Adenina

Spis treści

Adenina to organiczny związek chemiczny będący jedną z pięciu zasad azotowych. Innymi są: guanina, cytozyna, uracyl oraz tymina, z czego zasadą komplementarną do adeniny jest właśnie tymina, ewentualnie uracyl. Adenina należy do grona puryn. Wchodzi w skład podstawowych nukleotydów tworzących DNA i RNA, ma więc kluczowe znaczenie w genetyce.

Adenina

Podstawy genetyki

Kwasy nukleinowe stanowią podstawowy, uniwersalny materiał genetyczny wszystkich organizmów żywych. Ze względu na budowę chemiczną komponentów kwasy nukleinowe można podzielić na kwasy deoksyrybonukleinowe (DNA) oraz kwasy rybonukleinowe (RNA). Składają się przy tym z trzech rodzajów składników:

  • zasad azotowych;
  • cukrów;
  • kwasu ortofosforowego.

Adenina jest jedną z zasad azotowych, przez co można powiedzieć, że stanowi kluczowy składnik kwasów nukleinowych.

Zasady azotowe występujące w kwasach nukleinowych to pochodne pirymidyny i puryny. W ich skład wchodzą zazwyczaj jedynie cztery zasady azotowe:

  • dwie puryny: adenina i guanina;
  • dwie pirymidyny: cytozyna i tymina.

Jest to charakterystyczne dla DNA, jednak w przypadku RNA zamiast tyminy występuje uracyl.

Adenina – charakterystyka

Adenina jest organicznym związkiem chemicznym posiadającym wzór sumaryczny C5H5N5 oraz masę molową 135,13 g/mol. Po wyizolowaniu stanowi biały, krystaliczny proszek. W łańcuchach DNA łączy się tyminą, natomiast w łańcuchach RNA jej partnerem jest uracyl. Adenina może łączyć się z rybozą wiązaniem N-glikozydowym, w efekcie czego tworzy nukleozyd adenozynę. Jest ona fosforylowana w pozycji 5′ do nukleotydów: adenozynomonofosforanu (AMP), adenozynodifosforanu (ADP) i adenozynotrifosforanu (ATP).

Ciekawostką jest, że po raz pierwszy adeninę bardziej szczegółowo opisano w 1885 roku. To Albrecht Kossel wyizolował ją z trzustki, a następnie nieco dokładniej przeanalizował. Choć dawniej określano ją mianem witaminy, dziś wiadomo, że witaminą nie jest.



Polecane produkty:

Bibliografia

  1. Jorde L., Carey J., Bamshad M., Genetyka medyczna, Wydawnictwo Urban & Partner, Wrocław 2021.
Szukaj
Kategorie
Centrum Fizjoterapeuty
Sklep Fizjoterapeuty
Oferty pracy

Aktualności

Najpopularniejsze w zdrowie

Zostań z nami

Polecane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *