Zwolnienie lekarskie online – czy można je uzyskać także w dni wolne od pracy?

Spis treści

Gdy pacjent z różnych przyczyn nie może dostać się do lekarza stacjonarnie, a jest niezdolny czasowo do pracy z przyczyn zdrowotnych, może skorzystać z konsultacji zdalnych. Przez Internet zwolnienie lekarskie online można otrzymać bez wcześniejszej rejestracji. Co jednak z weekendami i dniami wolnymi? Czy w te dni też można dostać L4 online?

Zwolnienie lekarskie online – czy można je uzyskać także w dni wolne od pracy?

Czym są elektroniczne zwolnienia lekarskie i jak je otrzymać?

W przypadku czasowej niezdolności do świadczenia obowiązków zawodowych w związku z chorobą pacjent może od lekarza otrzymać zwolnienie lekarskie. Warunkiem otrzymania L4 jest posiadanie ubezpieczenia chorobowego, poza tym pacjent musi mieć jeszcze niewykorzystane dni L4 z przysługującego w danym roku kalendarzowym limitu. Zwolnienie lekarskie usprawiedliwia nieobecność w pracy, poza tym stanowi dokument uprawniający do otrzymywania świadczenia chorobowego.

Aby otrzymać zwolnienie lekarskie, pacjent musi być w ocenie lekarza, niezdolny do pracy. Lekarz decyzję podejmuje na podstawie danych zebranych w wywiadzie medycznym lub na podstawie badania fizykalnego, czy też na podstawie dostarczonej dokumentacji medycznej (wyniki badań, wypis ze szpitala itd.). To lekarz również podejmuje decyzję o czasie trwania zwolnienia oraz, w razie konieczności, o jego ewentualnym przedłużeniu. Zwolnienie lekarskie należy odbyć we wskazanym przez pacjenta miejscu, gdyż nie są wykluczone kontrole z ZUS w czasie jego trwania. L4 należy wykorzystać do powrotu do zdrowia – nie jest to „dodatkowy urlop” na remont, wycieczki, wyjazdy i zakupy.

Jak uzyskać zwolnienie lekarskie w dni wolne od pracy?

Choroba nie wybiera dogodnego dla pacjenta terminu i często pojawia się w najmniej oczekiwanym momencie, nie bacząc na kalendarz i dostępność lekarzy. Może się zatem zdarzyć, że pacjent rozchoruje się w weekend lub święta i nie będzie czuć się na siłach, aby zwlekać z konsultacją z lekarzem do godzin jego pracy. Elektroniczne zwolnienia lekarskie można co prawda otrzymać w ramach nocnej i świątecznej opieki medycznej, jednak nie każdy ma blisko do takiego punktu, a i kolejki tam zazwyczaj nie należą do najkrótszych. L4 elektroniczne można otrzymać też zdalnie, czego przykładem jest zwolnienie lekarskie online w dni wolne na stronie L4online. Pacjent nie musi martwić się na takich stronach, jak uzyskać zwolnienie lekarskie w dni wolne, gdyż lekarz dostępny jest 24 godziny, również w weekendy i święta.

Zaletą korzystania ze zdalnych konsultacji z lekarzem jest niewątpliwie szybkość kontaktu ze specjalistą nie tylko w dni robocze czy o standardowych godzinach pracy placówek medycznych. Punkty online dostępne są często przez całą dobę, więc można zgłosić się również na konsultację w godzinach niestandardowych. W wielu placówkach również możliwa jest konsultacja od ręki w dni wolne, w tym np. w weekendy i święta.

L4 elektroniczne na dni wolne od pracy – co należy wiedzieć?

Pacjent, który otrzymał L4 od lekarza, w tym również zwolnienie lekarskie online, musi pamiętać, że stanowi ono nie tylko jego usprawiedliwienie za nieobecność w pracy. To również podstawa do otrzymywania za czas swojej niezdolności do pracy świadczenia chorobowego w odpowiednio wyliczonej stawce. Co ważne, w przypadku zwolnienia lekarskiego obejmującego swoim zakresem okres weekendów lub świąt, pracownik ma prawo do świadczenia pieniężnego również za te dni. Wysokość świadczenia chorobowego zależna jest od różnych przyczyn. W większości przypadków jest to 80% podstawy wymiaru wynagrodzenia, jednak np. kobiety w ciąży i wybrane grupy pacjentów mogą liczyć na 100% podstawy wymiaru wynagrodzenia.

Artykuł sponsorowany

Kategorie
Centrum Fizjoterapeuty
Sklep Fizjoterapeuty
Oferty pracy

Aktualności

Najpopularniejsze w zdrowie

Zostań z nami

Polecane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *