskazania. Przykładowo, dla dzieci najlepszym sposobem będzie użycie gazu rozweselającego, zaś przy poważnych zabiegach chirurgii stomatologicznej – znieczulenia przewodowego. Najnowszym i najbardziej innowacyjnym sposobem jest znieczulenie komputerowe, które można wykonywać bez względu na wiek. Jest skuteczne i bezbolesne, co doceniają szczególnie osoby bojące się wizyt u dentysty.

Znieczulenie powierzchowne i nasiękowe

Każdy rodzaj posiada wady i zalety. Znieczulenie powierzchowne to nic innego jak posmarowanie błon śluzowych specjalnym kremem lub żelem. Wykonuje się go najczęściej u dzieci oraz przed znieczuleniem właściwym, gdy pacjent bardzo obawia się igły. Z kolei znieczulenie nasiękowe wykorzystywane jest głównie przy leczeniu próchnicy i obejmuje zaaplikowanie preparatu nadokostnowo, w pobliżu opracowywanego wierzchołka zęba.

Znieczulenie dowięzadłowe i śródwięzadłowe

Znieczulenie dowięzadłowe i śródwiezadłowe wykorzystuje bardzo cienką igłę, którą podaje się środek dookostnowo. Opisanych rodzajów znieczuleń nie należy wykonywać u osób z ciężką skazą krwotoczną.

Znieczulenie przewodowe

Znieczulenie przewodowe polega na wstrzyknięciu substancji znieczulającej bezpośrednio do nerwu zębodołowego. W rezultacie pacjent nie odczuwa niczego – ani temperatur, ani ucisku, a tym bardziej bólu. Niestety, ten rodzaj znieczulenia nie należy do przyjemnych, a pacjent odczuwa wyraźne zesztywnienie twarzy. Znieczulenie przewodowe uznawane jest za jedno z najsilniejszych znieczuleń dentystycznych, a jego efekty utrzymują się do 4 godzin.

Gaz rozweselający

Gaz rozweselający jest całkowicie bezbolesną i nieinwazyjną metodą, dlatego wykonuje się ją głównie u dzieci i osób z dentofobią. Sedacja podtlenkiem azotu działa uspokajająco, relaksacyjnie i obniża próg bólu. Pacjent pozostaje w pełni świadom psychicznie, wykazuje kontakt z dentystą i rozumie polecenia, czuje się przy tym komfortowo. Przeciwwskazaniem mogą być schorzenia górnych dróg oddechowych.

Znieczulenie ogólne

Znieczulenie ogólne wykonywane jest rzadko, ponieważ aby je wykonać konieczna jest obecność lekarza i pielęgniarki (zespół anestezjologiczny). W efekcie pacjent jest całkowicie uśpiony, podobnie jak podczas innych zabiegów chirurgii ogólnej. Nie często jest jednak potrzeba wykonywania znieczulenia ogólnego w stomatologii.

Znieczulenie komputerowe

Na koniec warto wspomnieć o znieczuleniu komputerowym, jako o najnowszym sposobie znieczuleń. Głównymi zaletami tej metody są: brak zdrętwienia policzka po zabiegu, zmniejszenie nieprzyjemnych odczuć podczas tradycyjnych wkłuć oraz bardzo szybko powrót do siebie. Pacjent odczuwa znieczulenie znacznie szybciej i także szybciej może powrócić do jedzenia i picia. Znieczulenie komputerowe polega na podaniu tych samych preparatów znieczulających co w przypadku innych metod, jednak przy użyciu specjalnego aplikatora. Dzięki temu metoda jest szybka i bezbolesna.

Co trzeba wiedzieć przed znieczuleniem?

Przed znieczuleniem poinformuj dentystę o wszelkich uczuleniach na leki. Jeśli jesteś kobietą w ciąży również powinnaś poinformować go o swoim stanie. Dzięki temu dentysta będzie mógł dobrać metodę bezpieczną zarówno dla matki, jak i dla dziecka. Po zabiegu dentystycznym ze znieczuleniem igłą przez kilka godzin nie można jeść, ponieważ istnieje ryzyko zranienia tkanek wewnątrz jamy ustnej.



Polecane produkty:

Bibliografia

  1. Larsen R., Anestezjologia, Wydawnictwo Urban&Partner, Wrocław 2020.
  2. Arabska-Przedpełska B., Pawlicka H., Współczesna endodoncja w praktyce, Wydawnictwo Bestom, Wrocław 2011.
  3. Hadzik J., Truty Z., Wujec I., Calaject – kontrolowane komputerowo znieczulenia miejscowe w stomatologii, Magazyn Stomatologiczny, 3/2015.
Kategorie
Centrum Fizjoterapeuty
Sklep Fizjoterapeuty
Oferty pracy

Aktualności

Najpopularniejsze w zdrowie

Zostań z nami

Polecane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *