Jak przeciwdziałać próchnicy i chorobom dziąseł?

Spis treści

Próchnica jak i choroby dziąseł są najczęściej spowodowane niedostateczną higieną jamy ustnej. Pod tym pojęciem możemy rozumieć zarówno za rzadkie jak i zbyt krótkie mycie zębów. Warto wiedzieć, że nieleczone choroby jamy ustnej mogą być przyczyną innych chorób ogólnoustrojowych, takich jak cukrzyca, schorzenia układu krążenia czy choroby neurodegeneracyjne. Jak zatem skutecznie dbać o higienę jamy ustnej, aby zmniejszyć ryzyko powstania próchnicy i chorób dziąseł? Wyjaśniamy!

Jak przeciwdziałać próchnicy i chorobom dziąseł?

Próchnica i choroby dziąseł – skąd się biorą?

Próchnica to choroba zakaźna wywołana przez bakterie. W naszej jamie ustnej jest ich bardzo dużo. Możemy wyróżnić aż 700 różnych rodzajów bakterii. Warto podkreślić, że nie wszystkie są dla nas szkodliwe, tylko część z nich odpowiada za powstawanie ubytków próchniczych. Są to głównie bakterie z gatunku Streptococcus Mutans. Bakterie te żywią się cukrami prostymi, które pozyskują z resztek jedzenia, zalegającego na naszych zębach. Rozkładają je do kwasów organicznych, w wyniku czego dochodzi do obniżenia pH w jamie ustnej. Kwaśne środowisko stwarza idealne warunki do powstawania ubytków próchniczych. Jak do tego dochodzi? Na początku mamy do czynienia z demineralizacją szkliwa, czyli procesem, w którym nasze zęby stopniowo tracą cenne składniki mineralne, jak wapń, fosfor czy magnez. Ich utrata znacząco osłabia szkliwo zębów. W wyniku postępującej demineralizacji dochodzi do rozwoju próchnicy. Początkowo próchnica dotyka twarde tkanki zęba, czyli szkliwo i zębinę. Na tym etapie jest jeszcze odwracalna. Nieleczona, dociera głębiej, aż do miazgi zęba.

Choroby dziąseł są również wywoływane przez bakterie. Gdy zaniedbujemy higienę jamy ustnej, tzw. bakterie przyzębia, które w normalnych warunkach nie są dla nas groźne, zaczynają się intensywnie namnażać, wytwarzając szkodliwe substancje. Związki te wywołują reakcję zapalną, która objawia się obrzękiem, krwawieniem i bólem dziąseł. Dodatkowo groźny dla zdrowia dziąseł jest kamień nazębny, który powstaje z niedokładnie usuniętej płytki nazębnej. Może on mechanicznie drażnić dziąsła, w wyniku czego dochodzi do odsłonięcia szyjek zębowych i powstawania kieszonek dziąsłowych.

Skuteczna higiena jamy ustnej – o czym należy pamiętać?

Aby skutecznie zapobiegać powstawaniu próchnicy i chorobom dziąseł, niezwykle istotne jest systematyczne dbanie o higienę jamy ustnej, która obejmuje przede wszystkim szczotkowanie zębów oraz czyszczenie przestrzeni międzyzębowych. Bardzo ważna jest przy tym regularność, ponieważ tylko wtedy jesteśmy w stanie w znacznym stopniu zmniejszyć negatywne skutki działania bakterii płytki nazębnej. Stomatolodzy zalecają aby szczotkować zęby dwa razy dziennie przez 2-3 minuty – najlepiej rano po śniadaniu i wieczorem przed snem. W tym czasie należy dokładnie wyczyścić wszystkie powierzchnie zębów – stronę zewnętrzną, wewnętrzną oraz powierzchnie żujące. Oprócz tego, należy zadbać o czystość przestrzeni międzyzębowych i języka. Do usuwania zanieczyszczeń spomiędzy zębów możemy użyć nici dentystycznej i/lub irygatora dentystycznego. Irygator do zębów dodatkowo zadba o kondycję dziąseł, gdyż wytwarzany przez niego strumień wody pod ciśnieniem wypłukuje bakterie i płytkę nazębną nie tylko spomiędzy zębów, ale też z obszarów poniżej linii dziąseł. Jest szczególnie polecany dla osób, które zmagają się z chorobami dziąseł.

Pomimo, że mycie zębów wydaje się proste, to niestety nie każdy z nas robi to poprawnie. Najczęściej zęby myjemy za krótko, pomijamy niektóre obszary w jamie ustnej, zapominamy o czyszczeniu przestrzeni międzyzębowych. Dodatkowo nie potrafimy poprawnie operować szczoteczką do zębów. Często przyciskamy ją zbyt mocno do zębów. Na szczęście istnieje wiele sposobów na to, aby usprawnić codzienną higienę jamy ustnej. Dobrym przykładem są szczoteczki soniczne do zębów, które odkąd pojawiły się na rynku, niezwykle zrewolucjonizowały dbanie o czystość zębów i dziąseł. Ich zaletą jest łatwa i wygodna obsługa. Oprócz tego są dużo bardziej dokładne i precyzyjne w czyszczeniu zębów niż szczoteczka manualna. Dzięki intensywnym ruchom włókien większość pracy szczoteczka soniczna wykonuje za nas. W ciągu minuty może wykonać od 60 tys. do nawet 96 tys. ruchów. Dla porównania, szczoteczką manualną wykonamy co najwyżej 300-600 ruchów na minutę. Dlatego też, jeśli mamy trudności z opanowaniem poprawnej techniki mycia zębów szczoteczką manualną lub jeśli mamy tendencję do pośpiesznego i zbyt krótkiego szczotkowania zębów, to zakup szczoteczki sonicznej może okazać się świetnym wyborem. Osoby ze skłonnością do próchnicy lub mające kłopot z szybko odkładającym się kamieniem nazębnym, szczególnie docenią jej zalety.

Zalety używania szczoteczki sonicznej do zębów

  • proste i wygodne używanie. Aby dokładnie myć zęby szczoteczką soniczną nie musimy opanować idealnej techniki szczotkowania, gdyż większość pracy wykonuje ona za nas.
  • wbudowany czasomierz pomaga myć zęby tak długo jak zalecają stomatolodzy.
  • szczoteczka soniczna niezwykle skutecznie czyści zęby z płytki nazębnej. Wspomaga także usuwanie zanieczyszczeń z trudno dostępnych miejsc. Dzięki temu nasze zęby są lepiej chronione przed próchnicą a dziąsła przed stanami zapalnymi.
  • szczotka soniczna, dzięki wykonywaniu ruchów wymiatających jest bezpieczna dla dziąseł i szkliwa zębów. Może być używana przez osoby, które mają wrażliwe zęby lub dziąsła.
  • wspomaga usuwanie zewnętrznych przebarwień z zębów po kawie, herbacie lub paleniu tytoniu. W rezultacie zęby już w krótkim czasie stają się jaśniejsze i odzyskują swój naturalny kolor.
  • dzięki bardzo dokładnemu usuwaniu płytki nazębnej, szczoteczka soniczna pomaga ograniczyć proces tworzenia się kamienia nazębnego.

Artykuł sponsorowany

Szukaj
Kategorie
Centrum Fizjoterapeuty
Sklep Fizjoterapeuty
Oferty pracy

Aktualności

Najpopularniejsze w zdrowie

Zostań z nami

Polecane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *