Płyn do płukania jamy ustnej stanowi uzupełnienie codziennego czyszczenia jamy ustnej. Zawiera składniki wspierające jej higienę, przez co po taki płyn mogą sięgać osoby w każdym wieku. Należy jednak pamiętać, że stosowanie płynu nie może zastąpić właściwego szczotkowania, lecz tylko je uzupełnić.
Kiedy stosować płyn do płukania jamy ustnej?
Płyn do płukania jamy ustnej powinien być stosowany jako uzupełnienie codziennego szczotkowania, nigdy jako podstawę utrzymania higieny jamy ustnej. W przeciwieństwie do nici dentystycznych, których używa się przed szczotkowaniem zębów, płyn można zastosować na 3 różne sposoby:
- przed szczotkowaniem – aby rozmiękczyć płytkę nazębną, którą w efekcie będzie można znacznie łatwiej usunąć;
- po szczotkowaniu – aby dodatkowo chronić jamę ustną;
- pomiędzy posiłkami – aby usunąć resztki jedzenia po posiłku, które mogłyby stanowić pożywkę dla bakterii.
Wybór momentu płukania jamy ustnej zależy zatem wyłącznie od użytkownika i jego preferencji oraz celu.
Kto powinien stosować płyn do płukania jamy ustnej?
Płyn do płukania jamy ustnej nie jest koniecznością, jednak warto po niego sięgać w regularnych odstępach czasu. Taki płyn zawiera bowiem substancje wzmacniające szkliwo, odkażające jamę ustną i utrzymujące dziąsła w zdrowiu. Po płyn do płukania ust powinny sięgać zatem wszystkie osoby niezależnie od wieku. W przypadku dzieci należy zdecydować się na specjalny płyn przeznaczony dla niższej grupy wiekowej. Płyny dla dzieci nie zawierają alkoholu, a składniki aktywne mają mniejsze stężenia. Dodatkowo takie płyny często posiadają zachęcający kolor oraz zapach, dzięki czemu dzieci chętnie po nie sięgają. Natomiast w przypadku osób dorosłych płyn szczególnie zalecany jest tym, którzy mają trudność z dokładnym wyczyszczeniem zębów. Są to między innymi osoby z mikrostomią oraz stosujące stałe, ortodontyczne aparaty na zęby.
Jaki płyn wybrać?
W przypadku osób dorosłych należy pamiętać, aby sięgać po płyny z jak najmniejszą zawartością alkoholu bądź zupełnie go nie posiadające. Alkohol może bowiem wysuszać błonę śluzową jamy ustnej i prowadzić do jej uszkodzenia. Płyn do płukania ust powinien być dobrany indywidualnie do własnych potrzeb i preferencji. Na rynku dostępnych jest wiele rodzajów płynów, w tym między innymi:
- zapobiegające próchnicy – przeznaczone zwłaszcza dla osób z tendencją do jej tworzenia;
- fluoryzowane – celem wzmacniania szkliwa, zwłaszcza u dzieci;
- remineralizujące – wspomagające odbudowę szkliwa i wzmacniające zęby;
- na nadwrażliwość – zawierające m.in. składniki zamykające otwarte ujścia kanalików zębowych;
- na problemy z dziąsłami – zawierają mieszankę składników antybakteryjnych, które zmniejszają stany zapalne i działają kojąco oraz regenerująco;
- wybielające – stosowane przeważnie jako uzupełnienie szczotkowania zębów pastami wybielającymi;
- na nieświeży oddech – eliminują bakterie bytujące w jamie ustnej i zawierają silnie odświeżające składniki;
- na suchość w jamie ustnej – ich składniki tworzą w jamie ustnej ochronną warstwę, dzięki czemu zabezpieczają ją przed uszkodzeniami, po części rekompensując niewystarczające wydzielanie śliny.
Bibliografia
- Olszowski T., Walczak A., Częstość zabiegów higieny jamy ustnej i problemy zdrowotne jamy ustnej wśród studentów medycyny i stomatologii Pomorskiej Akademii Medycznej, Problemy Higieny i Epidemiologii, 3/2010.
- Wędrychowicz-Welman A., Prymas A., Lewandowski P., Uram K., Stan jamy ustnej i stomatologiczne zachowania prozdrowotne studentów stomatologii, Dental and Medical Problems, 43/2006.