Przez żołądek do… zdrowych zębów!

Spis treści

Pomimo intensywnego dbania o zęby, przestrzenie międzyzębowe, czystość języka, stan błon śluzowych, właściwego użytkowania szczoteczki, nitki i flosslerów (niciowykałaczek), oraz płynów do płukania kondycja zębów i jamy ustnej jest nadal słaba, a wizyty u stomatologa częstsze niż byśmy chcieli. Dlaczego tak się dzieje?

Przez żołądek do… zdrowych zębów!

Zdrowe zęby to nie tylko właściwa higiena

Od małego wpajane nam są zasady higieny jamy ustnej. Śpiewająco opowie o nich każdy przedszkolak. Natomiast wielu ludzi nie jest nawet świadomych, jak wielkie znaczenie dla zdrowia zębów oraz gęstych i elastycznych kości mają witaminy i minerały. Praktykując przyjazne nawyki żywieniowe i stosując suplementację, możemy mieć znaczący wpływ na ich kondycję (u siebie i dzieci). Przeczytaj poniżej, jakie substancje są niezbędne dla zdrowia zębów, kości i stawów.

Witaminy na zdrowe zęby, dziąsła i kości

Co jest nam potrzebne żeby nasz szkielet był silny i zdrowy a zęby mocne?

a) witamina D

Dobry stomatolog zaleci zbadanie poziomu witaminy D. Wiele klinik dentystycznych ma to badanie w swojej ofercie – wyniki są szybko. W przypadku niskiego poziomu ustalany jest indywidualny plan suplementacji. Dlaczego? Ponieważ witamina ta ma ogromne znaczenie dla zdrowia zębów. Właściwy jej poziom (czyli znacznie wyższy niż sugerują to zakresy referencyjne większości laboratoriów) przynosi wiele korzyści w trakcie czynności stomatologicznych:

  • regeneruje tkankę kostną (niezwykle ważne przy leczeniu chirurgicznym, implantologicznym i ortodontycznym);
  • umożliwia sprawne gojenie się tkanek po ekstrakcji zęba;
  • zwiększa szansę na przyjęcie się implantów;
  • zmniejsza ryzyko utraty zębów w przypadku paradontozy;
  • wzmacnia odporność, czyli poprawia odpowiedź immunologiczną organizmu po kontakcie z patogenami (chroni organizm przed ich szkodliwym działaniem).

 

Powyższe korzyści wynikające z przyjmowania witaminy D odnoszą się tylko to obszaru stomatologicznego. Już wkrótce na blogu Zdrowersów pojawi się artykuł, w którym przeczytasz o wszystkich właściwościach tej witaminy.

Ważne! Pamiętaj, że suplementacja witaminy D3 wymaga równoczesnego przyjmowania witaminy K2. Dzięki witaminie D3 możliwa jest wchłanialność wapnia, a K2 odpowiada za ich transport do kości. Gdyby jej zabrakło, wapń będzie odkładał się w naczyniach krwionośnych i powodował zwapnienie.

Warto zapoznać się z zasadami zdrowej suplementacji, która uwzględnia zależności pomiędzy poszczególnymi witaminami i minerałami. Ważne informacje o wzajemnym ich oddziaływaniu – synergicznym i antagonistycznym – znajdziesz w artykule Jak łączyć witaminy i minerały?

b) wapń

Jest podstawowym składnikiem budulcowym kości i zębów. Aby został dobrze wchłonięty i wykorzystany, potrzebuje do towarzystwa witaminy D3 i K2 oraz odpowiedniej ilości fosforu. W obszarze kostno-zębowym przyjmowanie wapnia przynosi następujące korzyści:

  • zapewnia dobrą gęstość kości;
  • zapobiega krzywicy u dzieci i demineralizacji kości u dorosłych;
  • chroni przed osteoporozą (jest szczególnie ważny dla kobiet po menopauzie).

