Metody szczotkowania zębów to temat dość obszerny – każda z nich ma swoich zwolenników i przeciwników. Dzieli się je na metody: okrężne, wibrujące, pionowe i poziome. W dzisiejszych czasach rekomenduje się jednak korzystanie z elektrycznych lub sonicznych szczoteczek do zębów, które czyszczą ich powierzchnię znacznie dokładniej niż szczoteczki tradycyjne.
Metody szczotkowania zębów
Poniżej przedstawiamy najczęstsze metody szczotkowania zębów szczoteczkami tradycyjnymi.
Metoda okrężna
Sprawdzi się w przypadku osób zmagających się ze schorzeniami przyzębia (np. częste krwawienia z dziąseł, paradontoza, ból dziąseł i ich nadwrażliwość). Szczoteczkę ustawiamy pod kątem około 45 stopni w stosunku do powierzchni zębów, a następnie wykonujemy ruchy wymiatające i zaokrąglone. Metoda ta nie należy do najskuteczniejszych pod względem oczyszczana zębów z płytki nazębnej i bakterii, jednak nie powoduje nadmiernego odsłaniania szyjek zębowych.
Metoda wibrująca
Wśród metod wibrujących największą popularnością cieszą się:
- Bass – ułożenie szczoteczki pod kątem 45 stopni, jak poprzednio, jednak wykonywanie delikatnych ruchów wibrujących zamiast wymiatających;
- Stillmann – ustawienie szczoteczki jak wyżej i wykonywanie ruchów przesuwających w kierunku szczytu koron zębów z jednoczesnym wibrowaniem;
- Charters – ustawienie szczoteczki jak wyżej z jednoczesnym nachodzeniem włosia na dziąsło, a następnie wykonywanie ruchów obrotowych, delikatnie uciskając przy tym dziąsło.
Metody te również nie odznaczają się maksymalną skutecznością.
Metoda pozioma i pionowa
Obie są bardzo proste, dlatego najczęściej korzystają z nich dzieci dopiero uczące się prawidłowej higieny jamy ustnej. Metoda pozioma polega na przyłożeniu szczoteczki do powierzchni żujących zębów i wykonywanie nią ruchów poziomych, z kolei metoda pionowa polega na przyłożeniu szczoteczki do linii dziąsła i wykonywanie wymiatających ruchów pionowych w kierunku korony zęba (nigdy odwrotnie, co mogłoby odsłaniać szyjki zębowe).
Najskuteczniejsze metody szczotkowania zębów
Za najskuteczniejszą metodę szczotkowania zębów uznaje się korzystanie z przyłożonej do zębów pod kątem 45 stopni szczoteczki elektrycznej lub sonicznej. Po nałożeniu pasty główkę szczoteczki przykładamy do zęba i uruchamiamy. Na każdy ząb przeznaczamy kilkanaście sekund, świadomie zmieniając nieco ułożenie główki, aby włosie mogło wymieść bakterie z każdego zakamarka. Jeśli ząb jest oczyszczony przechodzimy do kolejnego, opracowując w ten sposób całą jamę ustną.
Jeśli natomiast korzystamy wyłącznie ze szczoteczki manualnej, za najskuteczniejszą i najbezpieczniejszą metodę szczotkowania zębów uznaje się metodę wymiatająco-okrężną. O czym jeszcze należy pamiętać podczas szczotkowania zębów?:
- nigdy nie szczotkujemy zębów w kierunku dziąseł, co przyczyni się do odsłonięcia szyjek zębowych;
- nie przyciskamy włosia szczoteczki zbyt mocno do powierzchni zębów, co przyczyni się do uszkadzania szkliwa;
- korzystamy z pasty do zębów dobranej do indywidualnych potrzeb – przykładowo, osoby z uzupełnieniem protetycznym powinny unikać past wybielających, ponieważ zawierają one drobinki, które będą rysować powierzchnię koron, mostów czy licówek;
- zawsze podczas szczotkowania zębów opracowujemy również powierzchnię języka i policzki, ponieważ również tam gromadzą się bakterie;
- przed szczotkowaniem zębów nitkujemy przestrzenie międzyzębowe;
- po umyciu zębów płuczemy jamę ustną ciepłą wodą. W pianie mogą znajdować się bakterie i resztki jedzenia, warto się więc jej pozbyć.
Prawidłowa higiena jamy ustnej trwa jednorazowo maksymalnie do 5-6 minut (nitkowanie zębów około 2 minuty, szczotkowanie zębów około 2-3 minuty). Nie jest to więc czynność angażująca czasowo, a z pewnością przyczyni się do zdrowia jamy ustnej, pięknego uśmiechu i świeżego oddechu. Jeśli mamy jakiekolwiek wątpliwości co do swojej techniki szczotkowania zębów warto udać się do stomatologa na wizytę higienizacyjną. Nie tylko wykona on piaskowanie, skaling i fluoryzację, ale również wskaże miejsca, które pomijamy podczas szczotkowania zębów oraz nauczy poprawnej metody używania szczoteczki.
Polecane produkty:
Kolagen naturalny
Kolagen do picia to naturalny produkt z opatentowaną formułą Peptiplus® hydrolizowanego kolagenu. Dzięki temu jest bardzo wysokiej wchłanialności ... Zobacz więcej... |
Bibliografia
- Suliborski S., Stomatologia zachowawcza, Wydawnictwo Czelej, Lublin 2010.
- Knychalska-Karwan Z., Stomatologia zachowawcza wieku rozwojowego, Wydawnictwo Uniwersytetu Jagiellońskiego, Kraków 2008.