Wybielanie zębów skórką od banana

Spis treści

Wybielanie zębów skórką od banana to ciesząca się popularnością, domowa metoda wybielania zębów. Należy pamiętać jednak, że zadowalające efekty uzyskuje się wyłącznie stosując profesjonalne metody – zarówno te w gabinecie, jak i w domu. Skórka od banana może poprawić ogólny wygląd zębów poprzez ochronę szkliwa, jednak nie posiada działania wybielającego.

Wybielanie zębów skórką od banana

Czym jest wybielanie zębów?

Współcześnie środki wybielające zęby występują w 2 podstawowych grupach:

  • przeznaczone do samodzielnego stosowania przez pacjentów;
  • zarezerwowane do profesjonalnego stosowania w gabinecie.

Na granicy pomiędzy nimi znajdują się popularne preparaty, które pacjenci stosują samodzielnie w domu, pozostając jednak pod kontrolą lekarza stomatologa. Do wybielania zębów żywych wykorzystuje się nadtlenek karbamidu lub nadtlenek wodoru w różnych stężeniach uzależnionych od tego, czy preparat stosowany jest przez profesjonalistę, czy też przeznaczony jest do samodzielnego stosowania przez pacjenta. Warto podkreślić, że tylko preparaty działające chemicznie można faktycznie nazwać wybielającymi.

Na rynku znajduje się jednak wiele preparatów, których działanie polega na abrazyjnym usuwaniu osadów. Nie wpływają one jednak na barwę szkliwa ani zębiny. W tej grupie znajdują się różne pasty do zębów, płukanki, gumy do żucia, a ostatnio nawet szczoteczki. Czy więc wybielanie zębów domowymi sposobami, np. wykorzystując skórkę od banana ma sens?

Zobacz również: Nakładkowe wybielanie zębów.

Wybielanie zębów skórką od banana

Mocno dojrzała, intensywnie żółta skórka od banana posiada w sobie liczne, cenne składniki, w tym głównie antyoksydanty. Związki te działają przeciwbakteryjnie, zaś minerały i witaminy mogą ochronnie wpływać na szkliwo. W efekcie stosowania skórek od banana na zęby można zauważyć, że szkliwo stanie się mocniejsze, a osad nie będzie odkładał się aż tak mocno. To właśnie dlatego uznaje się, że skórka od banana wybiela zęby – choć wcale tak nie jest. Zmniejszona ilość osadu może powodować czystsze, bielsze zęby.

Jeśli chcemy mimo wszystko spróbować domowych metod wybielania zębów, skórka od banana z pewnością zalicza się do grona tych bezpieczniejszych. W przeciwieństwie do wielu dostępnych w sklepach preparatów oraz niektórych domowych metod wybielania, np. sodą czy sokiem cytrynowym, skórka od banana nie prowadzi do ścierania chroniącego zęby szkliwa.

Jak stosować skórkę od banana na zęby?

W pierwszej kolejności należy dokładnie wyszczotkować zęby wybraną pastą oraz usunąć osad z przestrzeni międzyzębowych. Po dokładnym wypłukaniu jamy ustnej ciepłą wodą wystarczy wcierać wewnętrzną część skórki od banana we wszystkie zęby. Należy pocierać do momentu, w którym na powierzchni zęba zgromadzi się „pasta bananowa”. Następnie pozostawiamy ją na zębach na około 10 minut. Po upłynięciu tego czasu zęby należy ponownie dokładnie umyć. Należy pamiętać, że w skórce banana są węglowodany, które sprzyjają rozwojowi bakterii próchnicotwórczych. Ponowne umycie zębów jest więc konieczne, aby jak najdłużej cieszyć się nie tylko pięknymi, ale i zdrowymi zębami.

Czynność można powtórzyć jeszcze raz dla uzyskania lepszych efektów. Efekty widoczne są niekiedy już po tygodniu, jeśli stosujemy skórkę od banana codziennie. Oczywiście są one kwestią indywidualną, u niektórych osób (z ciemniejszą miazgą) nie będzie żadnych rezultatów, ponieważ jak wspomniano – skórka od banana nie wybiela zębów, ponieważ to nie szkliwo odpowiada za ich barwę, lecz właśnie miazga.

Domowe sposoby wybielania zębów

Poza skórką od banana popularnością cieszy się soda oczyszczona i kurkuma. Z kurkumy można przyrządzić domową pastę wybielającą – wystarczy dodać olejek miętowy i olej kokosowy. Soda oczyszczona natomiast wykazuje ogólne działanie wybielające, dlatego jej zastosowanie jest wszechstronne – zarówno w kosmetologii, jak i gastronomii czy gospodarstwie domowym. Warto pamiętać, że nie jest to bezpieczna metoda wybielania zębów. Może niszczyć szkliwo.

Aby bezpiecznie i skutecznie wybielić zęby najlepiej udać się do stomatologa. Po obejrzeniu uzębienia i całej jamy ustnej dobierze on optymalną metodę wybielania. Wcześniej wyleczy ubytki, pozbędzie się kamienia nazębnego i płytki nazębnej oraz poinformuje pacjenta, jak dbać o utrzymanie efektów wybielania. Popularne środki wybielające dostępne w aptekach i sklepach kosmetycznych mogą stanowić uzupełnienie pielęgnacji zębów.



Polecane produkty:

Bibliografia

  1. Wojtowicz W., Grabowska R., Zawilska A., Dukat A., Wybielanie zębów z żywą miazgą, Twój przegląd stomatologiczny, 8/2019.
  2. Kasiak M., Kasiak M., Wybielanie i rozjaśnianie zębów – przegląd piśmiennictwa, Farmakologia Polska, 1/2010.
  3. Słotwińska S., Majkowski M., Wybielanie zębów a środowisko jamy ustnej, Nowa Stomatologia, 3/2011.
  4. Chrobak M., Kaczmarek U., Wpływ wybielania zębów nadtlenkiem wodoru na mikrotwardość szkliwa, Dental and Medical Problems, 1/2009.
  5. Nagel R., Naturalne metody na zdrowe zęby, Wydawnictwo Vital, Białystok 2015.
Kategorie
Centrum Fizjoterapeuty
Sklep Fizjoterapeuty
Oferty pracy

Aktualności

Najpopularniejsze w zdrowie

Zostań z nami

Polecane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *