Migrena to przewlekła choroba przebiegająca z nawracającymi, silnymi bólami głowy. Epizody niemal zawsze są wywołane przez stereotypowe bodźce. Migrena aż 3-krotnie częściej dotyczy kobiet niż mężczyzn, przy czym ryzyko jej wystąpienia wzrasta wraz z wiekiem. Choć choroba utożsamiana jest wyłącznie z bólem głowy należy pamiętać, że to jedynie jej najpopularniejszy objaw. Ma ona jednak znacznie bardziej zawiłą etiologię i obraz kliniczny.
Migrena – przyczyny
Napad migreny bardzo często wiąże się z uaktywnieniem swoistego obszaru pnia mózgu, tzw. generatora procesu migrenowego. Konsekwencją tego jest uwolnienie amin biogennych w okolicy naczynia oponowego, co z kolei powoduje jego rozszerzenie. Zjawisko to prowadzi do pobudzenia okołonaczyniowych zakończeń nerwowych nerwu trójdzielnego i przewodzenia bodźców bólowych dośrodkowo do jądra pasma rdzeniowego tego nerwu. Neurogenne stany zapalne uwrażliwiają włókna nerwowe, które zaczynają reagować na bodźce uprzednio obojętne. Niestety do dnia dzisiejszego nie udało się ustalić konkretnych przyczyn powodujących taki stan. Wymienia się jednak szereg czynników ryzyka nasilających napady migreny:
- zmiany hormonalne u kobiet – migrena ma tendencję do pojawiania się w określonych dniach cyklu menstruacyjnego;
- głód;
- ostre światło;
- hałas;
- niektóre pokarmy;
- alkohol, szczególnie czerwone wino;
- niektóre intensywne zapachy;
- zmiany pogody;
- zmiany rytmu snu, niewyspanie się;
- silny stres lub silne stany emocjonalne.
Diagnostyką i leczeniem migreny zajmuje się lekarz neurolog, choć warto w pierwszej kolejności udać się do lekarza podstawowej opieki zdrowotnej.
Migrena – objawy
Najbardziej charakterystycznym objawem migreny jest ból głowy, który jest wywołany określonymi bodźcami. Najczęściej występującym podtypem bólu migrenowego jest tak zwana migrena bez aury, manifestująca się atakami bólu głowy trwającymi od 4 nawet do 72 godzin. Ból lokalizuje się jednostronnie i ma charakter pulsujący – pacjent może odczuwać tętnienie zgodne z biciem serca. Wiele epizodów przebiega jednak z aurą i składa się z następujących faz:
- faza zwiastunów – kilka dni lub kilka godzin przed wystąpieniem epizodu migreny chory odczuwa zmęczenie, trudności w koncentracji czy sztywność karku. Pogorszenie funkcjonowania często zapowiada zbliżający się atak;
- faza aury – pojawiają się ogniskowe objawy neurologiczne bezpośrednio przed wystąpieniem epizodu, zwykle w ciągu 60 minut przed nim. Należą do nich między innymi: mroczki i błyski przed oczami, parestezje, niedowłady. Objawy są całkowicie odwracalne;
- rzeczywisty ból głowy.
Objawami towarzyszącymi migrenie są dodatkowo:
- nudności i wymioty;
- nadwrażliwość na światło;
- parcie na mocz;
- ból brzucha;
- biegunka;
- uczucie gorąca lub zimna;
- bladość skóry;
- zaburzenia ostrości widzenia;
- nerwowość i drażliwość.
Ostatnim etapem jest faza ponapadowa. W tym okresie chory bardzo często odczuwa zmęczenie, znużenie, a nawet depresję. Nierzadko po napadzie pozostaje rozlany i tępy ból głowy uważany za kontynuację migreny. Najczęściej choroba trwa przez całe życie chorego, choć często ustępuje na okres ciąży.
Migrena – leczenie
Podstawą leczenia migreny jest wyeliminowanie czynników, które mogą sprowokować napad. Wcześniej należy więc dobrze się im przyjrzeć, ponieważ u każdego pacjenta mogą być to zupełnie inne bodźce. Celem zapobiegania napadom lub zmniejszania ich intensywności stosuje się farmakoterapię – tryptany, alkaloidy sporyszu, NLPZ czy nawet glikokortykosteroidy. Gdy migrena ma charakter przewlekły (bóle głowy pojawiają się przynajmniej 8 razy w miesiącu), pacjent może zdecydować się na zabiegi toksyny botulinowej.
Należy pamiętać, że przerwanie napadu migrenowego jest niełatwym zadaniem, zwłaszcza, gdy przybrał on intensywny przebieg. Rekomenduje się prowadzenie dzienniczka napadów, dzięki czemu można przewidywać ich przyszłe pojawienie się i tym samym wcześniej wdrożyć leczenie zapobiegawcze.
Polecane produkty:
Olej z czarnuszki
Olej z czarnuszki to w 100% naturalny produkt o wysokiej koncentracji cennych składników odżywczych niezbędnych do prawidłowego funkcjonowania organizmu. Jest źródłem m.in. niezbędnych nienasyconych kwasów tłuszczowych (NNKT), mikroelementów, witamin Zobacz więcej... |
Bibliografia
- Wójcik-Drączkowska H., Biliński M., Nyka W., Migrena – rozpoznanie i leczenie, Forum Medycyny Rodzinnej, 2/2007.
- Linde M., Migrena: współczesne kierunki leczenia, Polski Przegląd Neurologiczny, 4/2008.
- Prusiński A., Migrena – rozpoznanie i leczenie, Przewodnik Lekarza, 2/2008.
- Szczeklik A., Choroby wewnętrzne, Wydawnictwo Medycyna Praktyczna, Kraków 2006.