Tatuaż na zębach

Spis treści

Tatuaż na zębach, zwany również dentotatuażem, zyskuje coraz większą popularność w wielu krajach. Wprawdzie w Polsce moda ta nie zyskała jeszcze wielu zwolenników, jednak w Stanach Zjednoczonych ma bardzo duże wzięcie. To jedna z najnowszych elementów stomatologii estetycznej, mająca na celu urozmaicenie swojego zgryzu.

 

Jak wygląda tatuowanie zębów?

Tatuowanie zębów odbywa się inaczej niż tatuowanie skóry – nie wykorzystuje się bowiem igieł z tuszem. Tatuaż na zębach można wykonać na przedniej bądź tylnej powierzchni zęba. Nie jest on malowany bezpośrednio na powierzchni szkliwa, lecz wzór wykonuje się na specjalnej koronce, zakładanej następnie na ząb. Proces wykonywania wzoru na koronce jest czasochłonny i zajmuje niekiedy do miesiąca czasu. Powierzchnia zęba jest bowiem mała i wymaga wyjątkowej precyzji. Koronka przyklejana jest następnie na ząb przy udziale temperatury. Istnieje jeszcze druga metoda tatuowania zębów. Obejmuje przyklejenie wybranego motywu specjalnym klejem do zęba i utwardzenie go światłem.

Obie metody są bezbolesne i bezpieczne dla zdrowia jamy ustnej. Jeśli czynność zostanie wykonana profesjonalnie i z zachowaniem środków bezpieczeństwa, dentotatuaż w żadnym stopniu nie szkodzi zębom i dziąsłom. Tatuaż można łatwo usunąć z zęba za pomocą specjalnej gumki dentystycznej.

Czy warto zdecydować się na tatuaż na zębach?

Ludzie coraz usilniej poszukują sposobów na wyróżnienie się. Niezwykle popularne stały się tatuaże na ciele, kolczykowanie wybranych części ciała, farbowanie włosów. Każdy chce się odróżniać od pozostałych osób, przejawiać swoją indywidualność. Dlatego wiele osób poszukuje coraz innych, ciekawszych metod urozmaicenia swojego wyglądu. Z pewnością tatuaż na zębach wyróżni nas od pozostałych ludzi, zwłaszcza w Polsce, gdzie metoda nie jest popularna.

Warto jednak się zastanowić, czy jest to dobry sposób na wyrażenie indywidualizmu. Tatuaż na zębach może bowiem przypominać pozostałości po spożytym posiłku i być uznawany za brak higieny jamy ustnej. To, czy tatuaż na zębach jest atrakcyjny, pozostaje kwestią indywidualną.

Kto wykonuje tatuaż na zębach?

W związku z tym, że tatuaż na zębach nie jest wykonywany standardowo (igła, tusz), zwykły tatuażysta nie podejmie się tego wyzwania. Celem wytatuowania zęba należy udać się do stomatologa, najlepiej specjalisty medycyny estetycznej.

Czy dentotatuaż jest bezpieczny?

Jak wspomniano wyżej, prawidłowo wykonany tatuaż na zębach jest bezpieczny, ponieważ nie jest malowany bezpośrednio na szkliwie zęba. Nie jest więc konieczne dodatkowe borowanie czy skrobanie jego powierzchni. Ponadto nakładanie koronki ze wzorem jest szybkie i bezbolesne. W razie chęci taki tatuaż można łatwo zdjąć, oczywiście przy pomocy dentysty, który wykonywał zabieg.

Tatuaż na zębach w medycynie

Trwają badania nad wykorzystaniem dentotatuaży w medycynie. W jaki sposób tatuaż na zębach może pomóc w diagnozowaniu chorób? Otóż istnieje prototyp tatuażu (symbol wykonany za pomocą grafenu), który jest w stanie wykrywać poszczególne składniki ludzkiej śliny, a dokładniej – bakterie i inne drobnoustroje. W zależności od składu śliny taki tatuaż może zmieniać swój wygląd i tym samym wykrywać różne dolegliwości. Podsumowując, trwają badania uzasadniające diagnozę wczesnych stadiów chorób na podstawie wyglądu tatuażu.



Polecane produkty:

Bibliografia

  1. Kharat N., Singhai A., Prasant M., Patil A., Tooth tattoo with a purpose: an innovative approach, Journal of Evolution of Medicinal and Dental Sciences, 3/2014.
  2. Bhatia S., Gupta N., Gupta P., Arora V., Tooth Jewellery: Fashion and Dentistry go Hand in Hand, Indian Journal of Dental Advancements, 7/2015.
Kategorie
Centrum Fizjoterapeuty
Sklep Fizjoterapeuty
Oferty pracy

Aktualności

Najpopularniejsze w zdrowie

Zostań z nami

Polecane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *