Problemy z zębami spowodowane bulimią

Spis treści

Problemy z zębami spowodowane bulimią wbrew pozorom wcale nie są takie rzadkie. Bulimia to poważne zaburzenie odżywiania, które ma swoje konsekwencje w całym organizmie. Dotyczy również układu stomatognatycznego. Pacjenci z bulimią wymagają kompleksowego leczenia, w tym opieki stomatologa.

Problemy z zębami spowodowane bulimią

Problemy z zębami spowodowane bulimią

Bulimia może być przyczyną uszkodzenia przełyku, który podczas wielokrotnych wymiotów jest narażony na uszkadzające działanie kwasów żołądkowych. Żółć i kwasy podrażniają błonę śluzową okalającą przełyk, powodując trawienne zapalenie przełyku, które w ostrych stanach powoduje owrzodzenia przełyku, krwawienia z przełyku lub zwężenie, powstające podczas gojenia się owrzodzeń. Częste, regularne wymioty mają stały kontakt także z jamą ustną.

Erozja szkliwa

Objawami w jamie ustnej, które najczęściej występują w tej grupie pacjentów, są erozje szkliwa i zębiny. Ubytki tkanek twardych zęba powstają poprzez działanie kwasu żołądkowego w wyniku:

  • wymiotów;
  • złych nawyków pokarmowych, np. częste przyjmowanie znacznych ilości kwaśnych napojów i pokarmów;
  • przyjmowania przez chorych octu i soku cytrynowego w celu osłabienia apetytu.

Dla rozwoju erozji największe znaczenie ma czas trwania objawów, a nie częstość wymiotów. Powstałe ubytki erozyjne wymagają szybkiego leczenia. Zalecane są tak zwane metody minimalnie interwencyjne, polegające na uzupełnieniu brakujących tkanek zęba światłoutwardzalnym materiałem do wypełnień. Konsekwencją utraty twardych tkanek zęba i odsłonięcia głębszych warstw jest:

To jedna z najpoważniejszych konsekwencji dotyczących uzębienia u pacjentów z bulimią.

Zaburzenia wydzielania śliny

Objawy psychiczne lub stosowane leki mogą spowodować zaburzenia wydzielania śliny oraz suchość w jamie ustnej. To zaś wiąże się ze zwiększonym ryzykiem rozwoju próchnicy oraz trudnościami w mowie, żuciu pokarmów i przełykaniu. Suchość w jamie ustnej wiąże się z brakiem możliwości sprawnego wymiatania resztek pokarmowych i bakterii. Może pojawić się nieświeży oddech (halitoza) oraz inne patologie związane z zaburzeniem syntezy śliny.

Pozostałe dolegliwości

Przykładem innych dolegliwości związanych z bulimią są:

  • zmiany na błonie śluzowej jamy ustnej, języka i tylnej ścianie gardła spowodowane działaniem kwasów;
  • powiększenie gruczołów ślinowych, zwykle obustronne;
  • zmiany pH śliny, zmiany w tkankach przyzębia;
  • skłonność do zakażeń zarówno bakteryjnych, jak i grzybiczych.

Pacjenci z bulimią wymagają stałej opieki stomatologicznej i regularnych kontroli kondycji jamy ustnej.

Leczenie schorzeń zębów u pacjentów z bulimią

Problemy z zębami spowodowane bulimią to tylko niewielka część wszystkich problemów takiego pacjenta. Konieczne jest dbanie o dziąsła, odbudowa złamanych i uszkodzonych zębów, wypełnianie ubytków i profilaktyka próchnicy – należy jednak pamiętać, że są to działania krótkoterminowe. Jeśli mimo leczenia stomatologicznego jama ustna pacjenta będzie mieć kontakt z kwaśnymi wymiocinami, problemy pojawią się ponownie, często ze zwiększoną intensywnością. Pacjenci powinni dbać o nawodnienie organizmu (jako substytut śliny), stosować pasty z fluorem oraz regularnie szczotkować zęby. Nie zaleca się jednak szczotkowania ich bezpośrednio po epizodzie wymiotów. Warto wówczas przepłukać usta wodą i odczekać 10 minut.

Najskuteczniejszą metodą terapeutyczną będzie leczenie choroby podstawowej, czyli bulimii. Taka terapia wymaga opieki wielodyscyplinarnej – psychiatry, dietetyka, lekarza ogólnego i innych. Bulimia jest chorobą, którą można w pełni wyleczyć.



Polecane produkty:

Bibliografia

  1. Osińska A., Mozol-Jursza M., Tyszkiewicz-Nwafor M., Słopień A., Paszyńska E., Bulimia psychiczna – rozpowszechnienie, objawy i leczenie z uwzględnieniem aspektu stomatologicznego, Pediatria i Medycyna Rodzinna, 12/2016.
  2. Lech M., Ostrowska L., Stefańska E., Zaburzenia równowagi hormonalnej u młodych kobiet jako wynik intencjonalnych zaburzeń odżywiania, Forum Zaburzeń Metabolicznych, 1/2012.
  3. Szupiany T., Pytko-Polończyk J., Rutkowski K., Potrzeby stomatologiczne pacjenta psychiatrycznego z zaburzeniami w odżywianiu, Psychiatria Polska, 5/2015.
  4. Franczyk-Young A., Jezierska-Kazberuk M., Niektóre zmiany neuropsychologiczne i somatyczne występujące w bulimii oraz podstawy strategii leczenia somatycznego, Forum Zaburzeń Metabolicznych, 4/2011.
Kategorie
Centrum Fizjoterapeuty
Sklep Fizjoterapeuty
Oferty pracy

Aktualności

Najpopularniejsze w zdrowie

Zostań z nami

Polecane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *