Biżuteria nazębna

Spis treści

Biżuteria nazębna to hit ostatnich lat, a jej popularność stale rośnie. Trend z jej wykorzystaniem polega na artystycznym ozdabianiu zębów kryształkami i kamieniami szlachetnymi, co ma na celu wyłącznie względy estetyczne. Moda ta wzbudza jednak wiele kontrowersji – jak wpływa na kondycję zębów, czy jest bezpieczna i jak prezentuje się jej trwałość?

Biżuteria nazębna

Biżuteria nazębna – charakterystyka

Biżuteria nazębna może przybierać rozmaitą formę. Najczęściej są to niewielkich rozmiarów ozdoby przyklejane czasowo bezpośrednio do powierzchni szkliwa, ale także nakłady na ząb czy tzw. Grillz na zęby. Grillz to inaczej nakładki na pojedyncze zęby wykonywane ze złota, srebra lub platyny. Mogą być gładkie lub ozdobione kamieniami szlachetnymi. Ich popularność osiągnęła szczyt w połowie lat 80. XX wieku, gdy były hitem wśród amerykańskich raperów. Aktualnie większym popytem cieszy się subtelna biżuteria w postaci pojedynczych kamyczków czy kryształków. Materiał, z którego się je wykonuje, zależy od funduszów danej osoby. Mogą być wykonane z białego lub żółtego złota, mogą stanowić pojedyncze kamienie szlachetne (np. rubiny), a mogą być to również kryształki imitujące materiały szlachetne.

Biżuteria nazębna – jak zrobić?

Przyklejanie biżuterii nazębnej do powierzchni szkliwa nie jest procedurą skomplikowaną. Składa się z kilku etapów, które zawsze powinny następować po sobie:

 • oczyszczenie zębów szczoteczką i pastą polerską, dokładne opłukanie jamy ustnej i osuszenie jej;
 • izolacja zęba od środowiska jamy ustnej za pomocą ligniny, przy jednoczesnym odsysaniu śliny;
 • wytrawienie powierzchni szkliwa w miejscu aplikacji biżuterii nazębnej kwasem ortofosforowym;
 • spłukanie żelu wytrawiającego;
 • ponowne osuszenie powierzchni zęba i izolacja go (miejsce, w którym działał wytrawiacz, powinno być widoczne jako matowa, kredowobiała plamka);
 • nałożenie systemu łączącego (specjalny preparat – primer i bond) na przygotowane miejsce na zębie;
 • naświetlanie bondu przez około 20 sekund;
 • nałożenie materiału kompozytowego oraz umieszczenie na nim wybranej ozdoby nazębnej;
 • naświetlenie całej aplikacji, aby zwiększyć jej trwałość.

Tak wykończony ząb może stać się ozdobą jamy ustnej. Pacjent od razu może wrócić do domu, jednak musi początkowo przestrzegać kilku zasad, aby nie doszło do szybkiego odpadnięcia biżuterii nazębnej.

Biżuteria nazębna – przeciwwskazania

Nie zaleca się aplikacji biżuterii nazębnej na zniszczone lub niedoleczone zęby. Nie tylko będzie zwiększać ryzyko dalszego psucia się zębów (jest to dodatkowa przestrzeń z zakamarkami idealna dla gromadzących się bakterii) i utrudni szczotkowanie zębów, ale również uwidoczni estetyczne niedoskonałości zębów. Przed wyborem biżuterii nazębnej należy więc wyleczyć zęby, a nawet poddać je higienizacji.

Zobacz również: Kolczyki w zębach.

Zalecenia po wykonaniu biżuterii nazębnej

Od chwili wyjścia z gabinetu stomatologicznego przez najbliższe 1-2 godziny należy powstrzymać się od jedzenia, przy czym przez następne 12 godzin nie zaleca się spożywania pokarmów twardych oraz mycia zębów. Przeciwwskazane jest także ruszanie naklejonej ozdoby na zębie, pocieranie jej, próby odciągnięcia. Na drugi dzień pacjent może wrócić do swoich nawyków żywieniowych.

Zobacz również: Tatuaż na zębach.

Biżuteria nazębna – cena

Pojedynczy kryształek kosztuje około 50 zł, jeśli natomiast jest to oryginalny kryształek Swarovskiego, jego cena może sięgać nawet do 300 zł. Aplikacja biżuterii nazębnej to koszt ustalany indywidualnie przez gabinet stomatologiczny, przeważnie jednak oscyluje w granicach 200-300 zł za całość. Grillz jest nieco droższy od pojedynczego kryształka (w przypadku jednego zęba kosztuje nawet do 500 zł). Wszystko zależy oczywiście również od tego, z jakiego materiału stworzono biżuterię nazębną. Najlepiej skonsultować koszt ozdób bezpośrednio z wybraną placówką stomatologiczną.Polecane produkty:

Bibliografia

 1. Szeląg N., Biżuteria nazębna, Asysta Dentystyczna, 3/2016.
 2. Bhatia S., Gupta N., Gupta D., Arora V., Tooth Jewellery: Fashion and Dentistry go Hand in Hand, Indian J Dent Adv 2015; 7(4): 263-267.
Kategorie
Centrum Fizjoterapeuty
Sklep Fizjoterapeuty
Oferty pracy

Aktualności

Najpopularniejsze w zdrowie

Zostań z nami

Polecane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *