Zmiana koloru zęba może być zarówno patologiczna, wymagająca leczenia, jak i zupełnie niegroźna, prosta do odwrócenia domowymi metodami. Jeśli towarzyszą temu jakiekolwiek dolegliwości lub problem stanowi konsekwencję urazu mechanicznego, należy skonsultować się z lekarzem stomatologiem. Jakie mogą być najczęstsze przyczyny zmiany zabarwienia zęba?
Przebarwienia zewnętrzne
Zmiana koloru zęba może być chwilowa, związana ze spożytym pokarmem. Jeśli jemy jakąkolwiek żywność zawierającą barwniki – zarówno naturalne, jak i syntetyczne, całkowicie normalną konsekwencją jest chwilowe przebarwienie szkliwa. Można zaobserwować to np. podczas spożywania borówek, po których zęby stają się lekko niebieskawe, barszczu czerwonego, po których zęby mogą być delikatnie czerwone lub dowolnych słodyczy kolorowych, po których zęby przyjmują intensywne zabarwienie spożytych słodyczy. Takie przebarwienia zewnętrzne związane z dietą przemijają po dokładnym wyszczotkowaniu zębów.
Martwica zębów
Martwy ząb charakteryzuje się utratą żywotności miazgi zęba, która w warunkach naturalnych jest tkanką bardzo dobrze unaczynioną i unerwioną. Pomimo ogromnych zdolności miazgi do regeneracji, w momencie, w którym bodźce uszkadzające przekroczą granicę właściwości obronnych tkanki, następuje definitywna śmierć komórek. W konsekwencji tego martwicę miazgi zalicza się pulpopatii nieodwracalnych. Najczęściej przyczyną martwicy miazgi zęba jest uraz mechaniczny, np. silne uderzenie w twarz.
Starzenie się organizmu
Zmiana zabarwienia zębów może pojawić się również podczas naturalnych procesów starzenia się organizmu, na co niestety nie mamy większego wpływu. Wskutek tego zęby ścierają się, osłabiają i dochodzi do odsłonięcia bardziej żółtej zębiny. Innymi słowy, jeśli wcześniej zęby były białe, wraz z wiekiem mogą stawać się bardziej zażółcone.
Brak higieny jamy ustnej
Jeśli zęby stają się żółte, istnieje duże prawdopodobieństwo, że przyczyną jest brak higieny jamy ustnej. Płytka nazębna gromadzi się na powierzchni szkliwa już po jednym dniu braku szczotkowania zębów, jeśli pomijanie tej ważnej czynności higienicznej trwa dłużej lub często się powtarza, miejsce ma nie tylko zmiana koloru zębów, ale i nieświeży oddech, kamień nazębny, próchnica zębów, stany zapalne dziąseł i wiele innych konsekwencji związanych z brakiem czyszczenia zębów.
Wybielanie zębów
Do wybielania zębów żywych wykorzystuje się nadtlenek karbamidu lub nadtlenek wodoru w różnych stężeniach, w zależności od tego, czy preparat stosowany jest przez stomatologa, czy może jest on przeznaczony do samodzielnego stosowania przez pacjenta w jego własnym domu. Warto podkreślić, że jedynie preparaty działające chemicznie można faktycznie nazwać wybielającymi. Wybielanie nakładkowe zębów cieszy się dużą popularnością z tego względu, że odbywa się właśnie w domu pacjenta. Niestety na efekty należy odczekać około 10-14 dni.
Zobacz również: Najskuteczniejsze wybielanie zębów w domu
Można również zdecydować się na wybielanie zębów lampą w gabinecie. Zabieg polega na nałożeniu na powierzchnię szkliwa specjalnej substancji wybielającej, a następnie naświetlaniu jej światłem emitowanym przez lampę Beyond. Co istotne, efekty widoczne są natychmiast, a co więcej, w ten sposób można rozjaśnić zęby nawet o kilkanaście odcieni.
Zmiana koloru zęba – leczenie
Wybielanie zębów nie sprawdzi się jednak przy ich martwicy. Jeśli obejmuje ona przednie zęby, można rozważyć noszenie licówki, a jeśli to konieczne wykonuje się leczenie kanałowe, żeby martwa miazga nie stała się źródłem infekcji i bólu zęba. Z kolei żółte zęby w związku z brakiem wystarczającej higieny jamy ustnej leczy się drogą higienizacji zębów, dopiero później można zdecydować się na ich profesjonalne wybielanie.
Polecane produkty:
Kolagen naturalny
Kolagen do picia to naturalny produkt z opatentowaną formułą Peptiplus® hydrolizowanego kolagenu. Dzięki temu jest bardzo wysokiej wchłanialności ... Zobacz więcej... | |
Kwas hialuronowy
Kwas hialuronowy bioalgi to naturalny produkt z fermentacji roślinnej, dzięki czemu biodostępność jest na bardzo wysokim poziomie. Kwas hialuronowy działa głównie na takie struktury jak włosy, skóra, oczy, stawy, dziąsła ... Zobacz więcej... |
Bibliografia
- Budnik S., Potempa N., Surdacka A., Ocena skuteczności wybielania zębów żywych oraz wpływ substancji czynnej na tkanki zęba – przegląd piśmiennictwa, Dental Forum, 1/2020.
- Kasiak M., Kasiak M., Wybielanie i rozjaśnianie zębów – przegląd piśmiennictwa, Farm Pol, 2010, 66(1): 62-67.