 

Wyniki badań przeprowadzone nad efektami suplementacji wapnia i witaminy D u osób powyżej 65 roku życia wykazały, że przyjmowanie tych substancji w celu zmniejszenia objawów osteoporozy ma również pozytywny wpływ na utrzymanie i stabilność zębów.

c) fosfor

Wraz z wapniem jest ważnym składnikiem budulcowym zębów i kości. Pomaga utrzymać je w dobrym stanie. Trudno o jego niedobór, ponieważ występuje w wielu produktach codziennej diety. Aspekt, na który należy zwrócić uwagę, to równowaga w ilości spożywanego fosforu i wapnia. I oczywiście witaminy D, która zarządza gospodarką wapniowo-fosforanową.

d) magnez

Kolejny pierwiastek, który wykazuje działanie wielokierunkowe. Znaczna część chorób i dolegliwości spowodowana jest niedoborami magnezu. W odniesieniu do kondycji kośćca i zębów, pozwala na zachowanie ich w zdrowiu. Długotrwały niedobór magnezu bywa przyczyną próchnicy, zmniejsza gęstość kości i zwiększa ryzyko wystąpienia osteoporozy.

e) witamina A

Zaskoczenie, prawda? Witaminę A bardziej kojarzymy z kondycją wzroku i skóry, rzadko bywa łączona ze zdrowiem zębów, a ma się czym pochwalić:

  • przyjmowana regularnie poprawia stan dziąseł i błon śluzowych;
  • działa przeciwpróchniczo;
  • bierze udział w tworzeniu się szkliwa nazębnego;
  • odgrywa rolę w prawidłowym rozstawieniu uzębienia.

 

f) witamina C

Jest niezbędnym składnikiem potrzebnym do tworzenia kolagenu, tak więc odpowiada pośrednio za elastyczność dziąseł, skóry i chrząstki stawowej. Wzmacnia zęby i dziąsła, działa przeciwpróchniczo. Niedobór może wywołać ból stawów, trudności w zrastaniu się kości po złamaniu i krwawienie z dziąseł.

g) bromelaina

Przyda się szczególnie tym osobom, które cierpią na:

  • nawracające zapalenia zatok (ucisk w zatokach przynosowych najczęściej powoduje ból i rwanie zębów szczęki górnej);
  • reumatoidalne zapalenie stawów (pomaga w leczeniu schorzenia, działa przeciwzapalnie);
  • wyniki badań dowodzą, że bromelaina wraz z rutozydem i trypsyną wykazują tak silne działanie przeciwbólowe i poprawiające ogólny stan kostny, że ich działanie jest porównywalne do niesteroidowych leków przeciwzapalnych, np. diklofenaku. Połączenie tych enzymów i rutozydu to bezpieczny sposób na leczenie zapalenia kości i stawów.

 

Niestety, współczesna jakość warzyw, owoców, mięsa i innych typów pożywienia pozostawia wiele do życzenia. Dodawane substancje obniżają wartość wyjściową produktów, a same w sobie często wywołują skutki uboczne. Czy chcemy, czy nie, aby utrzymać dobrą kondycję, w tym zdrowe zęby, kości i stawy, suplementacja jest niezbędna…

Wszystkie powyższe witaminy i minerały znajdziesz w naszym sklepie internetowym, ponieważ kwalifikują się jako Suplementy diety na kości i stawy. To jeśli chodzi o działanie wewnętrzne. Ale nie zapominamy również o higienie – posiadamy w ofercie pasty do zębów wolne od substancji agresywnych, ekologiczne szczoteczki do zębów oraz zdrowe gumy do żucia z ksylitolem, który wykazuje działanie bakteriobójcze, a więc chroni przed próchnicą!

Źródła:

1. Praca zbiorowa, Vitamin D Deficiency and Oral Health: A Comprehensive Review, dostęp online: https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC7285165/, 21.06.2022r.
2. Praca zbiorowa, Calcium and vitamin D supplements reduce tooth loss in the elderly, dostęp online: https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/11690570/, 21.06.2022r.
3. Praca zbiorowa, Effect of calcium and vitamin D supplementation on bone density in men and women 65 years of age or older, dostęp online: https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/9278463/, 21.06.2022r.
4. Praca zbiorowa, Potential role of bromelain in clinical and therapeutic applications, dostęp online: https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC4998156/, 21.06.2022r.
5. Praca zbiorowa, Oral enzyme combination versus diclofenac in the treatment of osteoarthritis of the knee–a double-blind prospective randomized study, dostęp online: https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/15278753/, 21.06.2022r.

Artykuł sponsorowany

Kategorie
Centrum Fizjoterapeuty
Sklep Fizjoterapeuty
Oferty pracy

Aktualności

Najpopularniejsze w zdrowie

Zostań z nami

Polecane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *