Domowe wybielanie zębów

Spis treści

Domowe wybielanie zębów jest skuteczne i bezpieczne wyłącznie wtedy, gdy jest konsultowane ze stomatologiem. Taką metodą jest choćby nakładowe wybielanie zębów – potrzebna jest tylko jedna wizyta w gabinecie stomatologicznym, pozostałe etapy wybielania odbywają się w domu i wykonuje się je samodzielnie. Wszelkie inne sposoby, np. wybielanie zębów cytryną czy sodą, mogą doprowadzić do poważnych konsekwencji lub w najlepszym wypadku są nieskuteczne.

Domowe wybielanie zębów

Domowe wybielanie zębów nakładkami

Najskuteczniejszą metodą domowego wybielania zębów jest wybielanie ich za pomocą nakładek. Niezbędna jest wizyta u stomatologa, który przeprowadza zabieg higienizacji zębów (pozbywa się płytki nazębnej i kamienia nazębnego, dzięki czemu żel wybielający może działać intensywniej) oraz pobiera wyciski zębów, na podstawie których dopasowuje w sposób indywidualny gumowe nakładki. Nakładki te otrzymuje pacjent jeszcze na tej samej wizycie wraz z żelem wybielającym i wskazówkami. Jego zadaniem będzie nakładanie do wnętrza nakładek odrobiny żelu wybielającego i zakładanie ich na całą noc na oba łuki zębowe. Podczas gdy pacjent będzie spał, żel zacznie aktywnie działać i stopniowo wybielać zęby.

Metoda jest skuteczna, jednak wymaga poświęconego czasu i systematyczności. Trwa od 2 do 5 tygodni, w zależności od różnych czynników, zwłaszcza naturalnego koloru zębiny pacjenta. Kosztuje średnio 600-900 zł i w cenę tę wchodzą: obie szyny na łuki zębowe, pierwsza konsultacja stomatologiczna, żel wybielający.

Należy mieć na uwadze, że każde wybielanie zębów oddziałujące na zębinę (a tylko takie jest skuteczne, ponieważ szkliwo, jako tkanka przezroczysta, nie ma wpływu na kolor uzębienia), może wywoływać przejściową nadwrażliwość zębów. Jeśli pacjent ma z tym problem, lepszą opcją będzie wybielanie zębów w gabinecie stomatologicznym, jako że ostatnimi czasy stworzono metody dedykowane właśnie tej grupie pacjentów. W razie wątpliwości najlepiej skonsultować się ze stomatologiem i wybrać metodę wybielania zębów wspólnie.

Domowe wybielanie zębów – pozostałe metody

Wiele osób zastanawia się jak wybielić zęby domowymi sposobami? praktykują także różne metody wybielania zębów bez wcześniejszej konsultacji ze stomatologiem. Popularnością cieszą się:

  • wybielanie zębów skórką od banana – niektóre osoby pocierają wewnętrzną częścią skórki od banana szkliwo zębów przez około 4 minuty dziennie. Metoda nie ma potwierdzonej skuteczności, może uszkadzać szkliwo w związku z kwasami znajdującymi się w tym owocu;
  • wybielanie zębów kurkumą – sproszkowana przyprawa wykorzystywana jest do przyrządzania past, które następnie nakłada się na zęby lub którymi się je szczotkuje. Metoda może doprowadzić do wystąpienia silnych przebarwień na zębach, jako że kurkuma jest bogata w kurkuminę, czyli żółty pigment. Efekt wybielania może być więc zupełnie odwrotny;
  • wybielanie zębów sodą oczyszczoną – soda ma właściwości ścierne, zatem może uszkadzać powierzchnię szkliwa, tworząc w niej mikrozagłębienia, w których następnie odkładać się będą bakterie. Dodatkowo stosowana w nadmiarze lub w nieprawidłowy sposób podrażnia dziąsła i tkanki miękkie przyzębia;
  • wybielanie zębów cytryną – plasterki cytryny wykorzystywane są do nacierania szkliwa, ewentualnie wyciska się sok z cytryny i dodaje do pasty do zębów. Owoc ten zawiera jednak wiele kwasów, a jego stosowanie celem wybielania zębów może doprowadzić do tzw. kwasowej erozji szkliwa;
  • wybielanie zębów węglem aktywnym – jedna z bezpieczniejszych domowych metod, jednak wciąż bez naukowego potwierdzenia skuteczności. Stosowanie węgla aktywnego samodzielnie w domu może uszkadzać szkliwo, ponieważ ma ono w sobie ostre drobinki. Chcąc skorzystać z zalet węgla aktywnego, można kupić pastę do zębów z jego dodatkiem, ma on wówczas przetworzoną strukturę i jest bezpieczny dla tkanek jamy ustnej.

Domowe wybielanie zębów może więc przebiegać na wiele sposobów, jednak odpowiedzialne osoby nigdy nie decydują się na próby nieznanych, niesprawdzonych lub niepolecanych metod. Często efekt bielszych zębów uzyskuje się po dopasowaniu odpowiedniego koloru szminki, na co decyduje się wiele kobiet. Przyjmuje się, że krwistoczerwona szminka podkreśla żółć zębów, zaś aby je wybielić, najlepiej sięgać po szminki o chłodniejszych odcieniach.



Polecane produkty:

Bibliografia

  1. Przybylska S., Kurkumina – prozdrowotny barwnik kurkumy, Probl Hig Epidemiol 2015, 96(2): 414-420.
  2. Słotwińska S., Majkowski M., Wybielanie zębów a środowisko jamy ustnej, Nowa Stomatologia, 3/2011.
  3. Jańczuk Z., Stomatologia zachowawcza, Wydawnictwo Lekarskie PZWL, Warszawa 2004.
Kategorie
Centrum Fizjoterapeuty
Sklep Fizjoterapeuty
Oferty pracy

Aktualności

Najpopularniejsze w zdrowie

Zostań z nami

Polecane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *