Kość czołowa

Spis treści

Kość czołowa (łac. os frontale) tworzy przednią część sklepienia czaszki. Jest to kość nieparzysta o dość charakterystycznej budowie.

 

Kość czołowa – budowa

Kość czołowa składa się z następujących elementów:

  • łuska czołowa;
  • 2 boczne części oczodołowe;
  • nieparzysta część nosowa umiejscowiona pomiędzy dwiema częściami oczodołowymi.

Łuska czołowa

Łuska kości czołowej rozwija się z parzystych zawiązków, które w dalszym rozwoju zlewają się w jedną całość. Obie części łuski (prawą oraz lewą) oddziela w okresie rozwoju szew czołowy. Ponadto niejednokrotnie utrzymuje się on nawet w dorosłym życiu. Natomiast w miejscu przejścia łuski w poziomo leżące części oczodołowe odznacza się po obydwu stronach wyraźną krawędzią zwaną brzegiem nadoczodołowym.

Ponad brzegami nadoczodołowymi uwypuklają się silniejsze u osób płci męskiej łuki brwiowe. Wspomniany brzeg kończy się po stronie bocznej silnym, aczkolwiek krótkim wyrostkiem jarzmowym. Łączy on kość czołową z wyrostkiem czołowym kości jarzmowej.

Z kolei po wewnętrznej stronie łuski biegnie płytka bruzda zatoki strzałkowej górnej, która następnie przechodzi ku dołowi w ostro zakończony grzebień czołowy. Ten zakańcza się w okolicy otworu ślepego. W miejscu, gdzie łuska łączy się z częściami oczodołowymi znajdują się wewnątrz kości pneumatyczne zwane zatokami czołowymi (prawa i lewa).

Części oczodołowe

Te części budują praktycznie całe dno przedniego dołu czaszki oraz sklepienie oczodołów. W efekcie obie części oczodołowe oddziela od siebie wcięcie sitowe, w którym układa się blaszka sitowa kości sitowej.

Część nosowa

Leży na dolnym brzegu łuski pomiędzy dwiema częściami oczodołowymi. Zakańcza się wystającym skośnie ku dołowi kolcem nosowym. Część nosowa bierze udział w budowie sklepienia jamy nosowej.

Zobacz również: Kość ciemieniowa.

Bibliografia

  1. Bochenek A., Reicher M., Anatomia człowieka, Tom I, Wydawnictwo Lekarskie PZWL, Warszawa 2012.
  2. Łasiński W., Anatomia głowy dla stomatologów, Wydawnictwo Lekarskie PZWL, Warszawa 1993.
Kategorie
Centrum Fizjoterapeuty
Sklep Fizjoterapeuty
Oferty pracy

Aktualności

Najpopularniejsze w zdrowie

Zostań z nami

Polecane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *