Stomatologia to obszerny dział medycyny zajmujący się wszystkimi problemami jamy ustnej – wyróżniamy jednak liczne dziedziny stomatologii. Utworzono je po to, aby każdy stomatolog mógł kształcić się w najbardziej odpowiadającym mu kierunku i stać się w nim specjalistą. Każda z dziedzin może być dodatkowo rozbudowywana i zajmuje się leczeniem licznych problemów.
Dziedziny stomatologii
Głównymi dziedzinami stomatologii są:
- chirurgia stomatologiczna i chirurgia szczękowo-twarzowa;
- ortodoncja;
- periodontologia;
- protetyka stomatologiczna;
- stomatologia dziecięca (pedodoncja);
- endodoncja;
- stomatologia estetyczna.
Każda z tych dziedzin jest niezwykle rozbudowanym działem medycyny stomatologicznej.
Chirurgia stomatologiczna i szczękowo-twarzowa
Chirurgia stomatologiczna i szczękowo-twarzowa zajmują się operacyjnym leczeniem jamy ustnej i przyległych jej okolic. Obejmują one m.in.: ekstrakcje zębów, plastykę połączeń jamy ustnej z zatoką szczękową, chirurgiczne przygotowanie jamy ustnej do leczenia protetycznego czy podcinanie wędzidełka języka. Do takiego chirurga skierowanie mogą otrzymać także osoby z nowotworem jamy ustnej.
Ortodoncja
Ortodoncja skupia się na leczeniu i profilaktyce wszelkich wad zgryzu oraz korygowaniu różnych nieprawidłowości zębowych. Takie leczenie można prowadzić u pacjentów w każdym wieku. Wykorzystuje się do tego różnego rodzaju aparaty i szyny – zwykle stałe, metalowe aparaty ortodontyczne i szyny retencyjne.
Periodontologia
Ten dział zajmuje się leczeniem chorób przyzębia oraz wszelkich schorzeń błony śluzowej jamy ustnej. Do periodontologa można się więc udać z problemami dziąseł, ozębnej, okostnej, cementu korzeniowego czy kości wyrostka zębodołowego. Częstym objawem chorób przyzębia jest nieprzyjemny zapach z ust i suchość w jamie ustnej.
Protetyka stomatologiczna
Zajmuje się odtwarzaniem pierwotnych warunków zgryzowych po utracie zębów naturalnych lub ich masywnym uszkodzeniu przy użyciu uzupełnień protetycznych. Takie uzupełnienia mogą być ruchome (protezy) lub stałe (korony, mosty). Dzięki nim można przywrócić zdrowy, piękny uśmiech.
Pedodoncja
Stomatologia dziecięca zajmuje się leczeniem i profilaktyką problemów jamy ustnej i zębów u dzieci. Mowa tutaj m.in. o próchnicy dziecięcej, problemach z zębami mlecznymi i wyrzynaniem się zębów stałych czy zaburzeniach ząbkowania. Obejmuje także profilaktykę wad zgryzu, w razie konieczności kierując dziecko do ortodonty. Pedodonta nauczy dziecko jak efektywnie dbać o higienę jamy ustnej i dobrze się przy tym bawić.
Endodoncja
Endodoncja zajmuje się głównie leczeniem i profilaktyką patologicznych zmian głębiej zlokalizowanych partii zębów. Najbardziej znana jest z leczenia kanałowego, wykonywanego, gdy miazga zęba ulega nieodwracalnym stanom zapalnym. Innymi słowy, endodoncja zajmuje się rozpoznawaniem i leczeniem chorób miazgi zęba i tkanek okołowierzchołkowych.
Stomatologia estetyczna
Obejmuje wszelkie czynności mające na celu zapewnienie pacjentowi idealnego uśmiechu. Najpopularniejsze w stomatologii estetycznej są różne metody wybielania zębów (nakładkowe, lampą w gabinecie czy laserowe), nieco mniej popularne jest wykonywanie biżuterii na zębach czy tatuażów. Podsumowując, dział ten zajmuje się zapewnianiem estetycznego, ładnego wyglądu zębów.
Polecane produkty:
Kolagen naturalny
Kolagen do picia to naturalny produkt z opatentowaną formułą Peptiplus® hydrolizowanego kolagenu. Dzięki temu jest bardzo wysokiej wchłanialności ... Zobacz więcej... |
Bibliografia
- Kryst L., Chirurgia szczękowo-twarzowa, Wydawnictwo Lekarskie PZWL, Warszawa 2012.
- Spiechowicz E., Protetyka stomatologiczna, Wydawnictwo Lekarskie PZWL, Warszawa 2013.
- Jańczuk Z., Kaczmarek U., Lipski M., Stomatologia zachowawcza z endodoncją, Wydawnictwo Lekarskie PZWL, Warszawa 2014.