Zatrucie zęba

Spis treści

Zatrucie zęba to często wykonywany zabieg w endodoncji stomatologicznej. Polega na wprowadzeniu do kanałów zęba substancji leczniczych, mających na celu uśmiercenie i mumifikację chorej, zapalonej miazgi zęba, dzięki czemu można ją następnie usunąć, a kanały wypełnić odpowiednimi materiałami stomatologicznymi. To istotny element leczenia endodotycznego.

Zatrucie zęba

Na czym polega zatrucie zęba?

Zatrucie zęba zwie się profesjonalnie dewitalizacją. Stosuje się je w leczeniu zapaleń miazgi różnego pochodzenia. Jest elementem leczenia endodontycznego, zwanego potocznie leczeniem kanałowym. Sam zabieg polega na nałożeniu na miazgę zęba specjalnej pasty (tzw. trutki), która szybko oddziałuje na miazgę, uśmiercając ją. Cały proces może trwać kilka dni, zatem leczenie kanałowe bywa rozkładane na dwie wizyty. Na pierwszej wizycie odbywa się zatrucie zęba, a dopiero na drugiej właściwe leczenie kanałowe.

Pasta używana do zatrucia zęba to specjalny preparat chemiczny, często zawierający w swoim składzie formaldehyd lub paraformaldehyd. Jej głównym celem jest uśmiercenie miazgi, co z kolei pozwala później bezboleśnie ją usunąć. Należy bowiem pamiętać, że miazga zęba jest jedną z najsilniej unerwionych tkanek w ludzkim ciele. Aby było możliwe nałożenie pasty na miazgę zęba, lekarz stomatolog musi otworzyć kanały, np. nawiercając je, zaś po nałożeniu pasty ponownie je zamyka, aby do kanałów nie przedostały się resztki jedzenia czy bakterie z płytki nazębnej. Po upływie kilku dni ponownie otwiera kanały i przeprowadza właściwe leczenie.

Leczenie kanałowe – na czym polega?

Warto zatem wiedzieć, czym dokładnie jest leczenie kanałowe. Leczenie kanałowe ma na celu całkowite usunięcie chorej miazgi zęba, co pozwala na pozbycie się jednocześnie bólu zęba spowodowanego stanem zapalnym miazgi. Co niezwykle istotne – musi zostać usunięta cała miazga. Pozostawienie choćby niewielkiego jej fragmentu sprawi, że ból zęba szybko nawróci, a leczenie kanałowe będzie musiało zostać wykonane ponownie. Jest to wysoce skomplikowane zwłaszcza w zębach o poskręcanych i licznych kanałach korzeniowych, co wymaga nierzadko wykonania leczenia pod mikroskopem. Cały proces leczenia można przedstawić w skrócie w następujących etapach:

  • wykonanie zdjęcia RTG, aby ocenić kondycję miazgi zęba i ułożenie kanałów korzeniowych;
  • znieczulenie pacjenta, otwarcie kanałów korzeniowych, zatrucie miazgi zęba i zamknięcie kanałów korzeniowych, pozostawienie pacjenta na kilka dni, aby trutka mogła zadziałać;
  • znieczulenie pacjenta, otwarcie kanałów korzeniowych i usunięcie martwej już miazgi zęba z dużą precyzją;
  • dokładne oczyszczenie i przepłukanie kanałów korzeniowych;
  • wypełnienie pustych kanałów korzeniowych odpowiednimi materiałami, mającymi na celu m.in. zapobieganie rozwojowi infekcji bakteryjnych;
  • zabezpieczenie zęba.

Tak leczony ząb jest martwy, zatem jego odcień może nieco różnić się od odcienia zębów zdrowych, sąsiednich. Jest to jednak lepsze rozwiązanie, niż ekstrakcja zęba. Udowodniono bowiem, że pozbycie się zęba znacznie zaburza warunki zgryzowe u osób w każdym wieku.

Zatrucie zęba – czy jest bezpieczne?

Zatrucie zęba jest procedurą bezpieczną, wykonywaną rutynowo w gabinetach stomatologicznych od wielu lat. Nie ma powikłań, natomiast nierzadko pozwala na zachowanie zęba w jamie ustnej, odwlekając lub usuwając całkowicie ryzyko jego ekstrakcji. Wykorzystywane preparaty również są uznawane za bezpieczne dla zdrowia jamy ustnej i zdrowia ogólnego pacjenta. Zostały dopuszczone do użytku po licznych i wnikliwych badaniach.

Czy zatrucie zęba boli?

Procedura zatruwania miazgi zęba odbywa się w znieczuleniu miejscowym. Dlatego jest całkowicie bezbolesna, pacjent nie czuje bólu czy dyskomfortu. Także odczucia po ustąpieniu znieczulenia są często mniejsze, niż np. po ekstrakcji zęba, gdy stomatolog narusza ciągłość tkanek miękkich utrzymujących ząb w zębodole.



Polecane produkty:

Bibliografia

  1. Pawlicka H., Lipski M., Endodoncja, Wydawnictwo Kwintesencja, Warszawa 2024.
  2. Seget-Bieniasz A., Urbanowicz-Śmigiel B., Powikłania pourazowe zębów, Twój Przegląd Stomatologiczny, 11/2014.
Szukaj
Kategorie
Centrum Fizjoterapeuty
Sklep Fizjoterapeuty
Oferty pracy

Aktualności

Najpopularniejsze w zdrowie

Zostań z nami

Polecane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *