Wybielanie zębów kurkumą

Spis treści

Wybielanie zębów kurkumą należy do często praktykowanych domowych metod mających na celu rozjaśnienie barwy zębów. Należy jednak wiedzieć, że gwarancją skuteczności i bezpieczeństwa jednocześnie jest wyłącznie profesjonalne wybielanie pod okiem stomatologa. Wszelkie domowe metody mogą przyczynić się do zniszczenia szkliwa lub są po prostu nieskuteczne. Jak wygląda sytuacja w przypadku użycia kurkumy?

Wybielanie zębów kurkumą

Co to jest kurkuma?

Kurkuma (ostryż długi) to nic innego jak gatunek byliny z rodziny imbirowatych, którego kłącze wykorzystywane jest powszechnie jako przyprawa, zwłaszcza w kuchni azjatyckiej. Na całym świecie znana jest ona z tego, że wchodzi w skład słynnej mieszanki o nazwie curry. Kurkuma nadaje żywności żółtą barwę oraz charakterystyczny smak i zapach. Kurkuma wykazuje działanie przeciwzapalne, poprawia trawienie, zwiększa apetyt, przyspiesza przemianę materii oraz intensywnie odżywia.

Do substancji najbardziej aktywnych kurkumy należą związki polifenolowe określane jako kurkuminoidy, których jest nawet do 5% całego składu. W skład kurkuminoid wchodzą: kurkumina (najlepiej poznany i ceniony), demetoksykurkumina, bisdemetoksykurkumina i cyklokurkumina. Kurkumina jest naturalnym barwnikiem, to właśnie jej kurkuma zawdzięcza żółto-pomarańczową barwę.

Wybielanie zębów kurkumą – na czym polega?

Wiele osób decyduje się na praktykowanie wybielania zębów kurkumą. To prosta procedura, którą można zastosować na kilka sposobów. Najczęściej dodaje się sproszkowaną kurkumę (którą można kupić w każdym sklepie spożywczym) do kupnej pasty do zębów lub miesza proszek z wodą, tworząc gęstą pastę, którą następnie myje się zęby w tradycyjny sposób. Kurkumę wykorzystuje się również do przyrządzania domowych past do zębów, na co decyduje się coraz więcej osób. Po umyciu zębów wiele osób pozostawia pastę jeszcze chwilę w jamie ustnej, aby szkliwo mogło mieć dłuższą styczność z przyprawą, dopiero później dokładnie płucze się jamę ustną. Efektów nie widać po pierwszym zabiegu, dlatego wiele osób zaleca całą serię, najlepiej systematyczne (2-krotne w ciągu dnia) mycie zębów kurkumą przez okres nawet 2 tygodni.

Wybielanie zębów kurkumą – wady

Wybielanie zębów kurkumą nie jest jednak metodą polecaną przez specjalistów i stomatologów. Wręcz przeciwnie, odradzają oni sięganie po kurkumę z prostego powodu. Jest ona bogata w kurkuminę, czyli substancję barwiącą. Ma ona kolor żółto-pomarańczowy, a właściwości barwiące są bardzo intensywne. Właśnie dlatego stosowanie jej w formie pasty do zębów może mieć zupełnie odwrotny skutek, może zabarwić szkliwo na żółto. Działanie wybielające kurkumy nie zostało potwierdzone badaniami czy obserwacjami, dlatego taka praktyka nie znajduje zastosowania. Istnieje wiele skuteczniejszych i bezpieczniejszych metod, nawet wśród tych domowych.

Zobacz również: Wybielanie zębów skórką od banana.

Wybielanie zębów – inne metody

Domowe metody wybielania zębów nie są rekomendowane ze względu na niską (lub brak) skuteczność oraz ewentualne działania niepożądane. U wielu osób tak naprawdę wystarczy wykonanie zabiegu higienizacji zębów, w skład którego wchodzi piaskowanie zębów, skaling zębów i fluoryzacja zębów. Metody te usuwaną powierzchowne przebarwienia na zębach i pozwalają wydobyć biel zębów. Higienizację rekomenduje się co 6 miesięcy w celach profilaktyki chorób jamy ustnej i dbania o jej zdrowie.

Jeśli efekt wybielenia jest dla pacjenta niezadowalający, warto zapisać się na profesjonalne wybielanie zębów lampą w gabinecie stomatologicznym. Najpopularniejszą opcją jest wybielanie lampą Beyond (polega na rozprowadzeniu po zębach żelu wybielającego i naświetlenie go specjalną lampą) lub nakładkowe wybielanie zębów (systematyczne nakładanie na noc na zęby nakładem z żelem wybielającym przez okres około 2 tygodni). Wybielanie lampą daje natychmiastowe efekty i jest wykonywane przez lekarza, natomiast wybielanie nakładkowe przeprowadza pacjent samodzielnie w domu, jednak efekty widoczne są dopiero po upływie 2 tygodni.



Polecane produkty:

Bibliografia

  1. Przybylska S., Kurkumina – prozdrowotny barwnik kurkumy, Probl Hig Epidemiol 2015, 96(2): 414-420.
  2. Słotwińska S., Majkowski M., Wybielanie zębów a środowisko jamy ustnej, Nowa Stomatologia, 3/2011.
Kategorie
Centrum Fizjoterapeuty
Sklep Fizjoterapeuty
Oferty pracy

Aktualności

Najpopularniejsze w zdrowie

Zostań z nami

Polecane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *