Jak prawidłowo dbać o zdrowie dziąseł?

Spis treści

Higiena jamy ustnej to nie tylko mycie zębów, ale także właściwa pielęgnacja dziąseł. Nadal niewiele osób zdaje sobie sprawę z tego, że choroby dziąseł bardzo często są przyczyną utraty zębów. Dlatego też tak istotne jest, aby dbać o ich higienę i nie bagatelizować objawów takich jak krwawienie czy obrzęk podczas szczotkowania lub nitkowania. Jak prawidłowo należy dbać o zdrowie dziąseł? Podpowiadamy.

Jak prawidłowo dbać o zdrowie dziąseł?

Zdrowe dziąsła a dobór szczoteczki do zębów

Żeby prawidłowo dbać o zdrowie nie tylko zębów, ale i dziąseł, należy postawić na odpowiedni model szczoteczki do zębów. Obecnie w sklepach możemy znaleźć różne rodzaje szczoteczek, zarówno manualne, soniczne, jak i elektryczne. Dobór konkretnego typu powinien być uzależniony od naszych potrzeb. Jednak wybierając twardość włosia, powinniśmy kierować się wrażliwością naszych dziąseł.

Zbyt twarde włosie szczoteczki może powodować krwawienie dziąseł. Dlatego, jeżeli szczotkujemy zęby manualnie, lepiej postawić na produkty z miękkim lub średnim włosiem. Osoby, które wykonują zbyt gwałtowne ruchy podczas mycia zębów, powinny wypróbować szczoteczki soniczne lub elektryczne, ponieważ przy ich pomocy nie jest konieczne szczotkowanie zębów tak jak w przypadku modeli manualnych.

Zdrowe dziąsła a dobór właściwej pasty do zębów

W przypadku, kiedy zmagamy się z problemem krwawiących dziąseł, powinniśmy zwracać szczególną uwagę nie tylko na dobór właściwej szczoteczki do zębów, ale również pasty. Obecnie na rynku znajdziemy specjalne produkty, dedykowane osobom z krwawiącymi dziąsłami. Różnią się one nieco składem od tradycyjnych past do zębów. Zawierają na przykład zioła i substancje wzmacniające dziąsła. Takie produkty często wykazują również działanie przeciwzapalne i nie ścierają zbyt mocno szkliwa.

Zdrowe dziąsła a płyny do płukania jamy ustnej

Uzupełnieniem codziennej pielęgnacji zębów i dziąseł powinno być stosowanie płynu do płukania jamy ustnej. Obecnie na rynku możemy znaleźć specjalistyczne preparaty, które hamują namnażanie się płytki nazębnej, a także redukują krwawienie, poprawiając kondycję dziąseł. Nie możemy zapomnieć również o nici dentystycznej. Regularne czyszczenie przestrzeni międzyzębowych pozwoli nam cieszyć się zdrowymi zębami i dziąsłami.

Kiedy zauważymy jakiekolwiek niepokojące zmiany na dziąsłach lub ich krwawienie podczas szczotkowania, powinniśmy jak najszybciej skonsultować się ze specjalistą. Czasami przyczyną problemu krwawienia dziąseł są choroby stomatologiczne, jednak nierzadko za dolegliwości te odpowiada niewłaściwa dieta i wywołane przez nią niedobory żywieniowe.

Artykuł sponsorowany

Kategorie
Centrum Fizjoterapeuty
Sklep Fizjoterapeuty
Oferty pracy

Aktualności

Najpopularniejsze w zdrowie

Zostań z nami

Polecane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *