Grillz na zęby

Spis treści

Grillz na zęby (grill na zęby) to inaczej ozdobne nakładki zaliczane do biżuterii stomatologicznej. Najczęściej wykonane są ze złota, srebra lub platyny. Początek ich popularności sięga lat 80. ubiegłego wieku. Osoby zainteresowane takim urozmaiceniem jamy ustnej mogą zdecydować się na nakładki tymczasowe lub permanentne (trwałe).

Grillz na zęby

Jak wygląda wybór grilla na zęby?

Zakładanie biżuterii nazębnej powinno odbywać się w gabinecie stomatologicznym. Wcześniej pacjent udaje się na wizytę przygotowawczą, której celem jest ocena uzębienia, wyleczenie ewentualnych chorób i schorzeń jamy ustnej, a także dobranie odpowiednich nakładek. Wykonuje się je indywidualnie dla pacjenta. W zależności od preferencji mogą obejmować wszystkie zęby, jak i jedynie wybrane. Na kolejnej wizycie, gdy nakładki są już gotowe, stomatolog przystępuje do ich zakładania.

Czy grille są bezpieczne dla zębów?

Jeśli grille są dobrze i indywidualnie wykonane, ich stosowanie nie powinno wiązać się z żadnymi skutkami ubocznymi. Należy zwrócić uwagę, czy nie posiadają one ostrych, niewypolerowanych elementów. Ważne jest także tworzywo, które powinno być szlachetne i wykonane z jednego rodzaju metalu (w innym razie możemy odczuwać metaliczny posmak w ustach).

Ile kosztuje grillz na zęby?

Cena nakładek na zęby wcale nie jest taka niska. W zależności od ich ilości oraz materiału, z jakiego zostały wykonane, cena może wahać się od kilku do kilkuset tysięcy złotych. Najdroższe obejmują nakładki wysadzane szlachetnymi kamieniami, co dodatkowo podbija cenę. Na rynku spotkać można gotowe grille już w cenie kilkunastu złotych, jednak ich stosowanie jest niebezpieczne. Każdy człowiek posiada inną budowę i kształt zębów, w związku z czym taką biżuterię trzeba wykonać indywidualnie w gabinecie stomatologicznym. Korzystanie z gotowych rozwiązań może uszkadzać tkanki miękkie jamy ustnej i powierzchnie zębów.

Grillz na zęby – skutki uboczne

Jeśli produkt będzie wykonany nieprawidłowo i ze złego materiału lub sięgniemy po gotowe, łatwo dostępne wyroby, mogą wystąpić skutki uboczne, do których zalicza się między innymi:

To tylko część działań niepożądanych, którą powoduje niewłaściwe dobranie tego typu biżuterii nazębnej.

Grillz na zęby z punktu widzenia stomatologa

Stomatolodzy mają co do takich urozmaiceń raczej wspólne zdanie. O ile proces zakładania przebiega pod okiem profesjonalisty, a sam grill posiada dobre wykonanie, czynność nie stanowi zagrożenia dla jamy ustnej. Zakładania nakładek powinien podjąć się każdy stomatolog. Co ważne – tymczasowe nakładki powinny być noszone jedynie od czasu do czasu, a nie w sposób ciągły. W trakcie zabiegu dentysta informuje o właściwej pielęgnacji jamy ustnej.



Polecane produkty:

Bibliografia

  1. Szeląg N., Biżuteria nazębna, Asysta Dentystyczna, 2/2017.
  2. Roberson T., Heymann H., Swift E., Stomatologia zachowawcza, Wydawnictwo Czelej, Lublin 2010.
  3. Spiechowicz E., Protetyka stomatologiczna, Wydawnictwo Lekarskie PZWL, Warszawa 2013.
Kategorie
Centrum Fizjoterapeuty
Sklep Fizjoterapeuty
Oferty pracy

Aktualności

Najpopularniejsze w zdrowie

Zostań z nami

Polecane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *