Soczewki a daleko- i krótkowzroczność

Spis treści

Zaburzenia widzenia wynikające z występowania wady wzroku to problem dotykający blisko połowy populacji. Do najczęstszych zaburzeń wzroku należą krótko- i dalekowzroczność. Refrakcyjne wady wzroku można na szczęście z powodzeniem łagodzić lub korygować. Dzięki postępowi technologicznemu współczesna okulistyka dysponuje wieloma rozwiązaniami poprawiającymi jakość widzenia przy krótkowzroczności i nadwzroczności. Obejmują one zarówno metody niechirurgiczne, jak i chirurgiczne. Najpowszechniej stosowanymi formami korygowania wad refrakcji są okulary i soczewki kontaktowe.

Soczewki a daleko- i krótkowzroczność

Krótkowzroczność a soczewki kontaktowe

Z badań wynika, że najczęściej występującą wadą wzroku jest krótkowzroczność (miopia, bliskowzroczność). Polega ona na wyraźnym widzeniu obiektów znajdujących się z bliska przy jednoczesnym słabym widzeniu przedmiotów oddalonych. Najczęściej dolegliwość ta jest spowodowana nieprawidłową budową oka. W wyniku nienaturalnej krzywizny elementów układu optycznego oka, docierające do niego promienie światła nie skupiają się na siatkówce, lecz przed nią. W efekcie obraz, który powstaje, jest nieostry i zamazany. Jednym z charakterystycznych objawów krótkowzroczności jest mrużenie oczu mające zmniejszyć rozproszenie obrazu na siatkówce: osoba z tą dolegliwością stara się w ten sposób „wyostrzyć” widzenie. Pacjenci z krótkowzrocznością często zmagają się też z uporczywymi bólami głowy i zmęczeniem oczu. Najbardziej typowym symptomem towarzyszącym miopii jest jednak nieostre widzenie przedmiotów znajdujących się w oddali. Krótkowzroczność może pojawić się u osób w każdym wieku. Najczęściej dotyka ona osoby z wrodzonymi predyspozycjami. Miopię możemy podzielić na trzy grupy/stopnie. Do korygowania bliskowzroczności można stosować zarówno okulary, jak i soczewki kontaktowe. Aby zniwelować efekt niewyraźnego widzenia wykorzystuje się szkła wklęsło-wypukłe i rozpraszające. Do korekcji krótkowzroczności stosuje się soczewki o minusowych mocach. Soczewki dla krótkowidzów są w środkowej części cieńsze niż na brzegach. Zadaniem takich szkieł kontaktowych jest sprawić, by wpadające do oka promienie świetlne skupiały się bezpośrednio na siatkówce.

Soczewki kontaktowe dla dalekowidzów

Soczewki a daleko- i krótkowzroczność

Drugą co do częstości występowania przyczyną obniżenia jakości widzenia jest dalekowzroczność (hyperopia, nadwzroczność). W tym przypadku mamy do czynienia z niewyraźnym widzeniem przedmiotów znajdujących się blisko, podczas gdy obiekty odległe widzimy wyraźnie. Podobnie jak przy krótkowzroczności, również i tutaj problem ten jest związany z nieprawidłowym załamywaniem światła w oku. W przypadku dalekowzroczności wnikające do oka promienie świetlne ogniskowane są za siatkówką. Osoby z nadwzrocznością wyraźnie widzą liście drzew, napisy na szyldach po drugiej stronie ulicy czy szczyty gór, mają jednak problem z przeczytaniem gazety, pisaniem SMS-ów czy majsterkowaniem. Oprócz pogorszenia ostrości widzenia nadwzroczność może powodować także inne dolegliwości, m.in. bóle głowy i łzawienie oczu. Typowym symptomem jest także uczucie zmęczenia oczu, zwłaszcza podczas czytania książki czy w trakcie pracy przy komputerze. Uważa się, że hyperopia jest w dużym stopniu uwarunkowana genetycznie. Jeżeli miał lub ma ją ktoś w twojej rodzinie, być może ciebie również może ona dotyczyć. Zarówno krótko-, jak i nadwzroczność może w znacznym stopniu utrudnić codzienne funkcjonowanie, dlatego kluczowe jest jak najszybsze rozpoznanie wady przez specjalistę, a następnie podjęcie odpowiedniej formy korekcji. W czasie badania rozpoznane zostaną także inne schorzenia czy dolegliwości, czy też objawy chorobowe (jak anizokoria, czyli położone nierówno źrenice, jaskra, zaćma, retinopatia cukrzycowa i wiele innych).

Najprostszą, najbezpieczniejszą i bez wątpienia najwygodniejszą metodą korygowania dalekowzroczności są soczewki kontaktowe. Do korygowania hyperopii służą szkła kontaktowe o plusowych mocach. Na rynku dostępnych jest wiele typów szkieł kontaktowych dla dalekowidzów. Do wyboru mamy warianty jednodniowe oraz takie o przedłużonym trybie noszenia (miesięczne). Istnieją także soczewki całodobowe, które można nosić bez konieczności zdejmowania na noc nawet przez 30 dni. Wszystkie te warianty zakupić można w jednym z największych sklepów internetowych z soczewkami w Polsce, czyli BezOkularow.pl.

Wybierając soczewki kontaktowe warto skorzystać z pomocy eksperta. Dedykowanymi specjalistami zajmującymi się diagnozowaniem wad refrakcji i dobieraniem pomocy optycznych (soczewek, okularów) są optometryści. Wykwalifikowany optometrysta doradzi nam, jaka metoda korekcji wady wzroku będzie dla nas najlepsza. Jeżeli sięgamy po soczewki po raz pierwszy, specjalista w przystępny sposób wyjaśni też, jak należy je zakładać i zdejmować oraz przedstawi kluczowe informacje na temat ich pielęgnacji.

Artykuł sponsorowany

Szukaj
Kategorie
Centrum Fizjoterapeuty
Sklep Fizjoterapeuty
Oferty pracy

Aktualności

Najpopularniejsze w zdrowie

Zostań z nami

Polecane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *