Jak sprawdzić kod wystawionej recepty online? Odpowiadamy

Spis treści

Recepta online może się pojawić na koncie IKP nawet w ciągu kilku minut. To bardzo wygodne rozwiązanie w sytuacji, gdy pacjent nie ma fizycznej możliwości, aby udać się do lekarza. Jak zamówić receptę online? Na czym polega jej zrealizowanie? Kiedy recepta przez internet nie może zostać wystawiona? Odpowiadamy na te pytania.

Jak sprawdzić kod wystawionej recepty online? Odpowiadamy

E-recepta przez internet – co to za rozwiązanie?

Recepta online może poratować w wielu życiowych sytuacjach, np. kiedy kolejki do specjalisty są zbyt długie, pacjent nagle przypomniał sobie o ukończonym opakowaniu leku lub brak fizycznej możliwości, aby udać się do gabinetu lekarza. Aby móc skorzystać z tego rozwiązania, potrzebna jest jednak wiedza na temat tego, jak zamówić recepty przez internet. Na szczęście okazuje się, że to wcale nie jest takie trudne.

Jak zamówić receptę online?

Aby zamówić e-receptę, można skorzystać z pomocy podmiotu medycznego działającego w sieci – przykładem może być usługa recepty online na NaszaRecepta.pl. Pacjent, któremu zależy na nowym opakowaniu potrzebnego leku, musi jedynie wypełnić formularz znajdujący się na stronie internetowej. Następnie pozostaje oczekiwanie na wizytę u lekarza, która odbywa się na odległość — przez telefon lub za pośrednictwem internetowego czatu. Po odbytym spotkaniu lekarz wystawia receptę online i można wykupić potrzebne leki w dowolnej najbliższej aptece.

Jak zamówić recepty przez internet? Ile to kosztuje?

Wystawienie recepty online samo w sobie nie kosztuje nic. W przypadku podmiotów medycznych oferujących tego typu usługi zdalnie należy jednak opłacić koszt prywatnej wizyty lekarskiej. Zwykle cena konsultacji z lekarzem online mieści się w przedziale od 59 do 99 złotych, przy czym przy kolejnych wizytach pacjent może liczyć na atrakcyjne rabaty.

Jak zamówić receptę online na refundowany lek?

Jak zamówić e-receptę przez internet na refundowany lek? W tym przypadku postępowanie jest dokładnie takie samo jak dla leków niepodlegających refundacji. Jeśli dany produkt leczniczy znajduje się na liście leków refundowanych przez Narodowy Fundusz Zdrowia i pacjent ma wskazania do jego stosowania, dokument jest wystawiany i może zostać zrealizowany w dowolnej aptece. Informacja o przysługującej refundacji znajduje się na recepcie online, można ją sprawdzić każdej chwili.

Czy lekarz może odmówić wystawienia recepty online?

Czasami zdarza się, że lekarz nie może wystawić recepty online. Taka sytuacja może być spowodowana np. podaniem nieprawdziwych informacji w formularzu zamawiania recepty lub określonym stanem fizjologicznym albo stanem zdrowia pacjenta. Przykładowo, lekarz może odmówić wystawienia recepty online kobiecie, która jest w ciąży, wynika to z ryzyka, jakie niesie stosowanie większości leków w tym stanie. Wystawienie recepty przez internet może nie być możliwe także w przypadku, gdy pacjent choruje przewlekle i potrzebne są dodatkowe badania, aby móc przepisać dany lek.

Jak sprawdzić kod zamówionej recepty online?

Gdy recepta online została już wystawiona, pacjent może w każdej chwili podejrzeć zawarte na niej informacje. W tym celu wystarczy:

  • sprawdzić wiadomość SMS otrzymaną po wystawieniu e-recepty;
  • sprawdzić wiadomość e-mail, która jest również rozsyłana po wystawieniu recepty online;
  • zalogować się w aplikacji mojeIKP;
  • zalogować się na konto IKP.

To bardzo wygodne rozwiązanie, ponieważ pacjent nie musi się uczyć kodu recepty na pamięć ani też nosić ze sobą karteczki z zapisanymi danymi.

O czym jeszcze pamiętać przed zrealizowaniem e-recepty?

Skoro wiemy już, jak zamówić receptę online, na koniec kilka ważnych informacji:

  • każda recepta, online także, ma określony termin ważności, czyli czas, do kiedy można wykupić leki, zwykle wynosi on do 30 dni;
  • leki może odebrać w imieniu chorego bliska osoba, jednak wtedy należy przekazać tej osobie kod e-recepty oraz numer PESEL;
  • w sytuacji, gdy lekarz ma wątpliwości, czy może wystawić receptę przez internet, w niektórych przypadkach może wystarczyć przesłanie aktualnych wyników badań, w innych, konieczne może być umówienie się na badania i dopiero wtedy zamówienie e-recepty.

Artykuł sponsorowany

Kategorie
Centrum Fizjoterapeuty
Sklep Fizjoterapeuty
Oferty pracy

Aktualności

Najpopularniejsze w zdrowie

Zostań z nami

Polecane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *