Teleporady lekarskie to innowacyjne rozwiązanie, które znacznie uprościło sposób komunikacji między pacjentami i lekarzami, dlatego szybko się przyjęło i na stałe weszło do polskiego systemu ochrony zdrowia. Jeśli jeszcze nie miałeś okazji korzystać z tego udogodnienia, podpowiadamy jak ono działa i kiedy się przydaje.
Na czym polegają teleporady lekarskie?
Teleporady różnią się od tradycyjnych konsultacji lekarskich tym, że udzielane są zdalnie, najczęściej drogą telefoniczną – dzięki temu pacjent nie musi stawiać się w gabinecie, zamiast tego odbywa rozmowę z lekarzem przez telefon. W ten sposób może nie tylko dowiedzieć się, co mu dolega, ale też uzyskać e-receptę na potrzebne mu leki czy e-zwolnienie do przedłożenia w miejscu pracy, a jeśli zajdzie taka konieczność, również e-skierowanie na niezbędne badania obrazowe lub laboratoryjne. Każdy z tych dokumentów wprowadzany jest przez lekarza do systemu teleinformatycznego, a kody pozwalające na ich wykorzystanie pacjent otrzymuje SMS-em. Teleporady lekarskie nie zawsze mogą zastąpić tradycyjną konsultację, ale przydają się w wielu sytuacjach, chociażby wtedy, gdy pacjent:
- zdradza łatwe do zdiagnozowania objawy powszechnych, przejściowych schorzeń takich jak przeziębienie czy reakcja alergiczna;
- cierpi na chorobę przewlekłą i musi przedłużyć receptę na stale przyjmowane leki;
- chce zweryfikować efekty farmakoterapii i omówić postępy w leczeniu;
- potrzebuje porady dotyczącej profilaktyki.
Jedynie w sytuacjach, gdy pacjent wymaga badania fizykalnego, teleporady się nie sprawdzą – wtedy trzeba udać się do gabinetu lekarskiego i odbyć rozmowę z lekarzem twarzą w twarz.
Jak skorzystać z teleporady?
Z teleporady najłatwiej korzysta się online – wystarczy wejść na stronę HomeDoctor.pl i umówić rozmowę z wybranym specjalistą wypełniając formularz rezerwacyjny znajdujący się w zakładce „Telekonsultacja”, a następnie uiścić za nią opłatę. Nie trzeba nawet zakładać konta w serwisie (choć oczywiście warto to zrobić, choćby po to, by uprościć sobie procedurę zamawiania teleporady w przyszłości), wszystko zajmuje więc kilka minut. Nic więcej nie musisz robić. Lekarz sam do Ciebie zadzwoni w ustalonym terminie i udzieli wszelkich potrzebnych informacji.
Artykuł sponsorowany