Aparat na zęby na noc

Spis treści

Aparat na zęby na noc (ruchomy) jest idealnym rozwiązaniem, zwłaszcza dla dzieci. Ten rodzaj aparatu użytkownik może samodzielnie wkładać i zdejmować, co wiąże się z dużym komfortem leczenia. Nie należy jednak zapominać o jego regularnym zakładaniu.

Aparat na zęby na noc

Dla kogo ruchomy aparat na zęby na noc?

Aparat na zęby na noc zalecany jest głównie dzieciom, gdy zgryz nie jest jeszcze w pełni unormowany. U osób dorosłych, u których opór kości jest już większy, zazwyczaj konieczne będzie zastosowanie metalowego aparatu stałego. U dzieci wady zgryzu są przeważnie nabyte, czyli wiążą się z czynnościami wykonywanymi w pierwszym okresie życia. Wady zgryzu w tej grupie wiekowej wynikają często bowiem z ssania smoczka lub kciuka, a nawet z oddychania przez usta.

Podczas leczenia bardzo ważna jest systematyczność, zatem to rodzic musi pilnować, aby dziecko regularnie zakładało aparat na zęby na noc. Pomijanie tego będzie skutkowało znacznym wydłużeniem czasu leczenia i brakiem oczekiwanych efektów.

Jak wygląda leczenie aparatem ruchomym?

Aparat należy zakładać zgodnie z zaleceniami dentysty. Zwykle stosuje się go na noc, aby mógł korzystnie działać nie powodując dyskomfortu noszenia. Co jakiś czas (przeważnie raz w miesiącu) należy wybrać się na wizytę kontrolną, podczas której lekarz ureguluje łuk. Im szybciej rozpocznie się leczenie, tym lepsze rokowania i krótszy czas noszenia aparatu. Sugeruje się, że najlepsze efekty widać u dzieci między 4. a 12. rokiem życia.

Dodatkowo należy pamiętać o higienie aparatu na zęby, ponieważ odkłada się na nim płytka nazębna. Brak czyszczenia skutkuje między innymi nieprzyjemnym zapachem z aparatu. W związku z tym aparat na zęby na noc należy przynajmniej 2 razy dziennie dokładnie wyczyścić. Można w tym celu wykorzystać zwykłą szczoteczkę do mycia zębów. Wiele osób poleca wyczyszczenie go szarym mydłem, a następnie dokładne wypłukanie pod gorącą, bieżącą wodą. Podczas zdejmowania, wkładania lub czyszczenia takiego aparatu nigdy nie wolno trzymać go za druty, lecz za płytkę. To ważne, ponieważ trzymanie aparatu za druty może skutkować ich odkształceniem.

Zalety aparatów ruchomych

Podstawową zaletą aparatu jest możliwość jego zdejmowania. Ponadto dzięki niemu możliwe jest rozpoczęcie leczenia nawet we wczesnym okresie życia dziecka. Wynik leczenia jednak w dużej mierze zależy od współpracy z pacjentem. Aparat na zęby na noc można z łatwością utrzymać w czystości. Po zdjęciu go ma się dostęp do jego wszystkich zakamarków.

Na koniec należy wspomnieć o niskiej cenie aparatu na zęby na noc, która wynosi około 400-800 zł na łuk, w zależności od jego rodzaju. Porównując, cena łuku metalowego aparatu stałego wynosi 1500-2000 zł, a estetycznego nawet do 3000 zł.

Wady aparatów ruchomych

Zdejmowanie aparatu ruchomego stanowi jego największą zaletę, ale również wadę. Często jest przyczyną zapominania o konieczności zakładania go na noc, przez to leczenie nie daje efektów. Tylko i wyłącznie systematyczność może przyspieszyć terapię. Nawet podczas pełnej współpracy leczenie tego rodzaju aparatem może trwać kilka lat. Dodatkowo aparat ruchomy nadaje się do noszenia przeważnie tylko u dzieci, przy czym wada zgryzu nie może być bardzo duża czy skomplikowana. Przy cięższych wadach zgryzu należy z niego zrezygnować, ponieważ taki aparat nie ma możliwości przesuwania i obracania zębów. Wówczas konieczne jest założenie aparatu stałego.

Budowa aparatu na zęby na noc

Aparat na zęby na noc zbudowany jest przeważnie z akrylowej płyty i stalowego, sprężystego drutu. Płyta zawiera dodatkowo mniejsze elementy, takie jak śruby czy sprężyny, które wpływają na zmianę w uzębieniu. Poprzez manipulacje drutem można rozszerzać lub zwężać łuk zębowy.

Bibliografia

  1. Soroka-Letkiewicz B., Zienkiewicz J., Pawłowska A., Wróbel A., Wykorzystanie stałych i ruchomych aparatów ortodontycznych w chirurgiczno-ortodontycznym leczeniu niewyrzniętych lub zatrzymanych zębów, Annales Academiae Medicae Gedanensis, 38/2008.
  2. Karłowska I., Zarys współczesnej ortodoncji, Wydawnictwo Lekarskie PZWL, Warszawa 2016.
Kategorie
Centrum Fizjoterapeuty
Sklep Fizjoterapeuty
Oferty pracy

Aktualności

Najpopularniejsze w zdrowie

Zostań z nami

Polecane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *