Podchloryn sodowy

Spis treści

Podchloryn sodowy (sól sodowa kwasu podchlorawego) jest preparatem często wykorzystywanym w stomatologii (głównie endodoncji) do dezynfekcji kanałów. Przemawiają za tym jego liczne, korzystne właściwości oraz wysokie bezpieczeństwo dla pacjenta.

 

Podchloryn sodowy – zalety

Podchloryn sodowy posiada wiele zalet, dzięki czemu jego popularność wciąż jest wysoka. Jego najważniejszymi właściwościami są:

  • minimalna toksyczność miejscowa i ogólnoustrojowa, przez co środek jest bezpieczny dla tkanek;
  • zdolność rozpuszczania zarówno żywej, jak i martwej tkanki;
  • działanie antybakteryjne i skuteczna dezaktywacja toksyn;
  • efektywne usuwanie warstwy mazistej ze ścian kanału;
  • niska zdolność wywoływania reakcji anafilaktycznych;
  • efekt delikatnie wybielający.

Szczególnie istotne jest działanie antybakteryjne, które wykazuje szerokie spektrum. Obejmuje bowiem wiele szczepów bakterii – Gram-dodatnie, Gram-ujemne, a nawet grzyby i zarodniki. Poprzez zdolność łączenia się z grupami aminowymi białek w grupy chlorowcowo-aminowe białka błony komórkowej bakterii ulegają rozpuszczeniu, co prowadzi do lizy i niszczenia drobnoustrojów.

Podchloryn sodowy – wady

Jak wiadomo, każda substancja i każdy związek chemiczny posiada swoje zalety, ale i wady. Tak jest również w przypadku podchlorynu sodowego. Należy wiedzieć, że toksyczność omawianego związku wzrasta wraz z jego stężeniem. Można spotkać się ze wskazaniami do użycia 5 a nawet 6% roztworu podchlorynu sodu, jednak nie tylko jego stężenie przemawia za efektami terapii. Działanie związku zależy od temperatury otoczenia, czasu jego kontaktu z tkankami zęba i wielu innych czynników. Jeśli podchloryn sodu przypadkowo przedostanie się poza tkanki twarde zęba może spowodować:

  • intensywny ból pomimo zastosowanego znieczulenia;
  • obrzęk;
  • poparzenie błon śluzowych jamy ustnej;
  • martwicę błon śluzowych jamy ustnej;
  • trwałe lub przejściowe dysfunkcje neurologiczne w obrębie jamy ustnej.

Tego typu powikłania nie są częste, ale za to bardzo niebezpieczne. Endodonta decydujący się na użycie tego związku musi zachować ostrożność.

Zastosowanie podchlorynu sodowego

Jak wspomniano, ze względu na swoje liczne korzystne właściwości podchloryn sodowy znalazł zastosowanie między innymi w endodoncji. Służy do oczyszczania systemów kanałowych z bakterii i innych cząstek. Dzięki zdolności usuwania warstwy mazistej z kanału korzeniowego możliwe jest szczelne zamknięcie kanałów przez bakteriami. Całe leczenie kanałowe jest wówczas bezpieczne i efektywne.

Dodatkowo podchloryn sodu można znaleźć w wielu produktach medycznych stosowanych celem odkażania ran. Przeznaczeniem takich preparatów może być dezynfekcja odleżyn, stopy cukrzycowej czy oparzeń.



Polecane produkty:

Bibliografia

  1. Katarzyńska-Konwa M., Obersztyn I., Podchloryn sodu – w poszukiwaniu idealnego antyseptyku, Stomatologia po Dyplomie, 11/2015.
  2. Rembiasz-Jedliński A., Endodoncja mikroskopowa w praktyce, Wydawnictwo Urban&Partner, Wrocław 2017.
Kategorie
Centrum Fizjoterapeuty
Sklep Fizjoterapeuty
Oferty pracy

Aktualności

Najpopularniejsze w zdrowie

Zostań z nami

Polecane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *