Metody szczotkowania zębów

Spis treści

Metody szczotkowania zębów to temat dość obszerny – każda z nich ma swoich zwolenników i przeciwników. Dzieli się je na metody: okrężne, wibrujące, pionowe i poziome. W dzisiejszych czasach rekomenduje się jednak korzystanie z elektrycznych lub sonicznych szczoteczek do zębów, które czyszczą ich powierzchnię znacznie dokładniej niż szczoteczki tradycyjne.

Metody szczotkowania zębów

Metody szczotkowania zębów

Poniżej przedstawiamy najczęstsze metody szczotkowania zębów szczoteczkami tradycyjnymi.

Metoda okrężna

Sprawdzi się w przypadku osób zmagających się ze schorzeniami przyzębia (np. częste krwawienia z dziąseł, paradontoza, ból dziąseł i ich nadwrażliwość). Szczoteczkę ustawiamy pod kątem około 45 stopni w stosunku do powierzchni zębów, a następnie wykonujemy ruchy wymiatające i zaokrąglone. Metoda ta nie należy do najskuteczniejszych pod względem oczyszczana zębów z płytki nazębnej i bakterii, jednak nie powoduje nadmiernego odsłaniania szyjek zębowych.

Metoda wibrująca

Wśród metod wibrujących największą popularnością cieszą się:

 • Bass – ułożenie szczoteczki pod kątem 45 stopni, jak poprzednio, jednak wykonywanie delikatnych ruchów wibrujących zamiast wymiatających;
 • Stillmann – ustawienie szczoteczki jak wyżej i wykonywanie ruchów przesuwających w kierunku szczytu koron zębów z jednoczesnym wibrowaniem;
 • Charters – ustawienie szczoteczki jak wyżej z jednoczesnym nachodzeniem włosia na dziąsło, a następnie wykonywanie ruchów obrotowych, delikatnie uciskając przy tym dziąsło.

Metody te również nie odznaczają się maksymalną skutecznością.

Metoda pozioma i pionowa

Obie są bardzo proste, dlatego najczęściej korzystają z nich dzieci dopiero uczące się prawidłowej higieny jamy ustnej. Metoda pozioma polega na przyłożeniu szczoteczki do powierzchni żujących zębów i wykonywanie nią ruchów poziomych, z kolei metoda pionowa polega na przyłożeniu szczoteczki do linii dziąsła i wykonywanie wymiatających ruchów pionowych w kierunku korony zęba (nigdy odwrotnie, co mogłoby odsłaniać szyjki zębowe).

Najskuteczniejsze metody szczotkowania zębów

Za najskuteczniejszą metodę szczotkowania zębów uznaje się korzystanie z przyłożonej do zębów pod kątem 45 stopni szczoteczki elektrycznej lub sonicznej. Po nałożeniu pasty główkę szczoteczki przykładamy do zęba i uruchamiamy. Na każdy ząb przeznaczamy kilkanaście sekund, świadomie zmieniając nieco ułożenie główki, aby włosie mogło wymieść bakterie z każdego zakamarka. Jeśli ząb jest oczyszczony przechodzimy do kolejnego, opracowując w ten sposób całą jamę ustną.

Jeśli natomiast korzystamy wyłącznie ze szczoteczki manualnej, za najskuteczniejszą i najbezpieczniejszą metodę szczotkowania zębów uznaje się metodę wymiatająco-okrężną. O czym jeszcze należy pamiętać podczas szczotkowania zębów?:

 • nigdy nie szczotkujemy zębów w kierunku dziąseł, co przyczyni się do odsłonięcia szyjek zębowych;
 • nie przyciskamy włosia szczoteczki zbyt mocno do powierzchni zębów, co przyczyni się do uszkadzania szkliwa;
 • korzystamy z pasty do zębów dobranej do indywidualnych potrzeb – przykładowo, osoby z uzupełnieniem protetycznym powinny unikać past wybielających, ponieważ zawierają one drobinki, które będą rysować powierzchnię koron, mostów czy licówek;
 • zawsze podczas szczotkowania zębów opracowujemy również powierzchnię języka i policzki, ponieważ również tam gromadzą się bakterie;
 • przed szczotkowaniem zębów nitkujemy przestrzenie międzyzębowe;
 • po umyciu zębów płuczemy jamę ustną ciepłą wodą. W pianie mogą znajdować się bakterie i resztki jedzenia, warto się więc jej pozbyć.

Prawidłowa higiena jamy ustnej trwa jednorazowo maksymalnie do 5-6 minut (nitkowanie zębów około 2 minuty, szczotkowanie zębów około 2-3 minuty). Nie jest to więc czynność angażująca czasowo, a z pewnością przyczyni się do zdrowia jamy ustnej, pięknego uśmiechu i świeżego oddechu. Jeśli mamy jakiekolwiek wątpliwości co do swojej techniki szczotkowania zębów warto udać się do stomatologa na wizytę higienizacyjną. Nie tylko wykona on piaskowanie, skaling i fluoryzację, ale również wskaże miejsca, które pomijamy podczas szczotkowania zębów oraz nauczy poprawnej metody używania szczoteczki.Polecane produkty:

Bibliografia

 1. Suliborski S., Stomatologia zachowawcza, Wydawnictwo Czelej, Lublin 2010.
 2. Knychalska-Karwan Z., Stomatologia zachowawcza wieku rozwojowego, Wydawnictwo Uniwersytetu Jagiellońskiego, Kraków 2008.
Kategorie
Centrum Fizjoterapeuty
Sklep Fizjoterapeuty
Oferty pracy

Aktualności

Najpopularniejsze w zdrowie

Zostań z nami

Polecane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *