Most porcelanowy – co to jest? Koszt i wytrzymałość

Spis treści

Masz braki w uzębieniu? Most porcelanowy to rozwiązanie, dzięki któremu znowu zaczniesz swobodnie się uśmiechać!

Most porcelanowy – co to jest? Koszt i wytrzymałość

Mosty porcelanowe są jednymi z najczęściej stosowanych uzupełnień protetycznych. Wykonane z najwyższej jakości materiałów, perfekcyjnie dopasowane do Twojej żuchwy lub szczęki oraz solidnie zamocowane, mogą Ci służyć nawet przez kilkadziesiąt lat! To sposób na trwałe, maksymalnie estetyczne i funkcjonalne odbudowanie uzębienia.

Sprawdź, jak wygląda i ile kosztuje most porcelanowy.

Jak wygląda most porcelanowy i jak jest mocowany?

Most porcelanowy to połączone ze sobą korony zębowe wykonane z wysokiej jakości porcelany, która po odpowiednim uformowaniu i obrobieniu – perfekcyjnie imituje naturalne zęby. Liczba porcelanowych elementów zależy od liczby brakujących zębów w Twojej szczęce lub żuchwie, ale zawsze jest większa o minimum 2-3 elementy. Dodatkowe korony zostaną przycementowane do zdrowych zębów filarowych.

Zęby filarowe to najczęściej zęby, pomiędzy którymi występują braki w uzębieniu. Zęby, które mają stanowić podporę dla mostu muszą być całkowicie zdrowe i odpowiednio mocne, by z powodzeniem utrzymać przez długie lata dodatkowe obciążenia. Standardowo wykonuje się mosty porcelanowe składające się z od 2 do 14 ceramicznych koron.

Profesjonalne i wytrzymałe mosty porcelanowe w Warszawie: https://www.adent.com.pl/zakres-uslug/protetyka/most-porcelanowy/

zdjęcia pixabay.com

Rodzaje mostów stomatologicznych

Mosty stomatologiczne to nie tylko mosty porcelanowe. Nowoczesne gabinety stomatologiczne i protetyczne mogą zaoferować Ci wykonanie jednego z trzech podstawowych rodzajów mostów: ekonomicznego mostu metalowego, estetycznego mostu porcelanowego oraz mostu mocowanego na implantach zębowych.

Czym charakteryzują się poszczególne rodzaje mostów?

  • ]Most porcelanowy metalowy – ekonomiczny most stomatologiczny, który wyróżnia się bardzo wysoką trwałością i umożliwia odbudowywanie licznych ubytków; mosty metalowe stosuje się głównie do uzupełniania bocznych linii uzębienia – metalowe elementy konstrukcyjne mogą być widoczne w okolicy przyzębia.
  • Most porcelanowy na cyrkonie – estetyczny most zębowy, w którym metalowa konstrukcja została zastąpiona przez tlenek cyrkonu; to materiał o trwałości zbliżonej do trwałości metalu, ale w kolorze naturalnych zębów; mosty porcelanowe na cyrkonie stosuje się przede wszystkim do odbudowy ubytków w przedniej linii zębów w szczęce i żuchwie.
  • Most porcelanowy na implantach – najdroższy sposób trwałego i estetycznego uzupełniania ubytków, który pozwala uzyskać maksymalnie naturalny efekt odbudowy uzębienia; mosty porcelanowe na implantach składają się z dwóch podstawowych elementów: implantu wkręcanego w kość szczęki lub żuchwy oraz mostu z odpowiedniej liczby koron (w tym przypadku nie ma najczęściej konieczności szlifowania zdrowych zębów i zakrywania ich dodatkowymi elementami ceramicznymi).\

Trwałość mostów porcelanowych

Mosty porcelanowe są bardzo trwałe, odporne na korozję oraz działanie kwasów. Odbudowane zęby wytrzymują bez uszczerbku standardowe obciążenia zwarciowe i zgryzowe.

Odpowiednio wykonane i dopasowane mosty porcelanowe najczęściej spełniając swoją funkcję, bez konieczności wykonywania jakichkolwiek poprawek, przez kilkanaście do nawet kilkudziesięciu lat. Właściwie pielęgnowane zachowują również swój kolor.

zdjęcia pixabay.com

Ile kosztuje most porcelanowy?

Koszt wykonania mostu porcelanowego zależy od rodzaju zastosowanych materiałów oraz liczby ubytków, które są uzupełniane za pomocą danego mostu. Najtańsze mosty porcelanowe metalowe to koszt około 700 zł za pojedynczy element. Estetyczne mosty porcelanowe na cyrkonie mogą kosztować ponad dwa razy więcej, około 1500 zł za jeden punkt.

Zdecydowanie najdroższe są mosty porcelanowe wykonywane na implantach – w tej opcji średnia cena za uzupełnienie jednego elementu będzie wahać się w granicach od 4 do 6 tysięcy zł.

Jak widać, ostateczny koszt mostu porcelanowy zależy przede wszystkim od materiałów zastosowanych do jego stworzenia oraz wielkości uzupełnienia, czyli liczby odbudowywanych braków zębowych.

W przypadku mostu metalowego i mostu porcelanowego na cyrkonie konieczne jest dodatkowe zeszlifowanie najczęściej dwóch zębów sąsiadujących z ubytkiem. W praktyce oznacza to, że do odbudowania braku dwóch zębów – konieczne jest wykonanie mostu porcelanowego składającego z czterech elementów / czterech koron zębowych.

Szacując całkowity koszt mostu protetycznego możesz oprzeć się na przybliżonych cenach pojedynczych elementów.

  • Jeden element mostu metalowego – około 700 zł.
  • Jeden element mostu porcelanowego – około 1500 zł.
  • Jeden implant – około 3-4 tys., do których należy doliczyć koszt odpowiedniej liczby elementów porcelanowych.

Usługa wykonania mostu protetycznego jest zawsze wyceniana indywidualnie.

zdjęcia pixabay.com

Czy most porcelanowy może być źle dopasowany?

Mostek zębowy po założeniu powinien idealnie wpisywać się w jamę ustną i nie dawać żadnych dolegliwości bólowych. Most porcelanowy nie może również przeszkadzać, w jakimkolwiek stopniu ruszać się czy uwierać. Jeżeli odczuwasz jakikolwiek dyskomfort po zakończeniu wszystkich etapów prac protetycznych, może oznaczać to, że most nie został dopasowany prawidłowo lub popełniono jakieś błędy podczas mocowania mostu.

W takiej sytuacji od razu skonsultuj się ze stomatologiem, który nadzorował cały proces. Usługi dentystyczne i protezy zębowe objęte są gwarancją!

Gdzie wykonasz most porcelanowy?

Jak widać, most porcelanowy to inwestycja na lata, dlatego planując zabieg, warto skorzystać z usług sprawdzonego gabinetu. Warszawiacy mają ułatwione zadanie!

Gabinet dentystyczny Adent z Warszawy świadczy usługi w zakresie wykonywania mostów porlecanowych. Zatrudniani tam specjaliści mogą pochwalić się wieloletnim doświadczeniem w pracy stomatologicznej oraz protetycznej. Decydując się na Adent możesz mieć pewność, że Twój uśmiech będzie prezentował się nienagannie!

Artykuł sponsorowany

Kategorie
Centrum Fizjoterapeuty
Sklep Fizjoterapeuty
Oferty pracy

Aktualności

Najpopularniejsze w zdrowie

Zostań z nami

Polecane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *