Asystentka stomatologiczna

Spis treści

Asystentka stomatologiczna to zawód zaliczany do średniego szczebla personelu medycznego. Cieszy się ogromną popularnością, zwłaszcza u kobiet. Sprawdzą się to szczególnie osoby zainteresowane medycyną, pedagogiką i psychologią. Asystentka stomatologiczna pracuje w gabinetach stomatologicznych, poradniach stomatologicznych i ściśle współpracuje z lekarzem stomatologiem, ułatwiając mu codzienną pracę.

Asystentka stomatologiczna

Czym zajmuje się asystentka stomatologiczna?

Jak wspomniano, głównym zadaniem asystentki stomatologicznej jest ścisła współpraca ze stomatologiem oraz ułatwianie mu pracy. Można więc w skrócie opisać jej podstawowe zadania:

  • przygotowywanie stanowiska pracy stomatologa, m.in. dbanie o czystość i dostępność wszystkich akcesoriów medycznych;
  • przygotowywanie narzędzi i materiałów do pracy;
  • kompletowanie preparatów farmaceutycznych i leków, które mogą być potrzebne podczas wizyty;
  • przygotowywanie pacjenta do wizyty, m.in. dbanie o dostęp do płynu do płukania jamy ustnej i zapewnianie mu ochrony odzieży;
  • prowadzenie dokumentacji związanej z działalnością gabinetu;
  • dbanie o miłą atmosferę w miejscu pracy oraz rozładowywanie nadmiernego napięcia związanego z wizytą u dentysty;
  • współpraca ze stomatologiem podczas wykonywania zabiegów.

W praktyce najczęściej obserwuje się, jak asystentka stomatologiczna towarzyszy lekarzowi podczas całej wizyty, stale podając mu akcesoria i dbając o komfort pacjenta. Znacznym utrudnieniem było by dla stomatologa odchodzenie od pacjenta i przerywanie zabiegu, aby znaleźć odpowiednie narzędzia niezbędne w danym momencie. W niektórych sytuacjach pozostawienie pacjenta w środku zabiegu jest wręcz niemożliwe. Tutaj z pomocą przychodzą właśnie asystentki stomatologiczne.

Ile zarabia asystentka stomatologiczna?

Zarobki asystentki stomatologicznej zależą głównie od stażu pracy, lokalizacji gabinetu i jego renomy oraz umiejętności w zawodzie. W 2021 roku średnie miesięczne wynagrodzenie na tym stanowisku wynosiło 3220 zł brutto. Dla porównania, higienistka stomatologiczna zarabiała średnio 3388 zł brutto. Dane pochodzą z Ogólnopolskiego Badania Wynagrodzeń.

Jak zostać asystentką stomatologiczną?

Nie ma studiów medycznych o kierunku asystentki stomatologicznej. Aby uzyskać ten tytuł wystarczy ukończyć szkołę policealną, czyli studium. Trwa ono 2 semestry, czyli już w ciągu roku można przekwalifikować się na asystentkę stomatologiczną. Warto uczyć się pilnie, ponieważ studium kończy się egzaminami potwierdzającymi kwalifikacje w zawodzie. Nauka obejmuje zarówno zajęcia praktyczne, jak i teoretyczne, przygotowując kandydata do podjęcia pracy bezpośrednio po zakończeniu studium.

Decydując się na kształcenie w tym kierunku warto wcześniej ustalić czy posiada się odpowiednie cechy charakteru na to stanowisko. Są to przede wszystkim: bardzo dobra komunikacja (asystentka będzie odpowiedzialna nie tylko za komunikację z lekarzem, ale i z pacjentem czy recepcją), empatia, życzliwość, cierpliwość oraz odporność psychiczna. W dużej mierze to właśnie od niej zależeć będzie atmosfera w gabinecie. Dodatkowo, współcześnie asystentka powinna znać obsługę komputera oraz potrafić wykonywać wiele czynności jednocześnie.

Asystentka stomatologiczna czy higienistka stomatologiczna?

Nie należy mylić tych dwóch zawodów, ponieważ odnoszą się zupełnie do czegoś innego. Pierwszą różnicę widać już na etapie przyuczania się do zawodu. Nauka na stanowisko higienistki stomatologicznej trwa o rok dłużej niż ma to miejsce w przypadku asystentki stomatologicznej. Dodatkowo higienistka może samodzielnie wykonywać niektóre zabiegi w jamie ustnej i kształci się pod względem znajomości procedur medycznych. Asystentka nie posiada uprawnień do samodzielnego wykonywania zabiegów, jej rola polega głównie na towarzyszeniu lekarzowi i pomocy mu w pracy z pacjentem.



Polecane produkty:

Bibliografia

  1. Roberson T., Heymann H., Swift E., Stomatologia zachowawcza, Wydawnictwo Czelej, Lublin 2010.
  2. Jańczuk Z., Kaczmarek U., Lipski M., Arabska-Przedpełska B., Stomatologia zachowawcza z endodoncją, Wydawnictwo Lekarskie PZWL, Warszawa 2014.
Kategorie
Centrum Fizjoterapeuty
Sklep Fizjoterapeuty
Oferty pracy

Aktualności

Najpopularniejsze w zdrowie

Zostań z nami

Polecane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *