Żółte zęby

Spis treści

Żółte zęby postrzegane są jako negatywny i nieestetyczny element wyglądu. Dlatego wiele osób decyduje się na ich wybielenie – zarówno w warunkach domowych, jak i profesjonalnie.

Żółte zęby

Przyczyny

Główną przyczyną żółtych zębów jest nieodpowiedni tryb życia, czyli:

  • nieprawidłowa higiena jamy ustnej – zbyt rzadkie lub niedokładne mycie zębów, unikanie nici dentystycznych itp.;
  • sięganie po używki – zwłaszcza czerwone wino, kawa i papierosy, które na dłuższym przedziale czasu mogą znacznie odbarwiać szkliwo;

Przyczyną może być również kumulacja w szkliwie niektórych jonów metali, np. żelaza czy miedzi. Ciemniejsze zęby mogą występować także fizjologicznie u osób, które dbają o higienę jamy ustnej, unikają używek i nie spożywają barwiących produktów. Taką grupą osób mogą być ludzie starsi, ponieważ wraz z wiekiem zęby zmieniają kolor – stają się bardziej matowe, ciemniejsze i tracą przezierność. Przyczyną tego zjawiska są naturalne zmiany dotyczące jakości zębiny czy przebarwień szkliwa. Wprawdzie nie świadczy to o tym, że każda starsza osoba będzie posiadała bardziej żółte zęby niż osoba młoda, jednak to właśnie ta grupa wiekowa szczególnie narażona jest na przebarwienia.

Tak naprawdę człowiek w dużym stopniu wpływa na kolor zębów, jednak w znacznej mierze jest on uwarunkowany genetycznie. Oznacza to, że kolor zęba wynika z różnej zawartości zębiny i szkliwa, przy czym najbardziej wpływa na niego zębina. Natomiast warstwa szkliwa wpływa na przezierność, opalescencję i fluorescencję. Osoba z ciemniejszą zębiną, mimo dbania o zęby, może nie być w stanie uzyskać ich białego koloru.

Jak wybielić żółte zęby?

Wybielanie zębów żółtych można przeprowadzić zarówno w gabinecie stomatologicznym, jak i we własnym domu. Wszystko zależy od celu, który chce się osiągnąć oraz od przyczyny żółtego zabarwienia zębów. Na poniższym zdjęciu możemy zobaczyć przykład jak wyglądają zęby przed wybielaniem oraz uzyskany efekt po zabiegu:

[fusion_image_before_after type=”before_after” before_image=”https://stomatologa.pl/wp-content/uploads/2020/05/wybielanie-zebow-przed.jpg” before_image_id=”432|full” before_label=”” after_image=”https://stomatologa.pl/wp-content/uploads/2020/05/wybielanie-zebow-po.jpg” after_image_id=”431|full” after_label=”” font_size=”” accent_color=”” label_placement=”” transition_time=”” handle_type=”” handle_color=”” handle_bg=”” offset=”” orientation=”” handle_movement=”” hide_on_mobile=”small-visibility,medium-visibility,large-visibility” class=”” id=”” animation_type=”” animation_direction=”left” animation_speed=”0.3″ animation_offset=””][/fusion_image_before_after]

Wybielanie zębów w domu

Często zdarza się, że ludzie chcąc wybielić zęby w domu stosują się do rad innych, które znaleźli gdzieś w internecie. W efekcie mogą zastosować wodę z cytryną, sól czy sodę oczyszczoną – co jest jednym z większych błędów. Nieumiejętne wybielanie zębów z wykorzystaniem tego typu środków prowadzi do zniszczenia struktury szkliwa, co niekiedy może być nieodwracalne. Nie należy również sięgać po produkty zakupione w internecie, a nie mające żadnej gwarancji bezpieczeństwa.

Chcąc wybielić zęby w domu najlepszym i najbezpieczniejszym sposobem będzie sięgnięcie po pasty wybielające lub nakładki, paski czy preparaty dostępne w aptekach. Należy wiedzieć, że długotrwałe stosowanie past również może wpływać negatywnie na powierzchnię szkliwa, ponieważ zazwyczaj zawierają one ścierające drobinki.

Wadą wybielania domowego jest długi czas oczekiwania na rezultaty, mniejsze bezpieczeństwo, a także efekty, które nie do końca mogą być efektowne. Zaletą z kolei jest cena takich czynności. W warunkach domowych nie tyle wybiela się zęby, co można pozbyć się osadu powstałego w wyniku działania czynników zewnętrznych. Nie istnieje domowy sposób na właściwe wybielenie zębiny, a tym samym zmianę barwy zębów.

Zobacz również: Wybielanie nakładkowe.

Wybielanie profesjonalne

Znacznie lepszym, bezpieczniejszym sposobem będzie profesjonalne wybielanie zębów w gabinecie stomatologii estetycznej. Na początku warto wykonać piaskowanie zębów i skaling, ponieważ może się okazać, że przyczyną żółtych zębów jest osad i płytka nazębna. Żadna domowa metoda nie usunie osadu tak skutecznie jak piaskowanie zębów. Skaling z kolei zlikwiduje kamień nazębny, dzięki czemu bardzo często wygląd zębów poprawia się w dużym stopniu. Wówczas może się okazać, że wybielanie będzie już zbędne.

Jeśli jednak przyczyną jest naturalny, żółty kolor zębiny, warto zdecydować się na wybielanie. Popularną metodą ostatnimi czasy jest profesjonalne wybielanie nakładkowe lub przy użyciu lampy Beyond. Dzięki tym metodom stomatolog jest w stanie rozjaśnić zęby nawet o kilkanaście tonów.

Zaletą jest szybie uzyskanie zadowalających efektów (już nawet po pierwszej wizycie) oraz duże bezpieczeństwo zabiegu. Wadą może być jedynie wysoka cena wybielania zębów w gabinecie stomatologicznym, która może oscylować nawet w granicach 1000 zł i zależy od metody wybielania. Jednak przy odpowiedniej higienie jamy ustnej efekt może utrzymywać się wiele lat.

Należy pamiętać, że aby efekt utrzymał się przez długi czas, tuż po wybielaniu należy przestrzegać białej diety, a w dalszym czasie zrezygnować z używek. Dodatkowo warto wiedzieć, że po zabiegu zęby mogą być nadwrażliwe, co jednak zwykle szybko mija.

Bibliografia

  1. Barczak K., Palczewska-Komsa M., Buczkowska-Radlińska J., Fizjologiczne i patologiczne zmiany zachodzące w zębach i przyzębiu związane z wiekiem, Geriatria, 10/2016.
  2. Kasiak M., Kasiak M., Wybielanie i rozjaśnianie zębów – przegląd piśmiennictwa, Praktyczna Fizjoterapia, 1/2010.
  3. Słotwińska S., Majkowski M., Wybielanie zębów, a środowisko jamy ustnej, Nowa Stomatologia, 3/2011.
Kategorie
Centrum Fizjoterapeuty
Sklep Fizjoterapeuty
Oferty pracy

Aktualności

Najpopularniejsze w zdrowie

Zostań z nami

Polecane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *