Replantacja zęba

Spis treści

Replantacja zęba jest zabiegiem polegającym na ostrożnym usunięciu zęba, poddaniu go leczeniu poza jamą ustną oraz ponownym wprowadzeniu już wyleczonego zęba do zębodołu. Zabieg wykonuje się jedynie w wybranych przypadkach, gdy inne metody leczenia zawiodły lub są przeciwwskazane.

Replantacja zęba

Na czym polega replantacja zęba?

Wyróżnia się 2 podstawowe rodzaje replantacji zęba:

  • replantację zamierzoną;
  • replantację przypadkową w zębie, który uległ urazowi.

Replantacja polega na ostrożnym usunięciu zęba z zębodołu, co wykonuje się w znieczuleniu miejscowym. Poza jamą ustną wyjęty ząb utrzymuje się w sterylnej gazie stale zwilżanej roztworem soli fizjologicznej i poddaje leczeniu endodontycznemu, po czym ponownie umieszcza się go w zębodole.

W suchym środowisku włókna ozębnej obumierają już po 30 minutach. Po usunięciu ziarniny okołowierzchołkowej ząb wprowadza się do zębodołu przepłukanego fizjologicznym roztworem soli. Następnie unieruchamia szyną z materiału kompozytowego na około 2 tygodnie. Po zabiegu pacjent powinien utrzymywać dietę wysokobiałkową i papkowatą. Duża ilość białka w diecie wspomaga regenerację tkanek i przyjęcie tak przeszczepionego zęba. Warto dodatkowo suplementować kolagen.

Efekty zabiegu

Badania zębów replantowanych pozwoliły ustalić 3 rodzaje gojenia się tkanek:

  • wytworzenie prawidłowych włókien ozębnej;
  • zrost zęba z kością zębodołu (ankyloza);
  • resorpcję zapalną prowadzącą do resorpcji korzenia.

Proces resorpcji występuje w około 80% przypadków i rozpoczyna się w krótkim czasie po wykonaniu zabiegu. Po kilku latach doprowadza do całkowitej resorpcji korzenia. Wyniki leczenia metodą replantacji zależą w dużym stopniu od czasu przebywania zęba poza jamą ustną, warunków, w jakich był przeprowadzany zabieg endodontyczny oraz od wieku pacjenta. Z powodu niekorzystnych wyników replantacji wielu autorów jako metodę alternatywną poleca stosowanie implantów.

Reimplantacja zęba po urazie

Wybicie zęba jest częstą konsekwencją urazów sportowych, komunikacyjnych czy po prostu różnego rodzaju wypadków. Wybity ząb można ponownie wstawić do zębodołu w ciągu 30 minut od zaistnienia urazu, ponieważ z każdą minutą obumiera coraz więcej tkanek. Ząb należy wyłącznie przemyć wodą i jak najszybciej zawieźć do dentysty. Oceni on, czy reimplantacja wybitego zęba ma jeszcze sens.

Zobacz również: Zwichnięcie zęba.Polecane produkty:

Bibliografia

  1. Arabska-Przedpełska B., Pawlicka H., Współczesna endodoncja w praktyce, Wydawnictwo Bestom, Łódź 2011.
  2. Stachura-Spłuszka A., Kościelniak D., Jurczak A., Molek K., Dwuletnia kliniczna obserwacja stałych zębów przednich po zabiegu replantacji u pacjentów w wieku rozwojowym. Nowa Stomatologia, 4/2012.
Kategorie
Centrum Fizjoterapeuty
Sklep Fizjoterapeuty
Oferty pracy

Aktualności

Najpopularniejsze w zdrowie

Zostań z nami

Polecane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *