Dilaceracja

Spis treści

Dilaceracja to zaburzenie budowy zęba, które polega na zagięciu korony w stosunku do korzenia. Na ogół dotyczy dzieci w okresie wyrzynania się zębów stałych. Wymaga profesjonalnego leczenia stomatologicznego, ponieważ ignorowana może doprowadzić do wad zgryzu czy innych komplikacji.

Dilaceracja

Jak dochodzi do dilaceracji?

Dilaceracja następuje w trakcie wyrzynania zęba. Dzieje się ona w momencie, gdy w kierunku płaszczyzny zwarcia przemieszcza się jedynie korona a korzeń pozostaje z miejscu. Utrudnienie wyrzynania może doprowadzić do namnażania się komórek korzenia w innym kierunku, co z kolei prowadzi do zakrzywienia korzenia. Dilaceracja może wynikać z przebytych urazów zęba mlecznego, co w konsekwencji przyczynia się do zaburzeń jego rozwoju.

Zobacz również: Zęby u dzieci.

Dilaceracaja – konsekwencje

Wskutek dilaceracji ząb znajduje się równolegle w stosunku do podstawy szczęki. Może powodować zaburzenia rozwoju tkanki kostnej oraz niekorzystny wygląd pacjenta. Zwiększa ryzyko rozwoju wad zgryzu. Na ogół nie powoduje dolegliwości bólowych.

Zobacz również: Próchnica zębów mlecznych.

Dilaceracja – leczenie

Podstawą jest właściwe zdiagnozowanie problemu. Leczenie dilaceracji ma na celu stworzenie zębom odpowiednich warunków do wyrznięcia oraz wprowadzenie ich do łuku zębowego. Najczęściej stosuje się połączenie metod chirurgicznych i ortodontycznych. W skrajnych przypadkach konieczne bywa leczenie kanałowe.Polecane produkty:

Bibliografia

  1. Owecka M., Kulczyk T., Zastosowanie tomografii komputerowej z promieniem stożkowym w identyfikowaniu przyczyn nieprawidłowości zębowych, Nowiny Lekarskie, 4/2008.
  2. Cwalina I., Cwalina L., Dziemiańczyk-Pakieła D., Pakieła G., Cwalina A., Leczenie ortodontyczno-chirurgiczne pacjenta z dilaceracją siekacza górnego przyśrodkowego lewego – opis przypadku, Twój Przegląd Stomatologiczny, 5/2017.
  3. Pietrzycka K., Pawlicka H., Dilaceracja korzenia w przedtrzonowcach żuchwy – opisy przypadków, Twój Przegląd Stomatologiczny, 4/2020.
Kategorie
Centrum Fizjoterapeuty
Sklep Fizjoterapeuty
Oferty pracy

Aktualności

Najpopularniejsze w zdrowie

Zostań z nami

Polecane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *