Tętnica kręgowa

Spis treści

Tętnica kręgowa (arteria vertebralis) to pierwsza i zarazem najsilniejsza gałąź tętnicy podobojczykowej. Odchodzi z górnego obwodu jej części wstępującej.

 

Jak przebiega tętnica kręgowa?

Jak wspomniano, tętnica kręgowa odchodzi od części wstępującej tętnicy podobojczykowej w pobliżu przyśrodkowego brzegu mięśnia pochyłego przedniego. Między tym mięśniem a pniem współczulnym kieruje się ona ku górze przykryta blaszką przedkręgową powięzi szyi oraz mięśniem długim szyi, po czym wstępuje do otworu wyrostka poprzecznego zazwyczaj VI kręgu szyjnego.

W dalszym przebiegu tętnica kręgowa biegnie do głowy przez otwory wyrostków poprzecznych 6 górnych kręgów szyjnych. Na swym przebiegu jest tu otoczona żyłami i nerwowym splotem kręgowym. Po przejściu przez otwór wyrostka poprzecznego II kręgu zatacza łuk i wstępuje do otworu I kręgu. W tym miejscu leży w bruździe tętnicy kręgowej kręgu szczytowego, w granicach trójkąta potylicznego.

Ostatnie zgięcie między kością potyliczną a kręgiem szczytowym kieruje omawianą tętnicę przyśrodkowo. Przenika ona przez błonę szczytowo-potyliczną tylną oraz oponę twardą, wchodząc do kanału kręgowego. Tak jak wszystkie inne tętnice mózgowia, tętnica kręgowa opleciona tkanką opony pajęczej w jamie podpajęczynówkowej, biegnie wpierw równolegle z drugostronną wzdłuż bocznej strony rdzenia przedłużonego ku górze. Ostatecznie przedostaje się do jamy czaszki.

Na kości potylicznej tętnica kręgowa prawa i lewa zbiegają się ku górze i na dolnym brzegu mostu łączą się ze sobą, wytwarzając tętnicę podstawną. Ta nieparzysta tętnica kieruje się pośrodkowo w bruździe podstawnej mostu do górnego jego brzegu. Tam dzieli się na obie swe gałęzie końcowe – tętnice tylne mózgu.

Gałęzie tętnicy kręgowej

Część szyjna omawianej tętnicy przez otwory wyrostków poprzecznych wysyła tylko mniejsze, głównie segmentalne gałęzie:

  • mięśniowe – naczynka te w każdym segmencie dążą do głębokich mięśni szyi i do mięśni karku. Licznie zespalają się z sąsiednimi gałęziami tętnicy podobojczykowej oraz z tętnicą potyliczną (gałęzią tętnicy szyjnej zewnętrznej);
  • rdzeniowe – przez otwory międzykręgowe wstępują one do kanału kręgowego i segmentalnie zaopatrują rdzeń kręgowy, jego opony oraz trzony kręgów. Są bardzo zmienne i zespalają się z sąsiednimi tętniczkami;
  • oponowa – gałąź oponowa odchodzi od tętnicy kręgowej między kręgiem szczytowym a kością potyliczną. Zaopatruje ona kość i oponę twardą. Ponadto zespala się z tętnicą oponową środkową oraz tętnicą oponową tylną.

Część wewnątrzczaszkowa tętnicy kręgowej oddaje większe gałęzie. Są to tętnice:

  • rdzeniowa tylna – zaopatrująca rdzeń kręgowy i jego opony, przy czym nieraz zstępuje aż do nici końcowej;
  • rdzeniowa przednia – znacznie silniejsza od poprzedniej, zaopatruje jednak te same struktury;
  • dolna tylna móżdżku – jest najsilniejszą gałęzią tętnicy kręgowej. Oprócz części rdzenia przedłużonego i móżdżku specjalnymi gałęziami zaopatruje splot naczyniówkowy komory czwartej.

Zobacz również: Opony mózgowe.

Unerwienie tętnicy kręgowej

Od zwoju szyjno-piersiowego odchodzi nerw kręgowy biorący udział w wytwarzaniu splotu kręgowego, który otacza tętnicę kręgową. W dalszym przebiegu do splotu dołączają się gałęzie odchodzące od zwojów szyjnych (środkowego i górnego) oraz od środkowych i górnych nerwów szyjnych rdzeniowych. Najbogatsze unerwienie tętnica wykazuje w swym odcinku początkowym oraz w części końcowej.

Bibliografia

  1. Bochenek A., Reicher M., Anatomia człowieka, tom III, Wydawnictwo Lekarskie PZWL, Warszawa 2012.


Polecane produkty:
Kategorie
Centrum Fizjoterapeuty
Sklep Fizjoterapeuty
Oferty pracy

Aktualności

Najpopularniejsze w zdrowie

Zostań z nami

Polecane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *