Kwasowa erozja szkliwa

Spis treści

Kwasowa erozja szkliwa definiowana jest jako patologiczna, niebolesna, przewlekła i umiejscowiona utrata twardych tkanek zęba, powstająca wskutek działania kwasów pochodzenia niebakteryjnego (endogennego lub egzogennego). Kwasy te powodują powierzchniową utratę twardych tkanek w konsekwencji ich kwasowego rozpuszczania i/lub chelatacji. Kwasy egzogenne uważane są za główny czynniki powodującym rozwój erozji szkliwa.

Kwasowa erozja szkliwa

Kwasowa erozja szkliwa – przyczyny

Kwasowa erozja szkliwa wiąże się z działaniem na powierzchnie zębów kwasów pochodzenia zewnętrznego, wewnętrznego lub z chelatacją bez obecności płytki nazębnej. Źródłami kwasów pochodzenia zewnętrznego są m.in. owoce, soki owocowe, napoje gazowane, niektóre leki czy nawet środowisko pracy. Z kolei kwasem pochodzenia wewnątrzustnego jest przede wszystkim kwaśna zawartość żołądka, która dostaje się do jamy ustnej wskutek wymiotów czy refluksu żołądkowo-przełykowego. Ryzyko kwasowej erozji szkliwa jest znacznie podwyższone przy następujących problemach zdrowotnych:

Podstawowym czynnikiem ryzyka jest nieodpowiednia dieta (z przewagą źródeł kwasów) przy jednoczesnej niedostatecznej higienie jamy ustnej. Także szczotkowanie zębów tuż po spożyciu produktów bogatych w naturalne kwasy może skutkować ich „wcieraniem” w powierzchnię szkliwa, co na przestrzeni miesięcy i lat doprowadzi do erozji szkliwa.

Kwasowa erozja szkliwa – objawy

Zmiany erozyjne początkowo przypominają gładkie, lśniące powierzchnie, jednak wraz z upływem czasu dochodzi do ich zmatowienia, utraty połysku. W dalszej kolejności pojawiają się zmiany w wyglądzie szkliwa i jego morfologii, takie jak zagłębienia często oddzielone od dziąsła wąskim rąbkiem zdrowego szkliwa. Może to wynikać z działania remineralizującego płynu ze szczeliny dziąsłowej (pH: 7,5-8) lub działania pozostawionej płytki nazębnej jako bariery dla kwasów. Zmiany erozyjne są znacznie szersze niż głębsze. Charakterystyczne cechy w obrazie klinicznym to przede wszystkim:

  • szkliwo zębów przednich stające się bardziej przezierne;
  • guzki zębów bocznych tracące cechy swojego anatomicznego kształtu;
  • odsłonięcie zębiny (w późniejszym czasie);
  • odsłonięcie miazgi (w skrajnych przypadkach).
  • nadwrażliwość zębów na bodźce termiczne.

W najcięższych przypadkach miejsce ma zanik całej morfologii powierzchni żujących. Przeważnie kwasowa erozja szkliwa dotyczy pierwszych zębów trzonowych w żuchwie. Bez względu na to, czy pojawia się w zębach mlecznych, czy zębach stałych.

Diagnostyka kwasowej erozji szkliwa

Erozja szkliwa prowadzi do nieodwracalnej utraty tkanek zęba, czyli szkliwa i zębiny. Właśnie dlatego bardzo ważne jest wykrywanie zmian we wczesnym stadium, aby zapobiegać ich dalszej progresji. Istnieje wiele wskaźników i metod diagnostycznych kwasowej erozji szkliwa. Do grona popularnych wskaźników zaliczamy:

  • wskaźnik BEWE;
  • system punktowy starcia zębów;
  • wskaźnik O’Sullivana;
  • wskaźnik O’Briena.

Natomiast metodami diagnostycznymi są między innymi:

  • pomiar mikrotwardości powierzchni;
  • test wsiąkalności jodku potasu;
  • ilościowa fluorescencja indukowana światłem;
  • mikroradiografia;
  • metoda wizualno-dotykowa;
  • konwencjonalna i cyfrowa radiologia;
  • metody laboratoryjne – skaningowa mikroskopia elektronowa tradycyjna (SEM) i środowiskowa (ESEM).

Diagnostyką i leczeniem kwasowej erozji szkliwa zajmuje się nie tylko stomatolog, ale i lekarz specjalista leczący chorobę podstawową (np. psychiatra przy bulimii czy gastroenterolog przy chorobie refluksowej).

Zobacz również: Problemy z zębami spowodowane bulimią.

Kwasowa erozja szkliwa – leczenie

Erozja szkliwa w większości przypadków jest nieodwracalna, dlatego należy zdiagnozować ją jak najwcześniej. Początkowo wdraża się leczenie przyczynowe. Przykładowo przy refluksie jest to zmiana diety i nawyków żywieniowych oraz farmakoterapia (zmniejszająca pH soków żołądkowych), z kolei przy zespole Sjogrena obejmuje częste nawodnienie organizmu, suplementację kwasu hialuronowego oraz stosowanie substytutów śliny. W momencie wystąpienia ubytków stosuje się również wypełnienie ich materiałami światłoutwardzalnymi, zaś przy bardziej zaawansowanych i rozległych zmianach ostatecznością pozostaje założenie licówek na zęby.



Polecane produkty:

Bibliografia

  1. Kaczmarek U., Sołtan E., Ocena erozji zębów pochodzenia endogennego i egzogennego za pomocą wskaźnika BEWE, Dental and Medical Problems, 1/2011.
  2. Kaczmarek U., Harłukowicz K., Częstość i uwarunkowania występowania erozji zębów w wieku rozwojowym, Nowa Stomatologia, 2/2014.
  3. Przybyszewska-Pardak S., Groch M., Loster J., Wieczorek A., Diagnostyka erozji, przegląd stosowanych wskaźników, Protetyka Stomatologiczna, 69/2019.
Kategorie
Centrum Fizjoterapeuty
Sklep Fizjoterapeuty
Oferty pracy

Aktualności

Najpopularniejsze w zdrowie

Zostań z nami

Polecane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *