Regeneracja dziąseł to proces mający na celu ich odbudowę, co dotyczy głównie uszkodzonych tkanek. Do uszkodzeń może nastąpić w konsekwencji urazów mechanicznych lub przewlekłych patologii jamy ustnej, których przyczyną jest przeważnie niedostateczna higiena jamy ustnej.
Na czym polega regeneracja dziąseł?
Wyróżnia się kilka metod regeneracji dziąseł. Najczęściej są to:
- osocze bogatopłytkowe;
- biomateriały zapewniające możliwość narastania własnych tkanek pacjenta w miejscu ich zaniku;
- przeszczepy dziąseł.
Dobiera się je w zależności od wieku, stanu jamy ustnej, potrzeb i możliwości finansowych pacjenta.
Osocze bogatopłytkowe
Czynności medyczne rozpoczyna się od pobrania krwi pacjenta, po czym przygotowuje się bogatokomórkową frakcję fibryny i podaje ten materiał w chorobowo zmienione miejsca. Gotowy do użycia preparat podaje się dodziąsłowo w miejsca wymagające leczenia. Wskazania do jego użycia to przede wszystkim:
- pokrycie niewielkich recesji dziąseł;
- stabilizacja zębów w przebiegu paradontozy;
- poprawa kondycji dziąseł i przyzębia.
Osocze bogatopłytkowe poleca się zwłaszcza do mezoterapii dziąseł w leczeniu kompleksowym lub w połączeniu z zabiegami regeneracyjnymi skóry.
Biomateriały
Regeneracja zębów biomateriałami polega na wykorzystaniu nowoczesnych, biokompatybilnych materiałów, niezawierających w składzie żadnych szkodliwych żywic, cząsteczek metali ani plastiku. Przykładem biomateriału jest choćby tzw. Bio-Oss – naturalny materiał zastępczy pochodzący z tkanki kostnej. Posiada porowatą budowę oraz system kanalików promujących rewitalizację. W przypadku braku kości własnej do wszczepienia implantu, konieczne jest odbudowanie zanikłej struktury kostnej dla osiągnięcia oczekiwanego efektu zarówno funkcjonalnego jak i estetycznego. Biomateriały bardzo często łączy się z terapią osoczem bogatopłytkowym.
Przeszczep dziąseł
Ostatnią popularną metodą jest przeszczep dziąseł. Do pokrywania ubytków dziąseł wykorzystuje się płaty uszypułowane, przeszczepy tkanek miękkich w formie wolnych przeszczepów lub z użyciem przeszczepów podnabłonkowej tkanki łącznej. Innymi słowy, część dziąsła z innego miejsca pobiera się i wykorzystuje w miejscu zapotrzebowania. Przeszczep może pochodzić również z podniebienia pacjenta. Istnieje wiele metod, wśród których popularnością cieszy się choćby zastosowanie uszypułowanego płata przesuwalnego. Wówczas należy odwarstwić i przemieścić bocznie płat dziąsła w odległości około 1,5 zęba od miejsca ubytku.
Regeneracja dziąseł – wskazania
Podstawowymi wskazaniami do sięgnięcia po zabiegi regeneracji dziąseł są:
- paradontoza;
- przewlekłe schorzenia periodontologiczne;
- zanik przyzębia;
- nadmierna ruchomość i rozchwiane zęby;
- ubytki dziąseł wskutek urazów mechanicznych.
Aby zapobiec wyżej wymienionym problemom, warto codziennie dbać o czystość jamy ustnej (nie pomijając regularnego nitkowania zębów), jak również raz na pół roku uczęszczać na higienizację zębów. Dodatkowo wszelkie choroby przewlekłe, np. cukrzycę czy zespół Sjogrena, należy stabilizować, nie dopuszczając do ich nasilenia.
Regeneracja dziąseł – ile kosztuje?
Zabiegi regeneracji dziąseł nie należą do najtańszych. Cena za wykorzystanie osocza bogatopłytkowego może dochodzić nawet do 3000 zł, zaś przeszczep dziąseł kosztuje średnio 1000-3000 zł za jeden element. Do tego należy doliczyć cenę badań dodatkowych, np. RTG, które są obowiązkowe.
Polecane produkty:
BIO Acerola - naturalna witamina C
Naturalna witamina C pozyskana została z ekologicznych upraw z owocu o nazwie Acerola. Jest standaryzowana co oznacza, że wyselekcjonowano tylko najwyższej jakości owoce, a z nich pozyskano ekstrakt. Dzięki temu ... Zobacz więcej... |
Bibliografia
- Mueller H., Periodontologia Wydawnictwo Urban&Partner, Wrocław 2017.
- Kuszczak T., Dyba J., Gryniewicz K., Wybrane metody chirurgicznego leczenia mnogich recesji dziąsłowych – opis przypadków, Dental Forum, 2/2015.
- Cieślik-Wegemund M., Wierzba W., Targońska A., Sitek M., Leczenie pojedynczej recesji dziąsła z wykorzystaniem techniki tunelowej i przeszczepu łącznotkankowego – opis przypadku, Implantologia Stomatologiczna, 2/2019.
- Matejkowski B., Bogusławska-Kapała A., Strużycka I., Pokrycie recesji dziąsłowej zmodyfikowaną techniką tunelową przeszczepu tkanki łącznej – opis przypadku, Forum Ortodontyczne, 2018.