Chirurgia stomatologiczna

Spis treści

Stomatologia to nie tylko borowanie zębów. Nie wszystkie zabiegi w gabinetach dentystycznych przeprowadzane są z użyciem wiertła. Niektóre z nich wymagają sięgnięcia po skalpel. Dlatego w obrębie tej konkretnej dziedziny nauk medycznych funkcjonuje specjalizacja o nazwie chirurgia stomatologiczna – zajmuje się ona leczeniem najbardziej zaawansowanych i skomplikowanych chorób zębów i przyzębia.

Chirurgia stomatologiczna

Jak szeroki jest zakres chirurgii stomatologicznej?

Chirurgia stomatologiczna jest na tyle obszerną specjalizacją, że obejmuje swoim zakresem wiele gałęzi, w tym endodoncję, periodontologię i implantologię. W ramach endodoncji, czyli leczenia kanałowego, przeprowadza się bardzo inwazyjne zabiegi oczyszczania z zainfekowanej miazgi i wypełniania specjalnym materiałem stabilizującym dotkniętych chorobą korzeni zębów. W periodontologii, czyli dziale poświęconym chorobom przyzębia, często stosuje się chirurgiczne leczenie recesji dziąseł oraz przeszczepy tkanek dziąsłowych. Implantologia natomiast opiera się w dużej mierze na zabiegach chirurgicznych związanych z umieszczaniem wszczepów w kośćcach. Poza tym chirurgia stomatologiczna obejmuje też oczywiście zabiegi ekstrakcyjne. Gdy ząb nie nadaje się do leczenia, a zagraża zdrowiu pacjenta, trzeba go usunąć – wymaga to zastosowania niezwykle inwazyjnych procedur, które leżą w kompetencji chirurga stomatologicznego.

Czy każdy dentysta to chirurg stomatologiczny?

Nie każdy dentysta ma wystarczające kompetencje, by przeprowadzać zabiegi chirurgiczne. Może to robić tylko chirurg stomatologiczny, czyli dentysta, który ukończył 5-letnie studia medyczne, uzyskując tytuł lekarza dentysty, a następnie odbył 2-letni staż podyplomowy, zdał egzamin specjalizacyjny i otrzymał prawo wykonywania zawodu. Taki specjalista posiada zarówno obszerną wiedzę teoretyczną, jak i bogate doświadczenie praktyczne, jest więc odpowiednio wykwalifikowany do wykonywania wszelkiego rodzaju zabiegów chirurgicznych. Jeśli chcesz skorzystać z jego usług, możesz to zrobić w publicznych placówkach ochrony zdrowia albo prywatnej klinice takiej jak declinic.pl. W każdym z tych miejsc chirurg stomatologiczny świadczy pełen zakres usług ze swojej specjalizacji.

Artykuł sposorowany

Kategorie
Centrum Fizjoterapeuty
Sklep Fizjoterapeuty
Oferty pracy

Aktualności

Najpopularniejsze w zdrowie

Zostań z nami

Polecane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *