Kolczyki w zębach

Spis treści

Kolczyki w zębach to najnowszy trend stomatologii estetycznej. Wiele osób nawet nie zdaje sobie sprawy, że zęby również można kolczykować. Stomatolodzy zapewniają, że taki zabieg jest całkowicie bezpieczny, prosty i bezbolesny. Co należy o nim wiedzieć?

Kolczyki w zębach

Kolczyki w zębach – nowy trend?

Rozmawiając na temat kolczyków ma się najczęściej na myśli przekłuwanie uszu. Słusznie, ponieważ to najczęściej przekłuwana część ciała, jednak nie należy pomijać również jego innych części. Popularne są kolczyki w pępku, nosie, brwiach, okolicy ust i samej jamy ustnej. Forma zdobienia twarzy obejmuje najczęściej język i wargi, spotyka się również kolczyki w policzkach, bruździe wargowo−bródkowej, w wędzidełkach (języka i warg), a także w języczku podniebienia.

Do innej formy biżuterii wewnątrzustnej należy biżuteria nazębna. Są to różnokolorowe cyrkonie, elementy wykonane z metali szlachetnych lub tatuaże nazębne, które są przyklejane bezpośrednio do zęba. Kolczyki w zębach są wciąż mało popularne, aczkolwiek warto czegoś się o nich dowiedzieć. Mogą być wykonane ze złota lub srebra, a także urozmaicone kamieniami szlachetnymi. Istnieje bardzo duży wybór rodzajów, kształtów i kolorów takich kolczyków. Można je wybrać w gabinecie oferującym usługi z zakresu stomatologii estetycznej.

Zakładanie kolczyka na ząb

Jeśli czynność kolczykowania zostanie przeprowadzona w gabinecie stomatologicznym można ją uznać za całkowicie bezpieczną i bezbolesną. Celem założenia kolczyka nie trzeba wiercić w zębie dziury i niszczyć szkliwa. Wybrana biżuteria jest bowiem przyklejana do powierzchni zęba przy użyciu specjalnego, trwałego kleju. Dzięki temu w razie chęci kolczyk można po pewnym czasie zdjąć bez pozostawiania jakichkolwiek śladów na powierzchni zęba. Cały proces zakładania kolczyka na ząb trwa około 20 minut.

Co jeszcze warto wiedzieć o takim zabiegu? Przede wszystkim należy mieć na uwadze cenę i trwałość aplikacji. Kolczyk utrzymuje się do około 1 roku, przy czym można go zdjąć wcześniej w gabinecie dentystycznym. Cena kolczykowania zęba może wynosić nawet kilkaset złotych (do 600), w zależności od rodzaju kolczyka, jego wielkości i materiału, z którego został wykonany.

Zobacz również: Tatuaż na zębach.

Czy warto mieć kolczyki w zębach?

Kolczyk w zębie z pewnością będzie czymś oryginalnym i nowym, co odróżni nas od innych osób. Indywidualność jest pożądana zwłaszcza w niektórych subkulturach oraz wśród młodzieży. Dla niektórych jest to więc sposób na uzyskanie niepowtarzalnego wyglądu. Jest to jednak kwestia wysoce indywidualna, ponieważ niektórym kolczyk w zębie może się kojarzyć z brakiem higieny jamy ustnej i przypominać resztki jedzenia.

Obecność kolczyka w zębie może również utrudniać dbanie o prawidłową higienę jamy ustnej. Resztki pokarmu i płytka nazębna wykazują tendencję do odkładania się w okolicy kolczyka, dlatego po takim zabiegu należy zwrócić szczególną uwagę na dokładne oczyszczanie zęba z kolczykiem. Kolczykowanie zębów nie jest wciąż popularne, co świadczy głównie o braku chętnych do takiego zabiegu. Mimo wszystko, za najwyższy poziom estetyki wciąż uznaje się proste i śnieżnobiałe zęby bez żadnych dodatków w postaci biżuterii nazębnej.



Polecane produkty:

Bibliografia

  1. Banerjee A., Millar B., Stomatologia estetyczna – zabiegi minimalnie inwazyjne, Wydawnictwo Urban & Partner, Wrocław 2016.
  2. Marczewski B., Paradowska A., Napieralska K., Kolczykowanie a stan jamy ustnej, Dental and Medical Problems, 2/2007.
  3. Mendak M., Karolewska E., Piercing (kolczykowanie) jamy ustnej – opis przypadków, Dental and Medical Problems, 1/2004.
Kategorie
Centrum Fizjoterapeuty
Sklep Fizjoterapeuty
Oferty pracy

Aktualności

Najpopularniejsze w zdrowie

Zostań z nami

Polecane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *